Sivu 1/1
leman russin sponsonit.
Lähetetty: Ti 23.06.2009 22:04
Kirjoittaja toimisto
kannattaako näitä ottaa? jos kannattaa niin mitä mihin? kiitos etukäteen.
Re: leman russin sponsonit.
Lähetetty: Ti 23.06.2009 23:56
Kirjoittaja vompovompatti
Riippuen russisi roolista. Omat russini eivät ota sponsoneja, mutta ne eivät erikoistukkaan armeijassani jalkaväen tuhoamiseen. Jos russi haluaa tappaa jalkaväkeä on sponsonit ihan hyvä olla mukana. Varsinkin punisher ja exterminator haluavat sponsonit itselleen, kuten myös executioner.
Re: leman russin sponsonit.
Lähetetty: To 25.06.2009 10:09
Kirjoittaja Captain Lucius
Itse en ainakaan koskaan peluuta omia Russejani ilman jonkin sortin sponsoneita. Lumbering behemoth on sen verran härski sääntö, että kyllä sitä pitää hyödyntää! Kolme heavy boltteria + tykki on ihan kohtuullisen tehokas ja halpa yhdistelmä jalkaväkeä vastaan, mutta itse käytän tätä nykyä lähes poikkeuksetta sponsoneissa plasma cannoneita. Kuitenkin se yksi iso lätty ja kaksi pientä AP 2-3 laakia (plus siihen päälle vielä HB/Lascannon) kaataa tehokkaasti aivan hillittömiä määriä vihollisia. Ainakin tähän mennessä ovat aina maksaneet pisteensä takaisin, vaikka se hinnanlisäys iso onkin. Lisäbonuksena blast-aseet eivät kärsi (kovinkaan paljon) Kaartin kehnosta BS:stä, kun se tulitus kuitenkin yleensä menee ainakin sinne vihollisen yleiseen suuntaan vaikka vähän scatteroituisikin.
Tämä yhdistettynä siihen tosiasiaan että kaikki tankin ovat nykyedikassa melko lailla kuolemattomia uuden damage chartin ansiosta tekee sponsonirusseista erittäin kannattavan sijoituskohteen. Ja jos päätykki taistelun tiimellyksessä hajoaa, niin tulta lähtee sponsoneista edelleenkin varsin kiitettävästi.
Re: leman russin sponsonit.
Lähetetty: To 25.06.2009 11:18
Kirjoittaja toimisto
kiitos viestistäsi taidan laittaa nuo plasmat leman russiini, mutta entäs vanquisher? mitä sille?
Re: leman russin sponsonit.
Lähetetty: To 25.06.2009 14:22
Kirjoittaja Haizelhoff
Vanquisherissä ainakin itse otan vaan lassin ja sit liikutan sen 6" joka vuoro. Muutenkin itse tykkään että voin liikuttaa russejani ja ampua sekä turretin että yhden muun aseen. Mielummin jättää sponsonit pois vanquisheristä ja ostaa pisteillä paskin (joka on muutenkin melkein must have vanquisheriin, kun bs on muuten 3. Siis IMO).
Re: leman russin sponsonit.
Lähetetty: To 25.06.2009 16:37
Kirjoittaja Nazgúl
Vanguisher ei tosiaan muuta tarvitse kuin Lascannonin ja ehkä Paskin mukaan. 2 AP2 laakia nelosen beeässällä on aika säikyte kentällä. Muihin russeihin yleensä kuitenkin sponsorit laittaisin elleivät touhua jossain takalinjan tuntumassa. Hevipultterit tai -fleikat ne yleensä sponsoreihin menee...
Pask punisherissa voisi olla aika mahti kanssa. Sponsoreihin vielä vaikka meltat niin alkaa porukkaa kaatumaan.
Re: leman russin sponsonit.
Lähetetty: To 25.06.2009 18:50
Kirjoittaja Sami Jumppanen
Haizelhoff kirjoitti:Vanquisherissä ainakin itse otan vaan lassin ja sit liikutan sen 6" joka vuoro. Muutenkin itse tykkään että voin liikuttaa russejani ja ampua sekä turretin että yhden muun aseen. Mielummin jättää sponsonit pois vanquisheristä ja ostaa pisteillä paskin (joka on muutenkin melkein must have vanquisheriin, kun bs on muuten 3. Siis IMO).
Samaa mieltä. Ja vielä yksi hyvä syy tähän: Ei tule houkutusta mennä liian lähelle. Pysyttele vain siellä yli 36" päässä jos voit, kun kerran kantamaa on. Tietenkin jos epäilet vastustajan flankkaavan tai deeppaavan, niin silloin fleikka sponsonit voisi olla perusteltuja, mutta silloinkin vihollinen on kerennyt ampua ensin.
Niin, ja Pask:sta puhuttaessa pitää muistaa, että on aina mahdollista ottaa useampi tankki kerralla, joten ei ole pakko ottaa sitä kalliihkoa spessua.
Re: leman russin sponsonit.
Lähetetty: To 25.06.2009 21:38
Kirjoittaja Oberon
Lumberin behemothilla ammut liikkeestä 2 pyssyä, mä en näe syytä ottaa sponsoneita, lascannon+päätykki riittää mulle. Toki paikaltaan saisi ampua ne sponsonitkin, mutta mä haluan pitää vähät tankkini liikkeessä. +sponsonit ei toimi samoja kohteita vastaan mitä noi 2 varsinaista asetta, paitti jos ottaisin multimeltoja, mut ne on kalliita.