Sivu 1/1
Blood Angels, 1500pts
Lähetetty: Ke 05.08.2009 02:39
Kirjoittaja Ratovaari
Teinpä tässä Blood Angelsien 1500pts listan, tarkoitus olisi lauantaina kokeilla :)
HQ:
Dante, 200pts
Corbulo, 100pts
Troop:
Assault Squad, 140pts, Power Fist +25pts = 165pts
Assault Squad, 140pts, Power Fist +25pts, Rhino +0pts, Extra Armour +15pts, dozer blade +5pts = 185pts
Assault Squad, 140pts, Power Fist +25pts, Rhino +0pts, Extra Armour +15pts, dozer blade +5pts = 185pts
Elite:
Venerable Death Company Furioso Dreadnought, Extra Armour = 160pts
Fast:
Land Speeder Squadron, 2x tornado with Heavy Flamer and Multimelta = 150pts
Heavy Support:
Baal Predator, 100pts, Heavy Bolter Sponsors +25pts = 125pts
Death Company:
4 for free, 6 with point +180pts, jump packs + 50pts = 230pts
=1500pts
Taktiikka?
Dante menee DC:n kanssa, Corbulo Assault Marinien (pysyen silti lähellä Death Companyä niin pitkälle kuin tarvitsee). Muut vain häröilee :3
Re: Blood Angels, 1500pts
Lähetetty: Ke 05.08.2009 09:56
Kirjoittaja Pahkasika
Hyvältä näyttää. trooppeja tarpeeksi ja paljon anti-infantryä, mutta ehkä vähän liian vähän anti-tank kamaa. fistit, hammeri ja muutama melta gun ei välttämättä riitä jos vastassa on tankkeja jotka haluaa pysyä kaukana.
Ja olen aina ollut hiukan skeptinen tuon extra armorin hyötyä kohtaan.
Eli sinuna tiputtaisin extra armorit pois + jotain erikois aseita vähän pois/pienentää jotain ryhmää, että saisit esim predatorin tai vastaavan.
Muuten lista näyttää pätevältä. Riippuen tosin siitä vihollisesta pieniä muutoksia saattaa tarvita tehdä.
Re: Blood Angels, 1500pts
Lähetetty: Pe 07.08.2009 00:47
Kirjoittaja Ratovaari
Jos jättäisin Veteran Assault Squadin pois, ja ottaisin mopoja ja land speederin/speedereitä?
Tuo predator hieman harmistuttaa, koska mulla on vain yks predator, ja se on joko baal tai annihilator. :\
Re: Blood Angels, 1500pts
Lähetetty: Pe 07.08.2009 09:42
Kirjoittaja Pahkasika
Land speederit toimii kyllä kun laitat niille runsaasti multi meltoja.
Mopotkin on ihan ok valinta kun niille pistää meltapommit mutta suosittelen land speedereitä.
myös devostaattori ryhmä on varteen otettava vaihto ehto mutta land speederit sopii tähän "eteenpäin meneevään" armeijaan paremmin.
Re: Blood Angels, 1500pts
Lähetetty: La 08.08.2009 04:49
Kirjoittaja Ratovaari
Kannattaisiko käyttää koko 300pts pelkkiin speedereihin? Olisiko se häröä? :D
Multimelta Heavy Flamer speedereitä.. :)
Re: Blood Angels, 1500pts
Lähetetty: La 08.08.2009 15:35
Kirjoittaja Pahkasika
Sinuna ottaisin tupla multimeltat. kun harvoin ne pääsisi käyttämään sitä fleikkaa kun pääasiassa metsästävät tankkeja. eli 3 speederiä jokainen kahella multimeltalla maksaisi 240 pistettä :P Speedereissä on vielä se mahtavaa kun ne saa deepstrikettaa. eli saat tiputettua 6 multimeltaa minne tahansa kentällä.. se on kova satsi se :P
laskeskelin että jos tiput vielä kaikki 3 extra armoria pois. niin saisit vielä yhden furioso dreadnaughtin (45 armoreista + 60 mitä jäi veteraaneista.)
Re: Blood Angels, 1500pts
Lähetetty: Su 09.08.2009 02:00
Kirjoittaja Ratovaari
Mites ajattelit laittaa Blood Angelseille apocalypsen ulkopuolella multimelta-multimelta land speedereitä? Nämä kun saavat joko heavy bolterin ja multimeltan toiseksi aseeksi ja assault cannonin, Typhoon missile launcherin tai heavy flamerin toiseksi. Ei saa multimelta-multimelta speedereitä BA.
Vai pitäisikö ottaa speedereitä pelkällä multimeltalla? säästyis neljällä speederillä hurjat 40 pistettä, mutta menettäis tulivoimassa sitten senkin (minähän siis olen räjäyttänyt speederin heavy flamerilla dreadnoughtin)..
Speedereillä tekisi tällöin jotain myös massaörkkejä vastaan. :o
Re: Blood Angels, 1500pts
Lähetetty: Su 09.08.2009 11:24
Kirjoittaja Pahkasika
aaa.. en tienny että ne ei saa tupla multimeltoja. sitten kyllä ne fleikat on ihan hyvä vaihtoehto.
mutta mites se dredi?
Re: Blood Angels, 1500pts
Lähetetty: Ti 11.08.2009 05:22
Kirjoittaja Ratovaari
Furioso Dreadnoughtin lisäsin ja 2 Land Speederiä.
Hmm.. Turku Fanatic lähestyis.. pitäisköhän harkita osallistumista Blood Angelseilla?
Mahtaisinkohan saada armeijan valmiiksi siihen mennessä (maalata ehkä ~15 figua ja hommata pari figua lisää)?