Sivu 1/10
Kotimaiset alan liikkeet - Liian hyviä ollakseen totta?
Lähetetty: Ti 07.07.2009 12:33
Kirjoittaja Matti N
Keskustelimme juuri IRC:ssä siitä, mitenhän paljon nuo ulkomaiset kaupat lopulta syövät omien, tuttujen kauppiaidemme henkilankaa, eli teidän pennosia. Jokainen on uutisista lukenut kuinka nyt talous junnaa paikallaan ja kaikilla on nyt enemmän tai vähemmän vaikeeta.
Onko nyt siis oikea aika harrastajien keskittää ostokset ulkomaiseen liikkeeseen? Säästöt saattavat suurissa erissä koitua kyllä jo merkittäviksikin, sitä on mahdotonta kieltää. Silti, onko aihetta tilata jokainen pienempi tilaus ulkomailta muutaman euron tähden?
Kotimaiset kauppiaat järjestävät tapahtumia ja turnauksia, yleensä hyvin pienillä tai olemattomilla suorilla taloudellisilla hyödyillä itselleen. Tuletteko jatkossa edelleen odottamaan moisia tapahtumia ihmisiltä, joille ette siirrä enää vanhaan tapaan pennejänne, toimintaa rahoittaaksenne?
Joku varmasti osaisi asiasta kertoa enemmän ja värikkäämmin, ja voin tämän paremmalla tekstillä korvatakin. Ketjun pointti on herättää ajatuksia omien tuttujen kauppiaidemme tilasta aikaan ja ulkomaisiin kilpailijoihin nähden.
Ja siitä, mitä te voisitte asian hyväksi tehdä.
Re: Kotimaiset alan liikkeet - Liian hyviä ollakseen totta?
Lähetetty: Ti 07.07.2009 12:46
Kirjoittaja Xenon
No mutta kuluttajan tehtävähän on vain ostaa sieltä mistä halvalla saa. Herää kysymys miksi kaikki muut jälleenmyyjät piatsi maelstrom alistuvat näihin gw:n määräämiin listahintoihin. Maelstrom on kuitenkin huomattavasti paljon halvempi jo pienissäkin tilauksissa, tilaaminen on montaa kotmaista kauppaa helpompaa ja nopeampaa.
Ja jos nyt mietitään että mistä nämä suomalaiset pelikaupat saavat suurimmat voittonsa niin tuskinpa figuja myymällä, paitsi no taistelutarvike mutta se on erikoistunut ja pärjää sillä että se myy tuotteita joita ei muissa kaupoissa myydä. Nyt esimerkiksi Fantasiapelit myyvät paljon mangaa, korttipelejä, lautapelejäkin jne. Puolenkuunpelit myyvät mm. pc pelejä. Ja niin päinpois. Että ei monella kaupalla ne miniatyyrit ole se päätuote välttämättä.
Se on vaan niin että ei mikään liike täällä Suomen maalla vastaa maelstromin hintatasoa nyt kun tuo punnan kurssikin on niin heikko. Jos punnan kurssi jollain ihmeenkaupalla vielä nousee kovasti tai kun britit siirtyvät euroon niin sitten varmasti hinta erot pienenee. Jolloin jotkut saattaisivat ehkä harkitakin sitä kotimaan kauppaa. Ja kyllä minun käsityksen mukaani ainakin täälläpäin tuetaan vielä paljonkin paikallisia putiikkeja. Että vaikka se maelstrom on niin ei sieltä aina tule tilattua.
Re: Kotimaiset alan liikkeet - Liian hyviä ollakseen totta?
Lähetetty: Ti 07.07.2009 12:50
Kirjoittaja sheeple
Käytännössä rahaa menee kuukaudessa niin vähän figuihin ja oheistavaraan, että mieluiten ostan paikallisesta liikkeestä, kuin tilaan ulkomailta. Ulkomailta tilattaessa säästäisin paljonkin, mutta paikallinen liike tarjoaa pöydät, maastoa ja hyvää seuraa pelailuun. Mielummin maksan hieman enemmän ja tuen paikallista liikettä, kuin tilaan postimyynnistä ja näen paikallisen liikkeen katoavan. Vessapaperirullista ja keksilaatikoista kasattu maasto olohuoneen lattialla ei näes ole lainkaan houkutteleva vaihtoehto. Eri asia on sitten tietysti figut ja tarvikkeet, joita ei paikallisesta liikkeestä saa.
Re: Kotimaiset alan liikkeet - Liian hyviä ollakseen totta?
Lähetetty: Ti 07.07.2009 13:06
Kirjoittaja Rakath
Täällä taas kun paikallista liikettä ei ole olemassa. Lähin figuja myyvä kauppa on 150km päässä, eikä sielläkään enää (asennevamman takia) myydä LotR/WotR-figuja, joka on mulle se main GW game.
Isot turnaukset eivät taas kiinnosta minua yhtään (ja nekin ovat satojen kilometrien päässä), joten ei niiden "tukeminen" ole ykkösenä meikäläisen listalla.
Käytännössä saan siis helpommin ja nopeammin kaikki tuotteet ulkomaisista verkkokaupoista.
Re: Kotimaiset alan liikkeet - Liian hyviä ollakseen totta?
Lähetetty: Ti 07.07.2009 13:14
Kirjoittaja jupu_pupu_mies
No ainakaan minulla ei ole hirveästi sitä ylimääräistä rahaa jota 30prosenttia kaalliimpaan kauppaan käyttäisi...
joojoo ja tästä ei sitten mitään muovailuvaha juttuja...
Re: Kotimaiset alan liikkeet - Liian hyviä ollakseen totta?
Lähetetty: Ti 07.07.2009 13:37
Kirjoittaja Merimetsä
Xenon kirjoitti:No mutta kuluttajan tehtävähän on vain ostaa sieltä mistä halvalla saa.
Väärin. Kuluttajalla on valta valita mistä ja millä perusteella tuotteensa ostaa. Jos ei välitä mistään muusta, kuin loppuhinnasta, niin pitemmällä aikavälillä saa sitä mistä maksaa. Omaa valtaani on valita ostanko verkokaupasta, fantasiapeleistä vai suoraan Gw:n kaupasta. Valinnallani tuen ko. liikkeen toimintaa. (Maksan ohessa palvelusta, neuvoista, kuin rupattelusta, saan tuotteen heti käteen ja voin virhetuotteen saadessani palauttaa sen heti) Vaikutukseni on pieni, mutta ei olematon. Tilanne on oikeastaan aivan sama, kuin kaikessa muussakin vaikuttamisessa. Koska vaikutusta ei suoraan näe on helppo ajatella sen olevan merkityksetöntä.
Pointti kauppiaiden turnauksista on hyvä. Täytyykin antaa sapiskaa kehnosta markkinoinnista. Asiaa muistellen olen nähnyt Fantasiapelien sponsoroivan palkintojen muodossa, mutta siihen näkyvyys onkin loppunut. Luulisi bannereita tjms riittävän. "Tämänkin turnauksen mahdollistaa liike X."
Ennustan, että jos ja kun nykyinen meno jatkuu figuurikaupassa Gw:n kohdalla tulee valikoima pienenemään liikkeissä. Se on aivan oma valintamme, niin kuluttajien kuin kauppiaidenkin.
Re: Kotimaiset alan liikkeet - Liian hyviä ollakseen totta?
Lähetetty: Ti 07.07.2009 13:42
Kirjoittaja fho
Viimeisen parin vuoden olen ostanut pääasiassa netistä ulkomaisilta saiteilta, lukuun ottamattama yksittäisiä heräteostoja kotimaisista liikeistä tai tapahtumista. Olen pyrkinyt keskittämään ostoja aleaikoihin tai isompiin eriin mitkä tulevat ilman postikuluja. Kausittaiset alennusmyynnit osuvat aina samoihin aikoihin vuosittain, joten pidempään harrastaneena niitäkin voi ennakoida.
Sinällään harrastan nykyään ei-GW figuja joten sekin jo houkuttaa/pakottaa netin käyttöön. On myös kiva hankkia suoraan pieniltä valmistajilta hieman erilaisempia figuja. Toisaalta olen tehnyt myös matkustelun ohessa kohtuullisia hankintoja ulkomaisista figutapahtumista. Tällöinkin on järkevää tilata tuotteet heiltä valmiiksi odottamaan messuille, saa yleensä 10% alennusta ja ilman postikuluja, mutta ennen kaikkea saa taatusti sen figun mitä kaipasit. Messuilla kun tavaravarastot on aika pienet.
Kirjallisuuden osalta pohdin että onko Amazonin postikulut ovat nouseet tai suomalaisissa kirjakaupoissa hinnat laskeneet että tänä vuonna olen usemmin ostanut Suomesta kuin tilannut amazonista. Taannoin paras oli kun akateeminen myi kirjaa hinnalla 32€ ja amazon pyysi samasta $9. Tilasin sarjasta heti kymmenen osaa taalan alhaisella hinnalla :)
Yllättävää kyllä useiden kymmenien nettitilausten jälkeen vain kerran oon joutunut taisteleen että tavarat lopulta tulisi. Tai no vuoden odottelun ja kyselyn jälkeen loput tavarat on viimein kuulemma postissa. Puolet toki tuli jo aiemmin, mutta vuosi alkaa olla jo hieman turhauttavan pitkä toimitusaika. Kerran olen joutunut kuolettamaan luottokortin, mutta siitä ei tullut damagea.
-fh
Re: Kotimaiset alan liikkeet - Liian hyviä ollakseen totta?
Lähetetty: Ti 07.07.2009 13:53
Kirjoittaja Xenon
Merimetsä kirjoitti:Xenon kirjoitti:No mutta kuluttajan tehtävähän on vain ostaa sieltä mistä halvalla saa.
Väärin. Kuluttajalla on valta valita mistä ja millä perusteella tuotteensa ostaa. Jos ei välitä mistään muusta, kuin loppuhinnasta, niin pitemmällä aikavälillä saa sitä mistä maksaa. Omaa valtaani on valita ostanko verkokaupasta, fantasiapeleistä vai suoraan Gw:n kaupasta. Valinnallani tuen ko. liikkeen toimintaa. (Maksan ohessa palvelusta, neuvoista, kuin rupattelusta, saan tuotteen heti käteen ja voin virhetuotteen saadessani palauttaa sen heti) Vaikutukseni on pieni, mutta ei olematon. Tilanne on oikeastaan aivan sama, kuin kaikessa muussakin vaikuttamisessa. Koska vaikutusta ei suoraan näe on helppo ajatella sen olevan merkityksetöntä.
Toki toki, olet aivan oikeassa ilmaisin vähän huonosti asian. Mutta tarkoitin tällä nyt sitä että kuluttaja ei syyllisty mihinkään "rikolliseen" jos se ostaa ulkomailta tuotteita vaan tekee sitä mitä kuluttajan täytyykin eli kilpailuttaa ja ostaa sieltä minkä itse parhaaksi näkee.
Re: Kotimaiset alan liikkeet - Liian hyviä ollakseen totta?
Lähetetty: Ti 07.07.2009 13:56
Kirjoittaja Pyöveli
Niin... Itse ainakin katson kylmästi eli sitä monta euroa minun pitää latoa tiskiin että saan tuotteen X. Ihan sama onko liike paikallinen kivijalka vai nettimyymälä. Tuotteella ei ole eroa ja kivijalka ei anna minulle mitään lisäarvoa - se että saan vaihtaa myyjän kanssa sanasen ei ole 15-30% arvoinen lisä. Lisäksi tavara tulee briteistä monesti sellaisella vauhdilla että toimitusaika on sama kuin Helsingistä. Toki kivijalasta saa tuotteen heti mukaan, mutta alennusten takia odottelen mieluusti viikon verran.
Turnauksiin ei ole osallistuttu - lähinnä turnauksiin voisin mennä fiilistelemään muiden pelejä, mutta oma kärsivällisyys ei riittäisi pelata. Joten se siitäkin lisäarvosta.
Markkinatalous määrää ja jos kivijalka ei pysty kilpailemaan hinnoilla, niin sen on kilpailtava sitten jollain muulla tavalla. Jos se ei onnistu niin omistajan on katsottava peiliin tai lopettava business. Valitettava tosiasia, mutta näin se menee - isommissakin piireissä.
Re: Kotimaiset alan liikkeet - Liian hyviä ollakseen totta?
Lähetetty: Ti 07.07.2009 13:56
Kirjoittaja tneva82
Noh. Ensinäkin ei ole lähikauppoja joten tilaukset pitäisi hoitaa jokatapauksessa postitse jolloin ei säästyisi käytännössä aikaa. Tietty lähikaupoissa ei edes löydy enää juurikaan mitä haluan. Eikä lähikaupat myöskään järjestä minua kiinnostavia turnauksia.
Eli enpä näe syytä ostaa heiltä kalliimmalla hinnalla jos heiltä nyt edes löytyy mitä haluan. Eivät tarjoa vastikkeeksi mitään sellaista mistä haluaisin maksaa. Yksi postimyyntiliike on sama kuin toinenkin elleivät eroa hinnoissa, palvelussa ja toimitusnopeuksissa. Ja suomalaiset tuppaavat häviämään kaikissa kolmessa...
Re: Kotimaiset alan liikkeet - Liian hyviä ollakseen totta?
Lähetetty: Ti 07.07.2009 14:15
Kirjoittaja Nazgúl
Oma periaatteeni on ostaa kaikki tarvitsema paikallisesta kirjakaupasta. Tietenkään sen valikoima ei ole isoa kirjahyllyä laajempi (oikeasti) mutta tuotteet on ängetty taidokkaasti täyttämään pieninkin kolo hyllystä :D. Jos tuotetta ei ole voi sen pyytää tilattavaksi seuraavan erän mukana, joka on aina tullut siedettävän nopeasti (riippuu toki muiden tilauspyynnöistä). Jos tuotteella on kiire, sen voi ostaa netistä, yleensä Boostepistä selvien sivujen takia, tai odottaa seuraavaa käyntiä Seinäjoelle ja sinne Fantasialinnaan (hyvä palvelu).
Eli kolmea liikettä käytän figuilussa:
Kotikirjakauppaa (läheisyyden vuoksi)
Fantasialinna (toiseksi lähin, hyvä palvelu sekä [kohtuu] laaja varasto)
Boostep (selkeät sivut, nopeat toimitusajat, lähes joka tuotteella jonkinmoinen ale)
Kirjakauppa on yrittänyt myös järjestää maastontekokurssia, joka valitettavasti on jäänyt jo toistamiseen järjestämättä. Tässä siis myös esimerkki niistä ilmaisita tapahtumista, joita paikkakuntani liikkeet järjestävät.
Re: Kotimaiset alan liikkeet - Liian hyviä ollakseen totta?
Lähetetty: Ti 07.07.2009 14:42
Kirjoittaja Stifler
Heh, itselläni kohtuullisen hyvät palvelut täällä hesassa, itse käytän enimmäkseen Hesan Fantsua mutta jos haluaa pelata yms niin GW: on 4 minuutin metro matkan päässä Fantsusta,ja kotoakin Fantsuun matkaa 25 min kiitos metrojen-
Itseäni ei nuo nettitilaukset ole ikinä purreet,joskus jostain tilattu mutta on se kivempi katsella tuotteita hyllyillä ja lisäkis myyjien suhtautuminen asiakkaisiin on huippuluokkaa! Varsinkin Hesan Fantsussa tullut useasti juteltua myyjien kanssa monista asioista. Eli niin kauan kuin mahdollista käyn liikkeissä enkä tilaa netistä vaikka tulisikin alennusta hiukan
Re: Kotimaiset alan liikkeet - Liian hyviä ollakseen totta?
Lähetetty: Ti 07.07.2009 14:55
Kirjoittaja smaxx
Fantasiapelit Kaisaniemessä on sellainen karkkikauppa, ettei sieltä voi pysyä poissa ! Siellähän on sekä : KAIKKI GW:n myynnissä olevat figut ja vähän päälle, ETTÄ hemmetin hyvä lautapelivalikoima ETTÄ vielä parhaat jenkkisarjakuvatkin. Siis lähes kaikki mitä ihminen leivän lisäksi elääkseen tarvitsee. Kyllä se vaan tekee sielulle hyvää nähdä se kaikki roina tarjolla.
Sen lisäksi käyn tukemassa silloin tällöin Espoon PKP:tä, koska siellä on maailman mukavin henkilökunta, ja putiikki vähän lähempänä sivistystä.
Ja sitten tulee kyllä netistäkin tilattua, välillä fantsusta, boostepista, ja tottakai Maelstromistakin. Eli kaikkien talouksia on tuettu tasapuolisesti :)
Tarinan opetus : Jos haluaa pärjätä nettimyyntiä vastaan, pitää olla oikeasti jotain tarjota halvemman hinnan tilalle.
Re: Kotimaiset alan liikkeet - Liian hyviä ollakseen totta?
Lähetetty: Ti 07.07.2009 15:02
Kirjoittaja Ironlok
Itse ostan sieltä mistä halvimmalla saan. Ei minulla rahaa ole kuitenkaan niin paljon että maksan extraa siitä että se sijaitsee Suomessa.
Maelista kun tilaan jotain esim nyt vaikka tuo "IMPERIAL AEGIS DEFENCE LINE" 12.10e ei postimaksuja jos taas tilaan saman tuotteen Suomalaisesta kaupasta niin hinnaksi tulee 15.5e + postikulut eli yhteensä 18-22e. Mitään paikallista kauppaa täällä ei oleja vaikka olisikin niin tuskin sieltä ostaisin jos saan muualta tilattua halvemmalla kotiin asti.
Re: Kotimaiset alan liikkeet - Liian hyviä ollakseen totta?
Lähetetty: Ti 07.07.2009 15:12
Kirjoittaja Jodi91
Minä menen sillä periaatteella, että pyrin ostamaan suomalaisista liikkeistä silloin kun ulkomailta tilatessa säästö ei ole useaa kymmentä euroa. Oulun Fantasiapeleistä löytyy yleensä varsin kiitettävästi maaleja yms. kun jokin kriittinen purkki tyhjenee, ja kun saan järjestettyä kyydityksen tai rahat junalippuun.
Re: Kotimaiset alan liikkeet - Liian hyviä ollakseen totta?
Lähetetty: Ti 07.07.2009 15:16
Kirjoittaja Hena
Itse ostan mieluiten fantasiapeleistä kuin netistä. Tosin myönnettäkööt että Maelstormit sun muut ei myy figuja joita haluan (Epic). Mutta en myöskään ole käyttänyt GW:n omia verkkosivuja vaikka voisi kenties saada sieltä hiukan kalliimmalla vaikkakaan en tilannut fansultakaan kunnes se punnan kurssi tarkistettiin. Fatsu kun on palvellut hyvin jo kohta 20v runebergin kadun ajoista saakka, niin miksi mennä muuttamaan. Sen lisäksi sieltä on saanut välillä halvemalla (GWn mokaus verkossa poiki monta epic ruin spruea 1.8£ vs 8£ mitä sitä silloin myytiin muuten) ja ilmaiseksi kun tilaus on viipynyt.
Re: Kotimaiset alan liikkeet - Liian hyviä ollakseen totta?
Lähetetty: Ti 07.07.2009 16:43
Kirjoittaja Rejector
Ennen ostin käytännössä kaiken Kaisaniemen Fantasiapeleistä, vain eri figuvalmistajat kuin GW tuli tilattua netistä. Pelimahdollisuuden mentyä käytännössä kaikki paria heräteostosta ja tietty erinomaisia tarjouksia lukuunottamatta tulee tilattua Maelstromilta, en koe Fantsun antavan enää oikeastaan paljoa lisäarvoa, edes uusia armeijakirjoja ei pääse enää tarkistamaan ja päivittelemään niiden juustoisuutta. Ne harvat pelikerrat kodin ulkopuolella tulee pelattua GW:lla, olenkin siis siirtänyt joitain hankintoja sinne. Tosiasiassa nykyään GW:n tuotteita tulee kuitenkin hankittua niin vähän että oikeastaan tärkein puoli onkin vaihtoehtotuotteiden valinnanvara, tässä taas Fantsu on nostanut päätään hyvin ja hankkinut mm. Warlord Gamesin tuotteita hyllylle. Vielä kun saisi esim. Perryja niin eipä paljoa tarvitsisi netistä näitä tilailla.
Re: Kotimaiset alan liikkeet - Liian hyviä ollakseen totta?
Lähetetty: Ti 07.07.2009 20:29
Kirjoittaja Dolmot
Kaikkialta vähän, jokaiselta ansionsa mukaan. Pelkkä kotimaisuus ei ole vielä mikään suunnaton valtti. Sen sijaan Herwoodin palvelevan liikkeen sijainti kotimatkan varrella pelitilojen ja pitkän aukiolon ohella on sekä valtti että aika harvinaista luksusta tässä maassa. Ilmankos sinne päätyykin rahaa aina kun jotain tarjolla olevaa tuotetta tekee mieli.
Verkkokauppojen kohdalla palvelu suomeksi ja maan sisäisillä maksutavoilla voi olla plussaa, mutta nykyään ero on aika pieni. Ensimmäinen ulkomainen kieli taittuu useimmilta, EU-maksut helpottuvat koko ajan ja Visa vinkuu ympäri maailman. Tämä pakottaa kotimaiset kauppiaat pohtimaan olemassaolonsa tarpeellisuutta uudelta kannalta. Pikkuisen saattaa herua Suomi-sympatiabonusta. Suurempi painoarvo on silti toimivuudella ja palvelulla. Hinta ei ole enää niin keskeinen valintaperuste. Vähitellen olen joutunut toteamaan, että aika on rahaa. Ennemmin kymmenen prossaa lisähintaa kuin kolmen viikon sähköpostirumba kuolleeksi tekeytyvän kauppiaan kanssa.
Yrittäminen on täällä aika pirullista hommaa mm. korkean alv:n, Itellan hinnastojen, valuuttakurssien ja yksityishenkilöille mahdollisen salakuljetuksen vuoksi. Tiettyjen valmistajien harjoittaman valuuttahinnoittelun takia ulkomaiset saavat paljon paremmat kortit käteen heti jaossa. Sen kymmenen prossaa alennusta saa Fantsustakin, mutta minkäs teet kun kurssi tekee punta-listahinnasta jo sitä ennen 20% halvemman. Aivan varmasti tuen silti edelleen kotimaisia kauppiaita, kunhan ne myöskin tarjoavat enemmän kuin pelkkää tavaran siirtoa varastoon ja ulos. Ihmeitä ei vaadita. Sekin on usein riittänyt, että kirjaa pääsee selaamaan putiikissa. Silloin ostan myös, enkä näätäile rahojani halvempaan kauppaan. Kuten sanottu, kullekin ansionsa mukaan.
(Enemmistö harrasterahoista lipsuu kyllä nykyään ulkomaille ihan vain siksi, että pidän pikkupuljuista ja niiden tuotteista 99% ei yksinkertaisesti pysty päätymään suomalaiseen jälleenmyyntiin.)
Re: Kotimaiset alan liikkeet - Liian hyviä ollakseen totta?
Lähetetty: Ti 07.07.2009 21:06
Kirjoittaja thamus
No mie olen yleensä tehny et maalit ja hörpäkkeet fantsusta kun ei niitä kehtaa oottaa viikkoa.
mutta mie tilasin ork stompan 48 € posteineen briteistä ja fantsussa se ois ollu 90 euroo ja joutunut tilaamaan. viikkoon lupasivat.
Mutta ork loota paketti on 17€ viimeksi mutta nyt 20€. Silti en jaksa sen takia tilata netistä se olisi vain ollut 15€ posteineen.
Joten kyllä mie tuen fantsua etten ihan kaikkea nettiin työnnä.
Turnauksissa en käy sain liian huonoja kokemuksii aikoinaan.
Etupäässä sotusta ostan kun hyvää kamaa on myynnissä.
Hyvä Sotavasara!
Re: Kotimaiset alan liikkeet - Liian hyviä ollakseen totta?
Lähetetty: Ti 07.07.2009 21:33
Kirjoittaja Silveri
Figuihin liittyvien ostosten suhteen oma linjani on hieman ristiriitainen. Iso osa rahasta menee ulkomaille, mutta lähinnä muihin kuin figuostoksiin ja silloinkin tuotteisiin, joita saan noin 50% halvemmalla briteistä tai Hong Kongista postikuluineen - usein vielä hävyttömän nopeastikin (etenkin Hong Kong on malliesimerkki nopeasta toimituksesta).
Confrontationin aikoihin tein joitain ostoksia Sotataidosta, mutta valtaosa tuli Rackhamin omasta kaupasta pääosin siitä syystä, että sain sieltä niin hemmetin hyvät alennukset. Kaikki Hell Dorado -figuni (Voyageuse 1635:a lukuun ottamatta) olen hankkinut Taistelutarvikkeesta, vaikka ehkä olisin saanut samat tavarat toisaaltakin hivenen halvemmalla. Em4:n tuotteita olen puolestani hankkinut sekä TT:stä että suoraan valmistajalta vähän riippuen siitä mitä Relicillä on ollut varastossa.
Iän myötä on kotimaisten liikkeidenkin suosiminen lisääntynyt, joskin Puolenkuun Peleistä olen tainnut lähinnä ostella lautapelejä. Ulkomaisille figuvalmistajille kuitenkin rahaa edelleen palaa, mutta kuten muutkin irjoittajat ovat maininneet, nämä ovat sellaisia tuotteita mitä paikallisista kaupoista ei saa ja jos saakin, ne sijaitsevat jossain muualla kuin missä asun - enkä vielä tiedä yhtään kotimaista myymälää (ei nettikauppa), josta saisi 10 mm historiallisia figuja.
Maelstormista olen ostanut vain Warmaster Ancientsin kirjoja.
Kuluttaja äänestää lompakollaan ja turha on saarnata kotimaisen suosimisesta jos samaan aikaan syytää rahojansa ulkomaisiin nettikauppoihin. Jos on kotimainen (tai ulkomainen) kauppa jota haluat tukea, niin suosi sitä että pulju pysyisi pystyssä ja voisi palvella sinua entistäkin paremmin. Ulkomaiset nettikaupat eivät kuitenkaan sponsoroi saatika järjestä kotimaisia tapahtumia, joka etenkin turnauspelaajien kannattaa pitää mielessä. "Jostain se kuitenkin aina on pois."