Sivu 1/1

Figujen valamis materiaaleista

Lähetetty: Ti 19.05.2009 21:57
Kirjoittaja jasca
Olisi tarkoitus tossa kesällä valaa mm. 6mm tankkeja. Haluaisin kuulla vähän vertailuja eri materiaaleista.
Kumpaa näistä suosittelisitte polyesteriä vai polyuretaania. Polyesteri olisi paljon halvempaa kuin polyuretaani. Osaisiko joku kertoa noiden ominaisuuksista ja eroista.

Sitten vielä, soveltuuko muottihiekka resiini figuihin. Tuolla hobby pointin sivulla sanottiin että se soveltuu metallisiin. Ajattelin, että jos tulevaisuudessa haluaa valaa metallisia niin ei sitten tarvitsisi ostaa uutta muotti materiaalia.

Re: Figujen valamis materiaaleista

Lähetetty: Ti 19.05.2009 22:01
Kirjoittaja Oberon
Joo ei kannata hiekkaa, noin pienet tankit ei mitätodennäköisimmin näytä tankilta lainkaan.

Ota ennemmin vaikka sinitarraa (kovetat muotin pikaliimalla).

Re: Figujen valamis materiaaleista

Lähetetty: Ke 20.05.2009 09:08
Kirjoittaja Silveri
Ensinnäkin, mitä materiaalia olet ajatellut valamiseen käyttää? Metallia vai hartsia? Valumateriaali merkkaa kuitenkin kohtuullisen paljon ja sanelee (käytetyn mallin ohella) muotin tyypin. Silikonimuotti+hartsi lienevät aloittelevalle valajalle se helpoin ratkaisu.

Toinen - ehkä vielä olennaisempi kysymys on MIKSI ajattelit valaa? Rahassa tuskin et mitään tule säästämään - Epic -tankkeja kun isompia harvinaisuuksia lukuunottamatta on kuitenkin hyvin saatavilla ja WW2 -tankkeja saa pikkurahalla tuossa skaalassa monta.

Re: Figujen valamis materiaaleista

Lähetetty: Ke 20.05.2009 13:21
Kirjoittaja jasca
Hartsia ja silikonia olen ajatellut käyttää, ei tartte alkaa sulatella mitään. Metallilla valaminen tulee kaiketi kalliimmaksi, näin olen ymmärtänyt.

En ole valamssa rahan säästämisen takia. Harrastus mielessä olen figuja tekemässä.

Re: Figujen valamis materiaaleista

Lähetetty: Ke 20.05.2009 13:56
Kirjoittaja Silveri
Hanska lienee paras sotulainen aiheesta kommentoimaan. Kannattaa hakua käyttää aiheen tiimoilta, niin kyseisen kaverin selityksiä eri muottiaineksista ym. löytynee kohtuullisen paljonkin.

Re: Figujen valamis materiaaleista

Lähetetty: Ke 20.05.2009 19:02
Kirjoittaja Hanska
Siinä maha missä painitaan.

Jos meinaat että saatat matalliakin valaa joskus niin suosittelen muottisilikonia joka kestää metallivalutkin.
Ja valumateriaaliksi ehdottomasti PU-hartsi. PE-hartsi kyllä on halvempaa mutta kaikilta ominaisuuksiltaan huonompaa(ja haisee kuin nurglen kemikaali-versio).

Tätä samaa ja ehkä jotain yksityiskohtasempaa löytyy aiemmista topiceista kuten edellä jo mainittiin.

Re: Figujen valamis materiaaleista

Lähetetty: Ke 20.05.2009 21:39
Kirjoittaja jasca
Kuinka kuuma sula valumetalli suunnilleen on? Riittääkö, että silikoni kestää +180 asteista. Vai pitää olla sellasta joka kestää +300 asteista.

Vähän arvelinkin, että polyesteri on huonompaa. Halvalla ei saa hyvää.

Re: Figujen valamis materiaaleista

Lähetetty: Ke 20.05.2009 22:49
Kirjoittaja Hanska
Äkkietsimällä internetti kertoo valkometallin sulamis-/valamislämmöksi 230-300 astetta, eli tujumpaa tarvit.
Vaikka 180 olisi riittänytkin niin olisin silti tuota 300 astetta kestävää suositellut jo sillä että kestäsi useampia valuja.
Hyvin vähän keksin kyllä syitä miksi valaa metallia kun hartsiakin löytyy.

EDIT: tujumpaa ei tutumpaa..

Re: Figujen valamis materiaaleista

Lähetetty: Pe 22.05.2009 22:02
Kirjoittaja dead flesh penalty
Pienen tankin piippu saattaa kestää käyttöä kauemmin metallisena kuin hartsisena. Joskin paras kesto tullee tekemällä mahdollisesti arveluttavan ohuet piiput vaikka sopivan paksuisesta rautalankasta/messinkitangosta.