Sivu 1/1

Descent nappuloita

Lähetetty: Ti 23.06.2009 10:33
Kirjoittaja smaxx
Noniin,

laitoin yhden kuvan tuonne Muut figupelit osastolle, niin paiskataanpa tänne sitten lisää...

Infoksi niille joille peli on vieras, kyseessä on eeppinen luolastoluuhaus,
ks : http://new.fantasyflightgames.com/edge_ ... the%20Dark

Kovin kummoiseen hieromiseen en ole näiden kanssa mennyt, kun kyseessä on kumminkin lautapelin kumimuovinappuloiden sutiminen.

Tässä ryhmäpotrettia :
Kuva

Sankareita :
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva


Ja hirviöitä :
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

Re: Descent nappuloita

Lähetetty: Ke 24.06.2009 14:28
Kirjoittaja Nummi
Ihan hyvää maalaustyötä olet tehnyt mutta figut ovat muuten surkeita, siis valujäljeltä. Rakeisia ja outoja. Skulpteissa ei yksityiskohtia yms. Kuinka pientä skaalaa? Saatta vaikuttaa aika paljon. Blendit jouhevia ja muutenkin maalaukselta hienoja figuja. Samaan malliin! ^^b

IHQedit: ohops, eineollukkaafiguja! Muovi pelilauta ukoiksi ihan hyviä! Itselläkin aina kun pelaa jtn. lautapeliä jossa on figuja syyhyttää päästä maalaamaan niitä :)

Re: Descent nappuloita

Lähetetty: To 25.06.2009 17:09
Kirjoittaja ile
Jees. Ihan hillitön lisäefekti maalata pelinappuloiksi tehtyjä figuja. Tosi makeeta nopeaa jälkeä huonoihin skulpteihin, nostaa profiilia melkoisesti.

Näillä tahtoisi tosiaan pelata.

Täytyypä katsoa, jos kokeilisi jonkun pelin nappuloita maalailla samassa hengessä. Kaverin Doom-nappulat voisivat olla hauskoja. Kiitos inspiksestä!

-ile

Re: Descent nappuloita

Lähetetty: To 25.06.2009 21:10
Kirjoittaja smaxx
Joo, etenkin Descentissä, missä pelisessiot on tuollaisia 5-8 tunnin rypistyksiä, on ihan toista pelata asiallisesti maalatuilla nappuloilla. Talismanin nappulat on kanssa tullut malattua, siinähän on nappeja paljon vähemmän ~20-30 eri sankaria eikä hirviöitä ollenkaan.

Vaikkei noita FFG:n muovinappeja voi 'oikeisiin' figuihin verrata, niin harppaus harmaasta muovista maalattuihin jeppeihin on valtava. Täytyy pistää Talismaani -ukkeleistakin kuvia, jahka kerkeän ne joskus kuvaamaan. Runeboundin hankin ihan vaan sen takia, kun siinä on samat sankarit kuin Descentissä, pääsi samoilla maalauksilla pelaamaan toistakin peliä...

Re: Descent nappuloita

Lähetetty: Pe 26.06.2009 02:11
Kirjoittaja Pariah
Hyvältä näyttää pelikäyttöön, itse kaverin kanssa maalasimme pohjiinkin samanlaista laattakuviota kuin mitä itse pelilaudoissa on, vaikka hieman hassulta näyttääkin Road to Legends:in ruohikkoalueilla :P Kyllä maalatuilla kelpaa pelata paljon mielummin kuin alkuperäisissä "väreissä" olevilla.