Sivu 1/1

1. veteraani pallonpurija komppania

Lähetetty: Pe 31.07.2009 00:03
Kirjoittaja Sticced
Jaaha, tässä on mun Ropecon lista, jos se jotakuta kiinnostaa. Armeija näyttää tuolta, sillä nuo oli suurin piirtein maalattuna, eikä maalaus oikeen ole viime aikoina napannut. Yksiköiden nimet ovat suoraan kotijäätelön nettikatalogista turnauksen ideaa tukien. Chimeran ryhmää en oli päättänyt joten se istuu vielä tuolla ihan yksinään. Jokainen voi vaikka miettiä yksiköiden tehtävät itse pienenä aivoharjoituksena, kun en laiskana niitä jaksanut kirjoittaa. : )

HQ
Company Command Squad: Regimental standard, Bolt pistol
Center-tuutti
= 67 pts


Elites
Ratling Squad: 2 Add. Ratlings
Kameleontit
= 50 pts


Troops
Veteran Squad: Forward sentries, 3 Sniper rifles, Autocannon
Haamu Mix
= 125 pts

Veteran Squad: Demolitions, 3 Meltaguns, G. Sgt. Harker
Rokkarit
= 185 pts

Veteran Squad: Grenadiers, 3 Plasma guns, Lascannon, Sgt. Bastonne
Kevyesti Hyvää -sekoitus
= 225 pts


Veteran Squad: Lascannon, 3 Plasma guns, Forward sentries
Maxi
= 165 pts

Veteran Squad: Lascannon, 2 Plasma guns, Forward sentries
Maxi Light
= 150 pts

Chimera: Pintle heavy stubber
Jäätelöauto
= 65 pts

Fast Attack
Scout Sentinel Squadron: Lascannon
Sandwich
= 50 pts

Scout Sentinel Squadron: Lascannon
Sandwich Suklainen
= 50 pts


Heavy Support
Leman Russ Battle Tank: H. Lascannon, S. Heavy bolters
Jätskivene
= 185 pts

Leman Russ Eradicator: Camo netting
Toffeevene
= 180 pts

Yhteensä: 1497 pts

Re: 1. veteraani pallonpurija komppania

Lähetetty: Pe 31.07.2009 01:08
Kirjoittaja Nazgúl
Mitäpä tuohon nyt sanoa. Yhteen ryhmään saat vielä Bolt Pistolin ja jää pojoa vaille. Tai pisla pois komentajalta ja toinenkin Lemani Battle Tankiksi. Eradikaattorin teho, kun voi olla kyseenalainen... Toisaalta täytyyhän se testatakin. En ole koittanut edes laskeskella, miten maksaa itsensä takaisin, mutta kai se jotenkin. Ennemmin pistäisin pisteet kuitenkin vanhaan luotettavaan.

Yksi pointti listassa ihmetyttää. AP2-tulta on paljon. 6 lassoa, 8 plasmaa ja 3 meltaa on aavistuksen tavaton näky kaartilla. Pointzeja vapautuisi paljon, jos vaihtaisit kevyempään. Mutta jos tämä linja pitää, niin vaihtaisin lipun ja jotain muuta vielä yhteen lassoon tai pienempään pyssyyn. Paikallaan ne kuitenkin seisovat, jollei ihan lähikseen asti mene --> vähintään nyrkkiä pöytään.
Auton antaisin ehdottomasti rokkareille. Tarttee päästä pikaseen lähelle, tai menee pisteitä hukkaan. 3 Meltaa ja kasapanos on varmasti ensimmäisiä eliminoitavia vastustajan listalla.

EDIT: Eiku nehän voi infiltrateida. Vai saakos sen säännön jakaa myös transportin kesken?

Re: 1. veteraani pallonpurija komppania

Lähetetty: Pe 31.07.2009 01:44
Kirjoittaja Der Dexter
eradicator on hyvä kaikkea paitsi marineita vastaan, kumpaa sorttia vaan (Doh), mutta silloin ihan tuntui olevansa pisteidensä väärti kyllä.
pistäisin itse ainaski testiin conissa, mikässen parempi paikka ihan validille kokeilulle. ja sitä paitsi veikkaan että aikas monta kaartia mobilisoidaan coniin (myself included), joten kohteista ei luulisi olevan pulaa äkkiseltään, kunhan ensin poikkii kimerat yms muiden alta poies.

I approve