Sivu 1/1

Master Crafted Pistol

Lähetetty: Pe 11.04.2003 08:48
Kirjoittaja Zymeth Salkir Dkhan
Toimiiko Master Crafted Pistolin hyökkäys lähitaistelussa, kaiken järjen mukaan ei? Toisaalta on niitä järjettömyyksiä ennenkin nähty.

Re: Master Crafted Pistol

Lähetetty: Pe 11.04.2003 09:06
Kirjoittaja tneva82
Zymeth kirjoitti:Toimiiko Master Crafted Pistolin hyökkäys lähitaistelussa, kaiken järjen mukaan ei? Toisaalta on niitä järjettömyyksiä ennenkin nähty.
No kai sinä sen rerollin voit käyttää mutta silloin et hyödy power weaponista. En näe estettä miksei pistoolia voi käyttää lähitappelussa mutta käytännössä se on vain perus lähisase.

En tosin muista sääntökirjaa tarpeeksi tarkasti että varmaksi menisin vannomaan.

Lähetetty: Pe 11.04.2003 09:09
Kirjoittaja Vlad
Zymeth kirjoitti:Toimiiko Master Crafted Pistolin hyökkäys lähitaistelussa, kaiken järjen mukaan ei? Toisaalta on niitä järjettömyyksiä ennenkin nähty.
Tähän törmää mm. Emperor's Champin kohdatessa. Aktiivisena aseena on Black Sword (usein) ja +1 bonuksen tuottamassa mc. bolt pistooli kun miekkaa käytetään ei-kahden käden moodissa.

Paikallinen 'tapa' on ollut siten että mc. rerollin hittiin saa vain silloin jos se ase joka on aktiivinen lähitaistelussa on master crafted. Eli jos yllä olevassa esimerkissä on primäärinen cc. ase tuo mc. pistooli niin sitten kyllä.

Sääntöjen mukaan p.17 (DH dex / uusin mc - lausunto) ' a master-crafted weapon follows the normal rules for the weapon, except that you may re-roll one failed roll to hit per turn'. GW:n kanta on ollut että kaksi cc - asetta ei stakkaa ominaisuuksiltaan (esim: harlequins kiss + power weapon) ja vain toinen niistä on aktiivinen (tähän saadaan varsin mielenkiintoisia tapauksia mm. accursed crozin tapauksessa). Näkisin itse että tuo mc-erikoissääntö ei toimi mikäli mc-ase ei ole 'aktiivinen' closarissa.

Lähetetty: Pe 11.04.2003 09:28
Kirjoittaja Zymeth Salkir Dkhan
Joo kiitos tiedoista, itse en löytänyt sääntökirjasta apua ongelmaan. Siellä tähän ei ole ratkaisua.

Lähetetty: Pe 11.04.2003 09:30
Kirjoittaja Garoth
Ja sitten Chaos codexin mukaan Ranged MC-weapon ei toimi lähiksessä. Taas niitä muutoksia jotka kummasti eivät tulleetkaan uuteen DH-codexiin.

Lähetetty: Pe 11.04.2003 09:36
Kirjoittaja Vlad
Garoth kirjoitti:Ja sitten Chaos codexin mukaan Ranged MC-weapon ei toimi lähiksessä. Taas niitä muutoksia jotka kummasti eivät tulleetkaan uuteen DH-codexiin.
Heh :) hyvä löytö. Muuten mitä mieltä olette pistoolista? se on sekä cc & ranged ase, mielestäni tuossa olisi optio käyttää sitä jommassa kummassa (jos se on aktiivinen) joko ammuttaessa tai closarissa.

(rulebook p. 66 määrittelee pistoolin cc - aseeksi).

Harmi ettei chaos codexin jossain määrin järkevämpi määrittely päässyt DH - dexiin asti.

(Chaos Codex: A mc close combat weapon can reroll one miss in each round of close combat. A ranged weapon may reroll one miss each shooting phase. Eli ei kieltoa käyttää rangedia closarissa, mutta vaatimus että rangedin on oltava closari ase)

Lähetetty: Pe 11.04.2003 09:39
Kirjoittaja Zymeth Salkir Dkhan
Demonjunterien ja Kaaoksen erot toivat minulle alunperinkin tämän kysymyksen päähäni.

Lähetetty: Pe 11.04.2003 09:39
Kirjoittaja Garoth
Kaipa MC-pistooli toimii lähiksessä myös Chaos codexin mukaan. (Noilla Vladgrenin perusteluilla.)

En tiedä on tuolla uudella säännöllä yritetty kieltää tällaista toimintaa.

Lähetetty: Pe 11.04.2003 09:42
Kirjoittaja Vlad
Garoth kirjoitti:En tiedä on tuolla uudella säännöllä yritetty kieltää tällaista toimintaa.
Tai säännöt on kirjoitettu kerrankin ihan hienosti :)

Kolikolla on kaksi puolta tässä asiassa. On loogista että pistoolin mc toimii aktiivisena closarissa, toisaalta tästä päästään suoraan siihen että miksi sitten attackia ei resolvata pistoolin ammuksen stateilla.

Pistoolin käyttö pelkkänä nyrkkirautana on hieman hauska ajatus, joka sopii parhaiten örkeille :)

Lähetetty: Pe 11.04.2003 09:47
Kirjoittaja Vlad
Pikainen kysymys Garoth, mitä mieltä olet, jos pelataan täysin kirjoitettujen sääntöjen mukaan: onko master crafti tuolloin toimiva sen codexin mukaan mistä se on ostettu?

Vai näetkö että aina kun uusi mc - kappale tulee julki se overridaa vanhan.

(Paras lopputulos tulee varmaan komboamalla DH + Chaos jutut järjellä :) Kysyn tuota sen vuoksi että jos tuosta on välttämätön pakko joskus sanoa jotain säätöä. )

Lähetetty: Pe 11.04.2003 09:51
Kirjoittaja Garoth
Henkeen ja vereen kiistellessä (turnausympäristö) pitää toimia niin, että kunkin armeijan säännöt ovat sen omassa codexissa, jos samojen kamojen välillä on sääntöeroja. Mutta normaalisti pelatessa käyttäisin Chaos 'dexin muotoa kaikille armeijoille.

Lähetetty: La 12.04.2003 12:07
Kirjoittaja Samsson

Lähetetty: Su 13.04.2003 12:05
Kirjoittaja Andromedus
Kyllä pitäs saada re-rollata käsikähmässä.

Lähetetty: Ke 07.05.2003 16:16
Kirjoittaja The Captain
Andromedus kirjoitti:Kyllä pitäs saada re-rollata käsikähmässä.
Mutta eipäs saa. Sori, Samsson, ruulzboy on taas neuvonut väärin. Tämä on yhdestä Q&A:sta (Chapter Approved – Warhammer 40,000 Main Rules Clarifications v2.0):

Q. Can I master-craft more than one than one weapon?
A. No, you may only have one of each wargear item and therefore may not take
master-crafting twice. Whilst on the subject master-crafting pistols will not give
you re-rolls in close combat.

(Törmäsin tähän kohtaan sattumalta lukiessani Q&A:ta ja päätin kaivella vanhan postin esiin. Jos joku on jo päätynyt toisessa threadissa samaan tulokseen, pahoittelen toistoa. Yleensä olen liian hidas havaitakseni mitään ensimmäisenä...)

Lähetetty: Ke 07.05.2003 16:37
Kirjoittaja Garoth
Garoth kirjoitti:Kaipa MC-pistooli toimii lähiksessä myös Chaos codexin mukaan. (Noilla Vladgrenin perusteluilla.)

En tiedä on tuolla uudella säännöllä yritetty kieltää tällaista toimintaa.
Ja sitten taas The Captainin perustelut muutivat asian. Eli GW todellakin yritti Chaos Codexin muotoilussa estää MC-Pistolin käytön lähiksessä, mutta kyllä siinä vielä pienen possun mentävä kolo on. Mutta ei tuon FAQ:in jälkeen enää.

Lähetetty: Ke 07.05.2003 19:16
Kirjoittaja Asmodeus
Veikkaan ite et Chaos dexin sanamuoto johtuu siitä et siel on demoni aseita joilla voi ampuu/closettaa!

Lähetetty: Ke 07.05.2003 19:36
Kirjoittaja Andromedus
Muuten miten jaat aseitten hyökkäykset? jos on esim Agoniser ja Splinter Pistol?

Lähetetty: Ke 07.05.2003 19:47
Kirjoittaja Henri Ketonen
Tuskin, Daemon Weaponeita ei voi Master-Craftata...

Lähetetty: Ke 07.05.2003 20:15
Kirjoittaja karandas
eikös splinteer pistooli ole normaali pistooli, jos on niin lyöt joko kaikki agoniserillä tai kaikki käsillä jolloin agoniser on vain lisä ccw.

Lähetetty: Ke 07.05.2003 22:45
Kirjoittaja Asmodeus
Dang en ollukkaan huomannu tota (tosin en ol ite koskaan käyttäny) mut mua oltais voitu viedä 10-0 tos kohtaa! ;)