Sivu 1/1

Lizardmen FAQ

Lähetetty: Ti 07.07.2009 14:03
Kirjoittaja Pecu

Re: Lizardmen FAQ

Lähetetty: Ti 07.07.2009 16:02
Kirjoittaja GobbladasSquig
Jälleen yksi esimerkki siitä miten vähän design team ymmärtää tämän hetken pelin henkeä ja sen vaatimuksia.

Re: Lizardmen FAQ

Lähetetty: Ti 07.07.2009 20:57
Kirjoittaja Half-breed
Q. Does a unit of Skinks that includes
Kroxigors cause Fear? Also, for the combat
result, when we compare the Unit Strengths to
see if the enemy automatically flees, do we
only consider the US of the Kroxigor, or the
total US of the unit (Skinks + Kroxigor)?
A. I'd say that Kroxigors work under the same
rules as Fear-causing characters inside units of
non-Fear-causing models (see the main
rulebook), and that only the US of Kroxigors is
counted when working out whether the unit is
outnumbered or not.


Virallisiin sääntöteksteihin sitten vastaillaan mututuntumalla.
Mihin GW seuraavaksi vajoaa?

Re: Lizardmen FAQ

Lähetetty: Ti 07.07.2009 21:54
Kirjoittaja A-P
Tässä varmaan paras helmi:

Q. There are several items that can affect
miscasts, such as Cupped Hands of the Old
Ones, Soul of Stone and Infernal Puppet. In
what order should the effects of these item be
applied?
A. There are many such combinations of rules
and magic items in the game, and we handle it
by discussing what we think should happen,
and then rolling off if an immediate answer
isn’t forthcoming.


Eli suomeksi: " Ei meitä kiinnosta. Älkää kiusatko. Heittäkää noppaa!"

Re: Lizardmen FAQ

Lähetetty: Ti 07.07.2009 22:01
Kirjoittaja Xenon
Q. Is the Staff of the Lost Sun considered to
make magical attacks?
A. It fires a blast of blinding magical light,
which sounds pretty magical to us! And no, the
jungle poisons rule doesn’t apply.

Tolle repsin kyllä. :'D Huomaa että jotakin vähän nakertaa näiden kirjoittaminen. :P

Q. Is Huanchi's Blessed Totem activated before
or after Charge Responses?
A. Before, it’s just fairer that way!


Ja tuo.. "Se nyt vaan on reilumpi niin." :D


Godamn gw, I love you so much. Se on vähän kuin vitsikirjaa lukis ku näitä gw:n faq:ita kattelee. :D

Re: Lizardmen FAQ

Lähetetty: Ti 07.07.2009 22:35
Kirjoittaja TheEmu
Eihän nää oo ees GWn parhaimmistoa. 40k-örkkiFAQi koskien Shoota Boy Nobin Klawia. Ei mitään perustelua sääntöjen puolelta, vaan ainoa perustelu on, että sillä örkillä on hauskempaa Klawin kanssa. VC-FAQista on vissiin jo poistettu, mutta uusimman tullessa, siinä oli joku koskien Carstein Ringiä (saako sitä rerollia tms.). Ensin ihan asiallinen perustelu, ettei saa rerollia tms ja loppuun lyöty vaan kommentti, että "He's gone, man, you must let him go!". TheEdit: Löytyykin WoC-FAQ:ista (koskien silti Carstein Ringiä).

Ihan hyvää viihdettä tääkin FAQi oli kyllä lukea.

Re: Lizardmen FAQ

Lähetetty: Ti 07.07.2009 22:45
Kirjoittaja Quahua
TheEmu kirjoitti:"He's gone, man, you must let him go!".
Taisi WoC:in FAQ:ssa olla...

mutta ei samperi, mitä tämä on?

Re: Lizardmen FAQ

Lähetetty: Ke 08.07.2009 20:39
Kirjoittaja Aco
Mitä tapahtuu horned onelle joka taiotaan esim Law of Goldilla pois? FAQ pitää nimestään kiinni ja jättää sen kysymykseksi.

Muutenkin aika härskiä settiä. Ehkä GW vielä joku päivä palkkaa osaajia sääntöpuolellekin.

Re: Lizardmen FAQ

Lähetetty: To 09.07.2009 12:42
Kirjoittaja Kalis
Q. The Stegadon’s great bow is Poisoned. Does
this mean that a roll of 6 to hit will penetrate
all ranks automatically?
A. No – only the first hit wounds automatically.
If that model is slain then roll To Wound the
next as normal.


Ihme, että GW tän laitto tälleen. Oisin luullu jotain "Kyllä ne knightit siitä kyljestä kaikki kuolee, voivoi"

Muuten huomaa, että GW tykkää näiden faqien laittelusta....

Re: Lizardmen FAQ

Lähetetty: Pe 10.07.2009 12:33
Kirjoittaja Warchef
Jea. On jo liian monta kertaa ritari rivi hävinny tohon boltteriin.

Re: Lizardmen FAQ

Lähetetty: Su 12.07.2009 11:09
Kirjoittaja Eorl Nuori
Q. Can Terradons Drop Rocks on the turn they
charge?
A. So long as they pass over another enemy
unit, why not!


Ne kivet pudotetaan Remaining Movejen aikana...

Slanni ei ilmeisesti jaksa nostaa itseään yksinään ollessa korkeammalle. Ja en ymmärrä, miksei stegan giant bowilla muka saa stand&shootata. Eihän se sääntöjen mukaan ole sotakone (tosin lieneekö sillä GW:n tyypeille mitään väliä).

Re: Lizardmen FAQ

Lähetetty: Su 12.07.2009 11:19
Kirjoittaja Oberon
Eorl Nuori kirjoitti:Q. Can Terradons Drop Rocks on the turn they
charge?
A. So long as they pass over another enemy
unit, why not!


Ne kivet pudotetaan Remaining Movejen aikana...

Slanni ei ilmeisesti jaksa nostaa itseään yksinään ollessa korkeammalle. Ja en ymmärrä, miksei stegan giant bowilla muka saa stand&shootata. Eihän se sääntöjen mukaan ole sotakone (tosin lieneekö sillä GW:n tyypeille mitään väliä).
Onkohan kaikki täällä liskopelaajia, vai mikä tässä nyt mättää? Mun mielestä iso osa vastauksista on sääntöjen puolesta ihan ok, toki perustelut voi olla vähän erikoisia mutta silti... Kyllä/ei-linjalla pysyminenkö olisi sitten se parempi vaihtoehto, ei mitään perusteluita? :)

Kivet tiputetaan "oikeasti" siinä vaiheessa kun ne modelit lentää yli, mutta päätös tiputuksesta ja efekti itse tulee vasta remaining moveissa, eli ihan hyvin toi onnistuu. Perustelut vaan ei oo mitkään parhaat.

Säännöt slannin hissistä on ihan selvät, ja menee just noin ku faqissa lukee, sanoo bätmän mitä tahansa.

Re: Lizardmen FAQ

Lähetetty: Su 12.07.2009 11:23
Kirjoittaja Eorl Nuori
Oberon kirjoitti:Kivet tiputetaan "oikeasti" siinä vaiheessa kun ne modelit lentää yli, mutta päätös tiputuksesta ja efekti itse tulee vasta remaining moveissa, eli ihan hyvin toi onnistuu. Perustelut vaan ei oo mitkään parhaat.
Ai ohhoh :). Kannattanee ehkä munkin vaihteeks lukee säännöt ennen kun tuun tänne selittämään niistä :D. Puolustaudun sillä, että oon pelannu terradoneilla ehkä 5 peliä ja säännöt oon lukenut kerran (ja nyt toisen).

Re: Lizardmen FAQ

Lähetetty: Su 12.07.2009 16:28
Kirjoittaja TheEmu
Oberon kirjoitti:Kyllä/ei-linjalla pysyminenkö olisi sitten se parempi vaihtoehto, ei mitään perusteluita? :)
ÖÖ, joo? Kyllä/Ei -vastaus ois paljon jämäkämpi ja selkeämpi ku tommonen "joo, pelatkaa vaikka näin jos se on teistä kivaa, muuten älkää".

Kyllä/Ei on >9000 kertaa parempi kuin tommoset lollottelut. Tietty paras ois jos siihen sais iha järkevät perustelut, mutta järki+GW on mahdoton kombo.

Re: Lizardmen FAQ

Lähetetty: Su 12.07.2009 17:19
Kirjoittaja Oberon
Nimenomaan.

Re: Lizardmen FAQ

Lähetetty: Su 12.07.2009 17:49
Kirjoittaja Róbó-Tónó
Eniginen nuke efekti varmistettiin että tekee magical hittejä joka on hyvä. Se että Stegadon War-Spear tekee impacteista maagisia oli jo aika toiveunta, mutta sekin tuli. Ja nyt tuli selkeys miten banehead + piranha blade (tai tulimiekka flammablea vastaan) toimii, ei siitäkän tartte kiistellä enää.