Sivu 1/2

High Elf 2000pts.

Lähetetty: Ti 07.07.2009 16:36
Kirjoittaja DragonRider
Tällä listalla olisi tarkoitus pelata ihan tosissaan.(Esim. turnaukset,kaveri pelit...)
Tässä olis :)

Prinssi 150pts
-Tähtimato 370pts
-armour of caledor 25pts
-vambraces of defense 55pts
-amulet of light 15pts
-halberd 6pts

re-rollattava armour save 2+,4+wardi, Kivaaa

Mage 100pts
-Dispell scroll
-Dispell scroll

rullakuski.

10xarcher 110pts


10x archer 110pts


18xphoenix guard 270pts
-FC 30pts
-standard of balance 45pts
Heikosti lyövät... Tolla bannerillä vastustajalta ylimääräiset hatredit frenzyt sun muut pois.


14x white lions of chrace 210pts
-FC 30pts
-lion standard 25pts
-amulet of fire

5xDragonprinces of Caledor 150pts
-musician10pts
-standard 20pts


1xBolt thrower 100pts

2x great eagle 100pts

muokattu 8. heinäkuuta
total 2001pts

Re: High Elf 2000pts.

Lähetetty: Ti 07.07.2009 16:49
Kirjoittaja GobbladasSquig
Pitääks kaveripeleissäkin aina pelata ihan tosissaan? :(

Turnauksiin taas ainakin tuo yksi kahdentuhannen ylittävä piste pitäisi laihduttaa pois että pääset sisään. Eiköhän se jotenkin saada lähtemään. :)

Lista on nyt vähän kahtiajakautunut. Star dragon ja dragon princet ovat sitä lähikseen vuorolla 2 porukkaa, kun taas kolme yksinäistä jalkaväkiblokkia ovat eri maata. Blokit kaipaisivat tukea, vähintään BSB:tä ja mielellään vielä paria vankkuria. En oikein sitten tiedä mitä ehdotella. Periaatteessa jos 2250 pisteeseen (joka taitaa jo täälläkin olla yleinen turnauskoko) korotellaan niin mahtuisihan sitä tukiyksiköitä. Toisaalta niissä pisteissä louhikäärme on todella yksinäinen jos sillä on vain yhdet dragon princet kaverina.

Melkein ehdottaisin siis että päätät haluatko pelata nopeata lohikäärmelistaa vai rauhallisempaa blokkilistaa.

'Squiggedit: Olipa hämärä posti miulta. Toivottavasti sait jotain irti.

Re: High Elf 2000pts.

Lähetetty: Ti 07.07.2009 19:08
Kirjoittaja DragonRider
Jos tehään silleen että joko:
boltterit pois ja toinen dragon prince unitti tilalle.
tai:
1x boltteri ja laajennetaan 2250pts niin kaks leijona kärryä.

Re: High Elf 2000pts.

Lähetetty: Ti 07.07.2009 20:05
Kirjoittaja HerraMauno
Mistä prinssin s 6? Eikös se ratsun selästä saa vaan +1 great weaponista? Ehkä kummiski otat lancen tai hilparin.

Re: High Elf 2000pts.

Lähetetty: Ti 07.07.2009 20:23
Kirjoittaja DragonRider
Unohdin tuon höskän... äshhh no lancea pukkaa. siitä meneekin pisteet alle 2000pts
taisi olla 4pts kun kirjaa ei ole käsillä juuri nyt.

Re: High Elf 2000pts.

Lähetetty: Ti 07.07.2009 20:53
Kirjoittaja Half-breed
Suhteellisen normaalinnäköinen helffilista. Olisi siinä kuitenkin hieman tviikkaamista.
Vaihda Swordmasterit Lioneihin. Ovat kestävempiä, ja iskevät melkein yhtä hyvin. Toiseksi ota pois Prinssien kallis champpa. Kaveria ei kannata ottaa ellet anna sille maagista kamaa. Kolmanneksi yritä saada listaan mahdutettua pari kotkaa, ja pari kärryä. Ota pois vaikka toinen eliittiblokki niin saat pisteet.

Re: High Elf 2000pts.

Lähetetty: Ke 08.07.2009 10:35
Kirjoittaja DragonRider
En mä vaihda lioneihin.
Sword masterit vaan lyö niin rutosti ja lujaa etten.
Phoenix guardit voisi olla siinä torjumassa ja pelottelemassa vastustajaa

Re: High Elf 2000pts.

Lähetetty: Ke 08.07.2009 10:53
Kirjoittaja Half-breed
DragonRider kirjoitti:En mä vaihda lioneihin.
Sword masterit vaan lyö niin rutosti ja lujaa etten.
Lionit kestää vaan niin rutosti enemmän, ja iskevät S6 S5 sijaan. Se on ihan sama jos ne iskevät sen yhden iskun enemmän, jos niitä putoaa lähikseen mennessä kaksi kertaa enemmän.

Re: High Elf 2000pts.

Lähetetty: Ke 08.07.2009 12:21
Kirjoittaja DragonRider
Totta tuokin... Mä vaan en oikein tykkää niistä. Onhan tuolla jo 1 yksikkö joka kestää, vastapainoksi 1 yksikkö joka mättää. Eikö löytyis mitään taktiikkaa tästä listasta mikä toimisi? (sword mastereilla.)

Entä jos niitä tukee shadow warruilla? pitäs vaan repästä pisteet niihin?

Re: High Elf 2000pts.

Lähetetty: Ke 08.07.2009 15:28
Kirjoittaja PistolGripPump
No, Heitä nuo liian pienet turhat keihäät pois eli 2x10 archers (tai paskempi lsg) coreksi ja kasvata PG:stä 18+FC+warbanner+Gem of Courage blokki. Halkaise masterit kahtia 2x7 kokoiseksi. Banneria ei nyt ainakaan kannata näille ottaa, mutta muusikko tai champpa itemillä voisi olla yksi vaihtoehto. Esim. ToL tai Skeinsilv. Tue blokkia mastereilla. Ei tuokaan erityisen toimiva kokoonpano ole. Kotkia/kärryjä/ratsuja lisää listaan kuten tuossa jo vähän mainittiinkin. Itse asiassa voisit melkein tiputtaa tuon PG-blokinkin, joka ei pysy mukana. Eli jotain vakiokamaa:

IsoMato
Rullis
0-1 pimpattu DP-ratsubösbi
2x10 Arse/Lsg+shield
2x7 SM+1-2 champpa+(Skein silver/ToL)+GoC
0-4 kärry (Jos otat vain yhden kärryn työnnä se ehdottomasti leijonakärryksi, eri tyyppisiä kärryjä ei kannata pelata samassa listassa)
0-4x5-9 DP (voi pelata ilman komentoa, banneri aina maaginen, jos mukana, isommalla porukalla voi ottaa muutakin komentoa)
0-4x5-9 SH (Lähinnä isompaa ryhmää battlebannerin lihamuuriksi, isommassa ryhmässä voi olla komentoa)
2-3 Rbt
1-2 Eagle

Re: High Elf 2000pts.

Lähetetty: Ke 08.07.2009 15:48
Kirjoittaja DragonRider
nyt on muokattu raskaalla kädellä. Itse tykkään lopputuloksesta!

Re: High Elf 2000pts.

Lähetetty: Ke 08.07.2009 16:01
Kirjoittaja Half-breed
Jos vaihtaisit jellonakärryn heppakärryyn, niin saisit prinsseille lipun, ja jellonille Lion Bannerin. Lisäksi listan pisteet menisi tasan.

Re: High Elf 2000pts.

Lähetetty: Ke 08.07.2009 16:22
Kirjoittaja Stifler
Miksi Archereilla Muusikot? Nekin turhaan vie pisteitä-

Kuten Halffi sanoikin niin Kärryn vaihto jotta sen lipun saisi Jellonille, sen verran hyödyllinen se lippu ja ei edes kallis.
Olisi vielä 40 p käyttämättä jos Archerien muusikot ja kärryn vaihdon teet. Jostain 10 P vielä niin toinen kotka olisi kiva ,muuten lista ihan mukavalta näyttää-

Re: High Elf 2000pts.

Lähetetty: Ke 08.07.2009 17:29
Kirjoittaja DragonRider
nyt pisteitä on 2166... -.-'
muuten kiva...
paras poistaa 1 boltteri ja chariot.
lopputulos 1981 amulet of fire white lion bossille ja 2001pts

Re: High Elf 2000pts.

Lähetetty: Ke 08.07.2009 20:51
Kirjoittaja Half-breed
Omien laskujeni mukaan listan koko olisi tällähaavaa 1921. Elikkä se Amulet of Fire pois, ja yksi kaartilainen myös, niin saat mukaan toisen boltterin, ja muusikot Archereille.
Stifler kirjoitti:Miksi Archereilla Muusikot? Nekin turhaan vie pisteitä
Ei ne turhia ole. Mahis tasureiden voittamiseen on niin hyvä ominaisuus että oksat pois. Etenkin kun muusikot maksaa suht vähän pisteissä.

Re: High Elf 2000pts.

Lähetetty: Ke 08.07.2009 20:59
Kirjoittaja DragonRider
Kaartilainen?

Re: High Elf 2000pts.

Lähetetty: Ke 08.07.2009 21:03
Kirjoittaja Stifler
PhoneiX Guard

Re: High Elf 2000pts.

Lähetetty: Pe 10.07.2009 20:24
Kirjoittaja HE-man
Eikös Standard of Balance tee myös siitä base kontaktissa olevasta yksiköstä ITPn? Eikös ole silloin tyhmää peluuttaa moista PGllä kun vie niiltä hyötyä pois. Warbanner tilalle!

Re: High Elf 2000pts.

Lähetetty: Pe 10.07.2009 23:09
Kirjoittaja Half-breed
HE-man kirjoitti:Eikös Standard of Balance tee myös siitä base kontaktissa olevasta yksiköstä ITPn? Eikös ole silloin tyhmää peluuttaa moista PGllä kun vie niiltä hyötyä pois. Warbanner tilalle!
Listassa PG on kylläkin tarkoitettu pysäyttämään vihollisen mättöyksiköitä, jolloin Balancella on järkeä kun se poistaa ne Hatredit, ja Frenzyt. Fearin menetys on pientä tuohon verrattuna.

Re: High Elf 2000pts.

Lähetetty: Ti 14.07.2009 23:18
Kirjoittaja Jara
Perussettii.

Millasessa muodostelmassa meinasit pitää Phoenix Guardeja? et saa 4x5 muodostelmaan mitenkään kun sinne saa heitettyä vain tuon yhden jalkamaagin, jolloin yksi nappi uupuu täysriveistä. PG:stä saa kelpo alasin -yksikön vaikkapa 15 kokoisena, War Bannerilla ja championille Gem of Courage niin saa sillä ryhmällä jo jotain pysäyteltyäkin. Standard of Balancea en näille antaisi, sillä se yleensä otetaan terrorin varalle isoihin ritariryhmiin ja PG:llä on jo fear.

Leijona -boksin vaihtamista kahteen tukiyksikköön esmes 2x7 Swordmastereihin kannattaa harkita. Tuolloin olisivat paremmin synergiassa PG -blokin kanssa.