Sivu 1/1
seek and destroy - Necrot 1750
Lähetetty: Ti 26.05.2009 17:23
Kirjoittaja sortaja
Sanotaan, että necronit olisivat nykyedikan puitteissa silkkaa tuubaa kaikkine hyvinensä, mutta koska jonkunverran figuja kaapista löytyy niin kai niitä pitäisi päästä joskus peluuttamaankin. Jonkinlainen raakavedos listasta tuli väännettyä, ja tässä tulokset...
HQ
Necron lord
- Pesupallo
140
TROOPS
14 warriors
252
13 warriors
234
FAST ATTACK
5 Destroyers
250
5 Destroyers
250
5 Scarab swarms
60
HEAVY SUPPORT
Pesukone
235
3 x H. Destroyer
195
2x H. Destroyer
130
1748
Troops: 2
KP: 10
Sellaista kivaa, listassa dominoivat destrot tekevät sitä mitä tekevät parhaiten, Heavyillä yritetään vähän paikata tankintorjunnan puutetta. lordi pyykkää metallimiehiä ja yrittää pitää mahdollisimman monen pystyssä ja scorettamassa. Joka tapauksessa halutaan pysyä kaukana ja tykitellen yrittää minimoida vastalaukausten määrää.
kommenttia vain tulemaan, haluaisin pitää teeman jotenkuten kasassa eli destroyerit monilukuisina. Muuten kyllä kaikenlaista kehitysideaa saa laittaa tulemaan.
Mahdollisia ongelmakohtia:
- Trooppien vähyys saattaa kostautua nopeasti, pitäisikö rapsia pisteet kolmanteen ryhmään (3x10)?
- Tankintorjunnassa aukkoja, glänäreitä saa kyllä tarjottua mutta monen 12+ AV-vehkeen listat ikäviä.
- Mitä tehdä 8-9 oblille + lasheille jos turnaukseen lähdetään?
- Toimivatko destroyer-listat ylipäätänsä?
- Paljon kalliita figuja = nopea phase-out?
Re: seek and destroy - Necrot 1750
Lähetetty: Ti 26.05.2009 18:41
Kirjoittaja Ishmael
Antaa sanoa vaan, kyllä ne toimimaan saa vaikka tuo clancing hittien muutos kirpaisikin. Ei ehkä terävintä kärkeä, mutta manageable kuitenkin.
Destroyereilla ei kannata painaa edellä, vaan paukutella maksimikantamalta. Näin ollen toinen Lordi on suht turha - klosikseen et halua ja Destroyerit ei ampumiseen tarvii orbia kuin S10 vastaan. Sen toisen Lordin tehtäviin jää sitten HQn täyttö ja Warrioreiden vahtiminen. Tarvitset ehdottomasti lisää Heavy Destroyereita, Näiden alta siis joko Spyderin tai pyykkikoneen on lähdettävä. 2x2 on varmaan minimit, 2x3 ei yhtään liioiteltua. Auttaa niihin AV12+ laitteisiin ja jossain määrin myös kaaokseen, mutta 3 ja 4 edikat Necroenilla pelanneena voin sanoa että kaaos on aina ollut se vaikein vihollinen. Sinänsä ikävää kun se tuntuu myös olevan Suomen suosituin turnausarmeija.
2 Troopilla kannattaa ainakin kokeilla, nää on kuitenkin aika kestävää porukkaa. Jos pisteitä uupuu, voi jopa pienentää. Tonttujonoinahan voi pitää yhdelläkin ryhmällä useampaa objektiivia. Voisit ehkä jättää vikan normidessujen ryhmän pois ja kasvattaa muut viiteen jos pisteitä riittää. Ylimääräiseen Fastislottiin vois harkita scarabeja, ne on aika kiva varaventtiili jos joku pääseekin hönkimään päälle.
Re: seek and destroy - Necrot 1750
Lähetetty: Ke 27.05.2009 11:40
Kirjoittaja sortaja
Ishmael kirjoitti:Destroyereilla ei kannata painaa edellä, vaan paukutella maksimikantamalta. Näin ollen toinen Lordi on suht turha - klosikseen et halua ja Destroyerit ei ampumiseen tarvii orbia kuin S10 vastaan. Sen toisen Lordin tehtäviin jää sitten HQn täyttö ja Warrioreiden vahtiminen.
no joo, en itse asiassa tarkoittanutkaan että lähettäis tukka putkella päin vaan juurikin tuota... Destroyer-lordi oli lähinnä tyylivalinta ja pidin ideasta mutta ehkä sille voi antaa kenkää koska onhan se fakta ettei sillä mitään tee. Hupipeleissä voi sitten jättää sen toisen lordin kotiin... No, muokataan.
Ishmael kirjoitti:Tarvitset ehdottomasti lisää Heavy Destroyereita, Näiden alta siis joko Spyderin tai pyykkikoneen on lähdettävä. 2x2 on varmaan minimit, 2x3 ei yhtään liioiteltua. Auttaa niihin AV12+ laitteisiin ja jossain määrin myös kaaokseen, mutta 3 ja 4 edikat Necroenilla pelanneena voin sanoa että kaaos on aina ollut se vaikein vihollinen. Sinänsä ikävää kun se tuntuu myös olevan Suomen suosituin turnausarmeija.
Spyderille monoa ja Destroja lisää siis. Pyykkikoneesta en luovu tai tulee likaiset paikat, onhan se kuitenkin sen verran tiukka vehje.
nyt on tehty siis muutoksia listaan, joko näkyy valoa tunnelin päässä?
Re: seek and destroy - Necrot 1750
Lähetetty: Ke 27.05.2009 11:48
Kirjoittaja Deetwo
sortaja kirjoitti:nyt on tehty siis muutoksia listaan, joko näkyy valoa tunnelin päässä?
Niin sellaista near-dead-experience tyylistä valoa varmaankin, kuitenkin on kyse necroneista :)
Oliskohan täysin palikkaratkaisu jos tiputtaisi tuon viidennen heavy destron ja laittaisi warruja 3x10 sekä kuudennen scarab swarmin tilalle.
Tai sitten toisena vaihtoehtona laittaa 2x12 warrua, 2x3 heavy destroa ja neljä swarmia.
- Mitä tehdä 8-9 oblille + lasheille jos turnaukseen lähdetään?
Heavy destroillahan niitä obleja pitää lähteä metsästämään.. ja normidessuilla sitten prinssessoja näköön, ei siinä varmaan kovin paljoa muuta ole tehtävissä.
Monoliitti sinne läjän keskelle deep strikellä saattaisi toimia kanssa, sitä on nimittäin perus lashiobleilla pirun hankala kaataa. Toisaalta sen reserviin jättäminen on ehkä turhankin suuri riski.
Re: seek and destroy - Necrot 1750
Lähetetty: Ke 27.05.2009 13:25
Kirjoittaja Ishmael
Voithan sä ottaa sille ainoalle lordille destroyer bodyn jos tykkäät figusta ja pisteitä jää. Isommalla basella orbi kantaa pidemmälle isolla basella :)
En lähtisi ottamaan kolmansia warioreita ennen kuin on kokeiltu kaksia. Rapid fire etäisyydet on nykyjään aika vaarallisia jos joutuu combattiin ja juostaan yli.
Ja jos sulla on se pyykkikone mukana kaaosta vastaan, ei deep strikeä! 24" rangelle pääsee muutenkin (siinä blastissahan on AP1 reikä). Haluat sen lisäksi seinäksi oblien ja hevariesi väliin, tarkalla sijoittelulla saa ehkä pelattua joitain vihollisia pois LOSilta ja coverit vähintään.
Re: seek and destroy - Necrot 1750
Lähetetty: Ke 27.05.2009 21:49
Kirjoittaja sortaja
Yees, kiitos kommenteerauksesta. Luulen että tuota ylläolevaa listaa lähdetään nyt kokeilemaan kunhan ehditään, vaikka pitää vielä funtsia josko sen destroyer bodyn kitkuttais jostain kokeiltavaksi. Warrujen yksikkömäärää lihotetaan sitten jos kaksi ryhmää ei olekaan tarpeeksi.
Kyllähän tosta ainakin tota dakkaa lähtee, S6 röpöttely on ollut tähänkin asti hyvin toimiva ratkaisu :). ja eiköhän ne kaaoksetkin kaadu kun vaan pelaa oikein.
Re: seek and destroy - Necrot 1750
Lähetetty: Pe 29.05.2009 15:01
Kirjoittaja Dark Elf69
Ite kyllä peluuttaisin vähintään 3 yksikköä warruja koska jos ei saa niitä kunnon coveriin niin moni armeija pystyy ampumaan niitä sen verran alas että huhuh ja phase out kolkuttelee oven takana...
Re: seek and destroy - Necrot 1750
Lähetetty: Ma 01.06.2009 18:43
Kirjoittaja sortaja
Dark Elf69 kirjoitti:Ite kyllä peluuttaisin vähintään 3 yksikköä warruja koska jos ei saa niitä kunnon coveriin niin moni armeija pystyy ampumaan niitä sen verran alas että huhuh ja phase out kolkuttelee oven takana...
Warrioreita pidetään monon takana, tai niin kaukana vihollisesta etteivät tavanomaiset tykit sinne kanna. Ja jos warruja ammutaan, on se kaikki pois destroista + muista jotka kuitenkin ovat listan kantava voima. sitäpaitsi panssarit ja tiskaus pitävät warrut suht hyvin pelissä mukana vaikka sitä kuulaa lentelisikin siihen suuntaan. Ainoa mikä jännittää on klosis, sillä silloin warruja viedään lähes varmasti kuin pässiä narussa => scarabit suojaamassa.
Mutta joo, tuota viidennen heavy destron vaihtoa pariin warruun ja scarabeihin pitää tosissaan harkita
Huomasin myös että h.destrosta + parista warrusta irtoaisi pisteet Destroyer lordiin warscythellä ja GoF:illa. tällä voisi hävyttömästi kikkailla monon kanssa, jopa vuoron 1 chargea pääsee tarjoamaan jos vastustaja ei pidä varaansa. Aloittajan paikalla pääsisi lyömään heti kättelyssä autohittejä vaunuihin.