Sivu 1/1

Puukittiä pienoismalleihin?

Lähetetty: Su 22.03.2009 14:41
Kirjoittaja Shireh
Olen töissä joutunut pitkästä aikaa tekemään puutöitä ja puukitti on tullut erittäin tutuksi aineeksi. Puukitin helppo leviteltävyys ja hiottavuus on jäänyt mieleen ja kyselisinkin kuinka tällainen aine soveltuu pienoismalleihin? Pysyykö aine kuivuttuaan kiinni muovissa?

Työn alla on tällä hetkellä Italerin skaalan 1:32 Jagdpanther (SD.KFZ.173) ja muutamia ikäviä koloja/rakoja on jäänyt työhön. Toki katselen muita vaihtoehtoja kittausaineeksi, mutta puukitin helppo saatavuus ja käsiteltävyys jäivät näin päällimmäisinä mieleen. Mielipiteitä? :)

Re: Puukittiä pienoismalleihin?

Lähetetty: Ma 23.03.2009 22:52
Kirjoittaja ajappat
Uskoisin että jonkun panssarin rakosissa menee ihan hyvin, etenkin kun on noin iso kokoluokka kyseessä... Ei nyt kuitenkaan kokemusta ole, joten kunhan tässä arvailen :)