Sivu 1/1

high elv ws deamons vuosisadan kamppailu

Lähetetty: Su 02.08.2009 18:51
Kirjoittaja 1000poika
Miten kannattaisi lähteä hyökkäilemään Demoniarmeijan kimppuun.

Itselläni on:

1 boltteri
1 lvl 1 mage
1 lion chariotti
16 archer
16 spearman / lotherm sea guard
8 silver helms

Wastustajallani on

20 blaadletteriä
10 deamonettes
1 screamers
1 karanac
5 flesh hounds
1 bloodcrusher

eli näillä mennään.

Re: high elv ws deamons vuosisadan kamppailu

Lähetetty: Su 02.08.2009 21:37
Kirjoittaja Half-breed
No ei hyökkäämään ainakaan kannata mennä. (Onkos muuten listat edes saman kokoisia? Lisäksi demonilista taitaa olla laiton.), demoneilla ei kuitenkaan ole mitään yksikköä joka voisi kunnolla haitata kantamalta, joten pysy takana ja ammu demonit heikommiksi kunnes pyrit tuhoamaan rippeet lähiksessä joko rynnäköimällä, tai vastahyökkäyksellä.

Re: high elv ws deamons vuosisadan kamppailu

Lähetetty: Su 02.08.2009 23:55
Kirjoittaja Lord Mikke
1000poika kirjoitti:Miten kannattaisi lähteä hyökkäilemään Demoniarmeijan kimppuun.

Itselläni on:

1 boltteri
1 lvl 1 mage
1 lion chariotti
16 archer
16 spearman / lotherm sea guard
8 silver helms

Wastustajallani on

20 blaadletteriä
10 deamonettes
1 screamers
1 karanac
5 flesh hounds
1 bloodcrusher

eli näillä mennään.
Ja mikähän on armeijan pistemäärä? Juu tosiaan, kuten Breedi sanoikin, kerro kamullesi että ostaa pari screameriä ja edes sen pakollisen sankarin.
Näyttää vahvasti siltä että ette ole kauhean kauaa peliä harrastelleet, vaikka saatanhan olla tietysti väärässäkin. Kuitenkin mietin, että onhan teillä kaikki kirjat ym.?

Listastasi sen verran, että yhdelle maagille voi olla jonkin verran käyttöä tässä tapauksessa, koska vastustajallasi ei ole yhden ainoaa dispellaajaa. Ottaisin silti toisen varalle mukaan, tai jättäisin kaikki pois ja laittaisin Noblen listaan. Itse asiassa se olisi paljon parempi ratkaisu.

Muuten ainakin suunta on oikea, mutta nuo suoraan boksissa tulevat yksikkökoot ovat kutosedikan mukaisia, eli huomaavaisesti hämäävät kuluttajaa nyt näin ensalkuun. 5 rankin säännöillä 20 tyyppiä on hyvä jne. Eli ota ota vaikka kylmästi proxuttamalla 20 spearia, ja 10- 12 archeria. Sea guardit maksavat enemmän eikä niille ole tota armeijaa vastaan mitään kauhean selkeää käyttötarkoitusta, eli spearit käy mainiosti. Täydellä commandilla ovat kovia, vastustaja tulee täyttä höökiä päin, ja paitsi että lyöt ensin, annat mukavasti iskuja naamaan.

Sitten ne shelmit. Jos käytät niitä etkä prinssejä, niin pidä ainakin huoli ettei yksikkö ole noin iso. Parempi olisi ottaa 2x5 ryhmää joilla sitten tilanteen mukaan haetaan ratkaisua. Turvallisinta on jättää muusikkoa lukuun ottamatta Command pois. Ongelmana on vaan toi khornen joukkojen määrä, killing blow on p*rseestä. Tässä vaiheessa näkyy myös hyödyllisyys että saat pieneenkin peliin noin paljon speciaalia.

Muista joukoista, no, boltteri ei koskaan ole turha, ja Lion Chariot on hyödyllinen jos teet vaikkapa yhteischargen esim. shelmien kanssa. Jos onnistut pääsemään Screamereihin tai daemonetteihin tällä tavalla, niin hyvä, sillä ryhmät ovat pieniä. Screamerit tosin ovat täysin kuolleita jos kärry iskee kehiin, sillä minimikoolla oleva ryhmä iskee huikeat 3 S3 hyökkäystä, jolloin kärry selviää kyllä ihan ominkin avuin.

Eli lista voisi näyttä joltain tältä:

Noble/1-2 maagia

20 Spearia
10 Archeria

2x5 Silver helms
Lion Chariot

1-2 Repeateria

ja ehkä Shadow Warrioreita jos pisteet riittää, olisivat scouttaajina aika hyvä valinta hidastamaan vastustajan liikkeitä. Eli ammut vaan, pakotat demonit toimimaan taktiikkasi mukaan piinaamalla ensin nuolilla ja sitten deploymentin avulla pidät huolen että yksikköjen on pakko tehdä huonoja ratkaisuja, tyyliin chargea ensin lyövään keihäsmuuriin tai hajota kappaleiksi. Myös tuuria tarvitaan, eli ei ole selvää eikä monenkaan mielestä varmaa että kaikki menee kuten ehdotan, mutta pelihän sen lopulta päättää, eli sitkeästi vain vastaan.

Re: high elv ws deamons vuosisadan kamppailu

Lähetetty: Ma 03.08.2009 13:22
Kirjoittaja 1000poika
lisäksi demoneilla on kolme fleimaajaa

Re: high elv ws deamons vuosisadan kamppailu

Lähetetty: Ma 03.08.2009 14:28
Kirjoittaja Half-breed
1000poika kirjoitti:lisäksi demoneilla on kolme fleimaajaa
Flameria varmaankin. Niistä tulee ongelmia, sillä haltioiden kestävyys ei mikään kummoinen ole, ja Flamerit ampuu ihan liian paljon. Siispä jantterit kumoon joko magialla (Suositeltava ratkaisu.), tai sitten suuntaat kaiken järkevän tulituksen näihin kun tilaisuus koittaa. Myös kärryllä voi yrittää käydä nämä tappamassa jos tilaisuus aukeaa.

Re: high elv ws deamons vuosisadan kamppailu

Lähetetty: Ma 03.08.2009 14:47
Kirjoittaja Lord Mikke
1000poika kirjoitti:lisäksi demoneilla on kolme fleimaajaa
Ja edelleen, olisi kiva tietää mikä on pelin pistemäärä, sillä jos se on alle 2000, vastustajasi kusettaa: alle kahteen tonniin saa vain yhden raren, eli Bloodcrusher + 3 Flameria on 2 Rarea, siis liikaa.

Re: high elv ws deamons vuosisadan kamppailu

Lähetetty: Ma 03.08.2009 16:04
Kirjoittaja 1000poika
pistemäärä on 500- 2000 ja ei se niitä kaikkia välttämättä kaytä

Re: high elv ws deamons vuosisadan kamppailu

Lähetetty: Ma 03.08.2009 21:47
Kirjoittaja Half-breed
1000poika kirjoitti:pistemäärä on 500- 2000 ja ei se niitä kaikkia välttämättä kaytä
Mites noista saa edes 2k listan? Ei ainakaan helffeistä, vaikka laittaisit kaiken mahdollisen kaman kavereille.

Re: high elv ws deamons vuosisadan kamppailu

Lähetetty: Ma 03.08.2009 22:42
Kirjoittaja Lord Mikke
1000poika kirjoitti:pistemäärä on 500- 2000 ja ei se niitä kaikkia välttämättä kaytä
No, ottakaa vaikkapa tonnin peli niin noilla pitäisi päästä ihan hyvään vauhtiin.

Re: high elv ws deamons vuosisadan kamppailu

Lähetetty: Ke 02.09.2009 05:56
Kirjoittaja Mithrandir
Aa, taitaa olla niin että pelaatte periaatteella jotta otetaan mitä figuja on ja lasketaan niiden pisteet ja pelataan sitten sillä kokoonpanolla vaan?

Toimiihan se tuokin, sääntöjen puitteissa, kun olette tuotakin jippoa käyttäneet että kahden tonnin peli muttei tarvitse kaikkia pisteitä käyttää.

Ikävä kyllä käytännössä homma menee niin että pelaatte vahingossa/tarkoituksella epäreilun pelin jossa toinen osapuoli on alusta alkaen alakynnessä, vain koska teillä on reippaasti tuota eroa armeijoiden pisteissä.

Siksi täällä ihmiset suosittelevat pelaamaan sitä tonnia, niissä tonnin rajoituksissa jotta peli olisi reilumpi.

Ihan periaatteiden tasolla: Kun mennään oikeaoppisesti sääntöjen mukaan, vähitellen siitä sitten syntyy sitä perspektiiviä, millaista Warhammer on yleisellä tasolla, ja sittenpä voi tehdä päätöksenkin pelata vähän hövelimmin kavereiden kesken jos muuten tuntuu vähän turhan tiukkapipoiselta.

Muuten on riskinä se, että alusta saakka jääpi ne säännöt turhan leväperäisesti opetelluiksi ja edessä on useampi vuosi kiistelyä säännöistä aina kun jossain Fantsulla/pelikerholla pelaa ja turnauksissakaan ei ole mahdollisuuksia menestyä, puhumattakaan siitä että teitä tullaan vähän väliä huijaamaan peleissä. Suuri osa pelaajista kun kuitenkin on kirjaimellisesti keskenkasvuista porukkaa, ei sille mitään mahda. Ja meitä pienestä ihmisestä huolta kantavaa on aika harvassa.

Ja hups, menipäs taas offtopiciksi. High Elffeille taktiikkaa demoneita vastaan: ammutaan niitä niin paljon kun voidaan ja syydetään magiaa niskaan, kunnes ovat marssineet tarpeeksi lähelle jotta voit tehdä chargen yhtä aikaa keihäsmiehillä edestäpäin ja cavalrylla kyljestä. Bolttiksen on hoideltava tuo Bloodcrusher ehdottomasti, screameria voi koittaa tiputtaa archereillakin jos tähän tarjoutuu tilaisuus.