Sivu 1/1
tässä teille karski kysymys
Lähetetty: Ti 31.03.2009 20:15
Kirjoittaja IGgoblinego
tää on silti vähän sarkasmiakin
ONKO.....Warhammer 40K:ssa Viihdettä?
ja toinen...
ONKO......Warhammer 40K:ssa Nettiä?
kummatkin tarkoittaa että onko roduilla samanlaista nettiä tai viihdettä kuin meilläkin
Re: tässä teille karski kysymys
Lähetetty: Ti 31.03.2009 20:18
Kirjoittaja Xenon
Ei tietenkään ole. Kaikki istuvat vakavina kotonaan jos sellaisen omistavat, eivätkä kyllä takuulla tee yhtään mitään hauskaa.
Ja viestintäkin tapahtuu vuoden 40 000 mukaisesti eli perinteisillä kirjeillä.
Re: tässä teille karski kysymys
Lähetetty: Ti 31.03.2009 20:41
Kirjoittaja Drakojan
IGgoblinego kirjoitti:tää on silti vähän sarkasmiakin
ONKO.....Warhammer 40K:ssa Viihdettä?
ja toinen...
ONKO......Warhammer 40K:ssa Nettiä?
kummatkin tarkoittaa että onko roduilla samanlaista nettiä tai viihdettä kuin meilläkin
Ahaa. I see.
No vastaus kysymykseesi, Galaksisissa on niin hemmetisti planeettoja ja siviilisaatioita, että sieltä nyt löytyy vaikka mitä. Ja Keisarikunnassa ylemmillä yhteiskuntaluokilla ainakin vuonna 30.000 oli runoutta yms. muuta korkeakulttuuria.
Re: tässä teille karski kysymys
Lähetetty: Ti 31.03.2009 22:01
Kirjoittaja Spetulhu
Lue Rogue Trader niin tiedät että ainakin kirjastoja on olemassa sivistyneillä Keisarikunnan planeetoilla. Ja jos lainasi on myöhässä rangaistus on elinkautinen kaartissa.
Re: tässä teille karski kysymys
Lähetetty: Ti 31.03.2009 22:09
Kirjoittaja Honcho
Spetulhu kirjoitti:rangaistus on elinkautinen kaartissa.
HAH, noin lyhyt rangaistus, lähikirjaston 50 sentin sakko on pahempi! :)
Re: tässä teille karski kysymys
Lähetetty: Ti 31.03.2009 22:18
Kirjoittaja MrBigMr
Onko viihdettä? Tietenkin on. Ihminen on ihminen. Crossfire alkaa suurella juhlalla, missä väki kännää ja bilettää kaduilla, jopa pukeutuu naamiaisasuihin. Samainen kirja taisi mainita myös teattereita ohimennen. Farseerissä tarina alkaa tarinankerrontasäädösten mukaan kapakista, missä on ilmeisesti seuralaispalveluakin tarjolla. Ihminen on aina keksinyt tapoja viihdyttää itseään, joten en näe mitenkä tämä katoaisi tulevaisuudessakaan. Ja Necromundallahan rikkaat kakarat matkaa underhiveen katsomaan miten villit elelee.
Onko nettiä? On, Astropaatit. Eihän se mitenkään hieno yhteys ole, mutta lähes galaksin laajuinen silti.
Re: tässä teille karski kysymys
Lähetetty: Ti 31.03.2009 23:12
Kirjoittaja Samsson
Koska ei ole virallista vastausta on se jokaisen oman mielen mukainen joko niin tai näin...
Itse uskon ettei ihmiset 40.000-luvulla ole kehittyneet vielä niin pitkälle että pärjäisivät ilman viihdettä. Ja kommunikoidaankin varmaan jollaan tavalla, joskin ei aina elektroonisesti.