Sivu 1/1

Lizardmen 2000p (muokattu)

Lähetetty: Pe 29.05.2009 19:34
Kirjoittaja T3ro
Neljäs FaBaan tekemäni lista:

Lords:

Slann mage-priest 275p
-Focus mystery free
-2x rulla 25p
=325p
(Liittyy saurus unittiin 12kpl)

Heroes:

Skink priest 65p
-lvl 2 35p
-Enchanted shield 15p
=115p

Saurus scar-veteran 85p
-Scimitar of the Sun Resplenden 50p
-Light armour 5p
-Shield 3p
=143p

Core:

Saurus warriors 20kpl 11p
-Spears 1p
-Standard bearer 12p
-Musician 8p
=260p

15x Saurus warriors 11p
-Spears 1p
-Standard bearer 12p
-Musician 8p
=200pts

Saurus warriors 12p 11p
=132p

12x skinks 5p
-kroxigor 55p
-musician 6p
=121p

12x skinks 5p
-kroxigor 55p
-musician 6p
=121p

Skinks 10kpl 5p
=50p

Special:

Cameleont skinks 6kpl 12p
=72p

Stegadon 235p
=235p

Rare:

-3x Salamander hunting pack 75p
=225p

Total = 1999p

Re: Lizardmen 2000p (muokattu)

Lähetetty: La 30.05.2009 00:48
Kirjoittaja Drago^
Magiasi on nyt ihan miten sattuu. Liskoilla taikuus lähtee slannista jos sitä otetaan. Pudota priestit, pumppaa slannia. Mystery on parempi noista kahdesta, sillä slanni ei tarvitse nykyään juuri yhtään suojaa mitään vastaan jos on yksikössä, huomaa US3. Rumination tulisi ottaa kaveriksi, liskot eivät nykyään oikein saa mistään muualta järkevästi power dicejä. Slanniin voi myös näppärästi sisäistää magiapuolustuksen liskoilla vaikkapa kahden dispell scrollin muodossa. Slannista tulisi myös miltei aina poikkeuksetta tehdä BSB. Hän pystyy olemaan yhä kenraali vaikka kantaa rättiä. Mukaan voisi heittää vielä warbannerin niin saisi vielä lisää CR.
Kuten slanniin on hyvä panostaa, on myös slannin yksikköön hyvä panostaa (jos sitä ottaa). Suosittelisin lämpimästi vaikkapa 16 temple guardia täydellä komennolla. Näiden keskeltä on ihan kova työ hakea slannia. Sauruksetkin voivat hoitaa homman, mutta silloin ehkä pitäisi panostaa hieman kokoon jo. Pisteet kunnolliseen slannin suojakaartiin vaikkapa noista 12 sauruksen ja 15 sauruksen yksiköistä.

Chameleon skinkkien stalkkerin voisi pudottaa, ampuvilla championeilla harvemmin tekee mitään järkevää, BS:n nousu ei tunnu missään.

Raressa salamanterit voisi jakaa kahteen yksikköön, halvempia uhrata eivätkä oikein hyödy yhteiselosta.

Re: Lizardmen 2000p (muokattu)

Lähetetty: La 30.05.2009 10:08
Kirjoittaja T3ro
Ömmm... En oikeen tajunnut tota magia selostusta, olen fabassa noob. Eli otanko tolle 2x rulla ja mitä muuta?

Re: Lizardmen 2000p (muokattu)

Lähetetty: Su 31.05.2009 02:04
Kirjoittaja Drago^
Ota nyt mitä otat, slanniin voi vain hyvin sisäistää magiapuolustuksen ja jättää priestien määrän alhaiseksi-->enemmän pisteitä käyttöön. Esimerkkinä menisi vaikka 2x rullaa, koko loren tietämys ja lisä PD. Näin saa varsin halvan slannin, pumppaaminen on toki aika käypää. Cupped hands of the old ones antaisi suojaa miscastaamista varten ja becalming cogitation lisäisi suojaa toisen maageja vastaan. Priestin voisi toki aina ottaa mukaan jos haluaa puolustautua vielä lisää magialta, tälle tosin diademi sitten kouraan kun on jo rullia melkoisesti. Huom: lvl2 anto priestille antaa sille mahdollisuuden muuttaa 2PD-->2DD.

Re: Lizardmen 2000p (muokattu)

Lähetetty: Su 31.05.2009 11:55
Kirjoittaja T3ro
Öö... Eikös tolla lvl2 priestillä ole kolme noppaa kun heittää onnistuuko se taika? En oikeen tiiä noista power diseistä ja dispell diseistä miten ne menee, eikös ole niin että ensin heitän kolmella nopalla onnistuuko se taika (power dices?) ja sitten vastustaja voi yrittää dispellata ja jos ei onnistu niin se taika tekee tehtävänsä? Ja eikös toi oo niin että jos taiassa lukee että difficulty 6+ niin pitää saada yli 6 niillä kolmella nopalla? Ja dispellissä pitää heittää sillä noppamäärällä mikä on isompi lukumäärä kuin vihollinen heitti taikoessaan?

Muokkaan tota kohta..

Re: Lizardmen 2000p (muokattu)

Lähetetty: Su 31.05.2009 15:27
Kirjoittaja Drago^
Maagit generoivat itselleen oman magialevelinsä verran PD. Jos maagi on lvl 1 niin hän saa 1 PD, jos lvl 2 niin 2 PD. DD on hieman kinkkisempi, lvl 1 ja 2 maagit generoivat 1 DD ja taaskin lvl 3 ja 4 maagit 2 DD. Skinkki priesti voi toki heittää taikaa kahdella omalla nopallaan ja yhdellä nopalla poolista.

Lyhyt oppitunti taikomiseen: Aluksi valitaan taika jota heitetään, sitten montako PD siihen käytetään (maksimaalinen määrä jota saa käyttää per taika on X+1 jossa X=magia lvl), nakataan taikaa ja katotaan saadaanko yhteiseksi tulokseksi sama taikka korkeampi kuin vaadittu power level, samalla pitää muistaa tarkistaa tuleeko miscastia taikka irkkua. Sitten toinen saa dispellata valitsemalla noppamäärän (ei rajoituksia) ja heittämällä niitä, jos tulos on sama taikka korkeampi kuin toisen heittämä määrä niin taika dispellaantuu.

Priestille on turhaa koskaan antaa mitään puolustuskamoja, sen ensisijainen tehtävä on kumminkin pysyä piilossa ja kaukana ampumisesta ja kähinästä.

Re: Lizardmen 2000p (muokattu)

Lähetetty: Ti 09.06.2009 22:21
Kirjoittaja Quahua
Lisäyksenä Dragon viestiin:
Drago^ kirjoitti:Suosittelisin lämpimästi vaikkapa 16 temple guardia täydellä komennolla.
Itse pelaisin 18 temple guardilla, kuten liskokirjan sivulla 41 näytetään. näin yksikön takaosa ei aivan heti tuhoudu.
Slannin yleensä varustaisin jotakuinkin näin yksikössä ollessaan.

Slann
-Ruminaatio
-unfathomable presence
-soul of stone
-focus of mystery
-bsb
-warbanner
jos haluan panostaa kunnolla magiaan, niin
5xpower stone tai jos puolustukseen, niin
2x power stone ja 2x rulla tai jopa 4xrulla, jossa ei kyllä ole mitään järkeä.

Näin saat slannilla melkein joka vuoro jotain kivaa läpi. Jos otat, no vaikka heavenssin loreksi, niin voit ampua käytkatsoen minne vain mitä haluat, Heavenssin kolmessa viimeisessä taiassa ei ole missään rangea.
Näin slanni suojaa myös magialta yksikköään, sen voi kuitenkin tarvittaessa tipauttaa pois.