Sivu 1/1

Empireä 1K

Lähetetty: Ma 20.07.2009 17:55
Kirjoittaja Bladetongue
Juu elikkä tarkoituksena olisi kyhätä empirestä toinen faba armeijani ja tälläistä olisi suunnitteillä 1K asti tällä hetkellä.

Warrior priest = 119
Great hammer, Armour of meteoric iron

Captain = 122
Bsb, Full plate armour, Warhorse, Barding, Icon of magus

20 x Swordmen = 195
Fc, 10 x Free company

10 x Handgunner = 80

10 x Handgunner = 80

Great cannon = 100

Great cannon = 100

5 x Pistoliers = 90

Helblaster volley gun = 110

Yht: 996

Tarkoituksena olisi päästä mahdollisimman paljon ampumaan vastustajan yksiköitä ja kokeilemaan onnea tykinkuulilla. Ensimmäinen armeijani oli kaaos, joten todella suurta vaihtelua olisi luvassa.

Re: Empireä 1K

Lähetetty: Ma 20.07.2009 19:38
Kirjoittaja Crystania
Vaihda keihäs miehet miekka poikiin.
Toinen tykki pois, koska kahta tykkiä ei kuitenkaan tarvi näin pienessä pelissä.
Eipä oikeestaan muuta.

Re: Empireä 1K

Lähetetty: Ma 20.07.2009 20:06
Kirjoittaja abcdefg
Miekkamiehet ovat kyllä reilusti parempia tässä tilanteessa kuin keihäsmiehet, minkä crystania jo sanoikin, koska kummatkaan blokit eivät vihollisia tapa, vaan pyrkivät breakkaamaan sen jo valmiiksi heikennetyn blokin pelkällä AS 4:llä, sekä staattisella resolla. 5 Lisäatackia, mutta 2 huonompi save sekä 1 huonompi ws eivät kyllä auta yhtään.

BSB ei mielestäni ole kovin järkevä valinta näin pieneen peliin, mikäli ei aio pelata pure - melee armeijaa, sillä nyt ainut yksikkö joka hyötyy re-rollista on spearmanit (kohta varmaan swordmanit) ja ampujat breakkaavat silti absoluuttisen varmasti mikäli hengissä selviävät ampumisen jälkeen.

Magic defenseä mielestäni kaipaat mikäli EKMK:ssa pelailet. Itselläni on käytössä VC:t, skrixulla skavenit jne, joten olisi hyvä olla se yksi rullakuski mukana level ykkösenä.

2 Cannonia ovat ihan kivoja, koska grape shot on hyödyllinen, mikäli deploat oikein ja osaat oikeassa kohdassa fleeata mikäli handareihin chargetetaan.

Volley gun ei mielestäni tässä edikassa toimi minkään vertaa. Jos vaikkapa 18 ammusta lähtee, niin montaa ei kyllä kuole. Rakettipatteri suorittaa hiukan paremmin, mutta pelaajakohtaisten mieltymysten mukaanhan näitä kapistuksia valitaan.