Sivu 1/1

Demoneita 750p

Lähetetty: Ti 18.08.2009 13:40
Kirjoittaja TheEmu
Jou

Tämmöstä nyt ois suunnitteilla (Näihin komppeihin):

HQ

Blood Thirster, Unholy Might 270p

Troops

8 Blood Letters 128p

13 Daemonettes 182p

Heavy

Daemon Prince, Daemonic Flight, Iron Hide 170p

Total: 750p
2 Scorettavaa yksikköä, 21 Scorettavaa modelia


Semmonen tosiaan mielessä. Trooppeja on tosi vähän, ja ne on heikkoja, mutta onpa tossa toisaalta pari tommosta öhköä, mitä luulis ammuttavan vähä kans. Iha mielellään ottaisin Horroreita Trooppiin ni sais vähä dakkaaki, mutta katsoo sitte mitä saan väreihin ennen turnausta.

Kommentit ois kivoja.

Re: Demoneita 750p

Lähetetty: La 22.08.2009 00:52
Kirjoittaja TheEmu
Noniin, nyt niitä kommentteja jo kehiin.

Ei yhtään ampuvaa modelia on aika ahdistava. Samaten toi Trooppimäärä ja niitten kestävyys. Mutta toisaalta, kahdessa monsterissa ois kai sitä ns. munaa. :)

Re: Demoneita 750p

Lähetetty: La 22.08.2009 16:45
Kirjoittaja Haizelhoff
Taktiikka lienee että monsterit on eka wave ja troopit saapuu vaan scorettamaan. Tähän tarkotukseen todellaki Plaguebearerit taikka horrorit toimis paremmin.

Re: Demoneita 750p

Lähetetty: La 22.08.2009 17:00
Kirjoittaja Ishmael
Kuitenkin joka kolmas peli ei tulekaan niin päin kuin haluaa, eli ehkä sen toisenkin puoliskon pitäisi johonkin pystyä?

Pelkkiä bloodlettereitä, kun noi demonettet kestää veilä vähemmän?

Re: Demoneita 750p

Lähetetty: La 22.08.2009 17:25
Kirjoittaja Kylis
Tai sitten vaihtaa bloodthirsterin herald of khorneen niin saa lisämassaa armeijaan. Daemonettet taas pois, kun eivät kestä mitään (nurglingit voisivat toimia 3;lla woundilla ja ovat muutenkin pistettä halvempia, kuin daemonetet).

Re: Demoneita 750p

Lähetetty: Ma 24.08.2009 14:32
Kirjoittaja TheEmu
Haizelhoff kirjoitti:Taktiikka lienee että monsterit on eka wave ja troopit saapuu vaan scorettamaan. Tähän tarkotukseen todellaki Plaguebearerit taikka horrorit toimis paremmin.
Emmä kyllä luota niin paljon onnistuvani siinä 3+:ssa että laittaisin molemmat monsut ekaan aaltoon. Thirsteri+Letterit mä vähän meinasin laittaa ekana tulemaan. Siinä sitten vastustaja saa pohtia ampuuko heikkoa scorettavaa yksikköä, vai Thirsteriä mikä käy syömässä koko vastustajan armeijan.

Pelasin ekat testipelit listan tonniversiolla, ja toimi yllättävänkin hyvin. Luulin että lista ois ollu paljon paakumpi, mutta kyllä Thirsteri ja Prinssikin ihan iloisesti rikkoi juttuja. Daemonettet ei toki kestä mitään, mutta combatissa tulee paljon rendaavia iskuja (vielä isolla I:llä). Tässä listassa mä ajattelin niitä sen takia, että on edes joku keino massaa vastaan. (Ja toki myös siksi että ne on väreissä). Letterit, Thirsu ja Prinssi hoitaa kuitenki vähämodeliset MEQ:t ihan kivasti.

Re: Demoneita 750p

Lähetetty: To 10.09.2009 23:52
Kirjoittaja TheEmu
Satuin saamaan läjän Horroreita, niin mietin vähän niitä tähän listaan. Kuitenki ampuminen ois ihan kivaa. Runko vois olla tämmönen:


Blood Thirster, Unholy Might 270p

4 x 5 x Horror 4 x 65p

Daemon Prince, Daemonic Flight, Iron Hide 170p

= 700p

Mukaan saa vielä ainaki yhen S8 roiskasun Horroreille; yhden Horrorin tiputtamalla vaikka kaksi. Mitkä on Horroreille hyvät yksikkökoot?

TheEdit: Oho, Horrorien pistehinnat meniki lonkalta ihan päin pyllyä, täytyy miettiä uusiks.

Blood Thirster, Unholy Might 270p

5 x Horror, Bolt 95p

5 x Horror, Bolt 95p

6 x Horror, Bolt 112p

Daemon Prince, Daemonic Flight, Iron Hide 170p
= 742p

Re: Demoneita 750p

Lähetetty: Pe 11.09.2009 08:44
Kirjoittaja Ratovaari
Hei, tuo alempi lista. Tein muuten itse saman listan joskus kuukausi siten tuohon samaan turnaukseen :D
Tai ei se ihan sama ollut, pistin muistaakseni jotain tavaraa jollekin. Samaa suosittelen sinulle, sillä pisteet eivät mene tasan. 8pts tavaraa jollekin. Vaikka soitin thirsterille jos ei muuta.

Itse pitäisin horrorien yksikkökoon pienenä ja kaikille ryhmille bolt. Bolt on hyvää AT tulta ja horroreille halpa. Horrorit myös kestää hyvin.
Jos spessut olis sallittu, antaisin The Changelingin yhdelle horroriryhmistä, mutta koska ei, niin anti olla.

Edit:
Ai niin, melkein unohdin, kannattaa Daemonettet kiertää kaukaa. Ne on ihan huonoja. Eivät kestä mitään eivätkä edes lyö tarpeeksi kovaa (suuri määrä hyökkäyksiä ei aina takaa voittoa).
Ehkä niillä pärjäisi jotain örkkihordea vastaan, elleivät nämä ehdi ampumaan ensin. :(

Re: Demoneita 750p

Lähetetty: Pe 11.09.2009 11:23
Kirjoittaja TheEmu
Ratovaari kirjoitti:Hei, tuo alempi lista. Tein muuten itse saman listan joskus kuukausi siten tuohon samaan turnaukseen :D
Tai ei se ihan sama ollut, pistin muistaakseni jotain tavaraa jollekin. Samaa suosittelen sinulle, sillä pisteet eivät mene tasan. 8pts tavaraa jollekin. Vaikka soitin thirsterille jos ei muuta.
Tottakai kannattaa joku musa tunkea vielä vaikka Tirsulle, mutta toi nyt on lähinnä idea.
Ratovaari kirjoitti: Itse pitäisin horrorien yksikkökoon pienenä ja kaikille ryhmille bolt. Bolt on hyvää AT tulta ja horroreille halpa. Horrorit myös kestää hyvin.
Jos spessut olis sallittu, antaisin The Changelingin yhdelle horroriryhmistä, mutta koska ei, niin anti olla.
Jees, muistelin itse aluksi, että Boltti on 30p (varmaan sekoitin Heraldien Boltin hintaan) ja olin vähän niitä vastaan. Mutta kympillä toi onki jo kiva diili.
Ratovaari kirjoitti: Edit:
Ai niin, melkein unohdin, kannattaa Daemonettet kiertää kaukaa. Ne on ihan huonoja. Eivät kestä mitään eivätkä edes lyö tarpeeksi kovaa (suuri määrä hyökkäyksiä ei aina takaa voittoa).
Ehkä niillä pärjäisi jotain örkkihordea vastaan, elleivät nämä ehdi ampumaan ensin. :(
En kyl oo ihan samaa mieltä. Parit testipelit pelasin, ja Daemonettet paiskoi ilosesti Khorne Berserkerejä. Eka Chargesin tommosella täydellä yksiköllä kymmenen Berserkerin ryhmää ja sinne jäi joku yks tai kaks pyörimään. Sitten tuli toinen yksikkö vastapalloon, ja samat Daemonettet pisti vielä puolet siitäkin yksiköstä kylmäksi. Se 70 Rendaavaa iskua Chargessa rupee olee jo ihan kivasti.

Re: Demoneita 750p

Lähetetty: Pe 11.09.2009 20:20
Kirjoittaja TheEmu
Rupesin tossa miettimään, että noi Fleikat on ihan kivoja ja niitä ois kiva saada listaankin. (Olisi sitten jopa itsemaalaamianikin figuja :O). Eli miltä tämmöinen näyttäis:

Tirsu 250p

3 x 5 Horrors, Bolt 3 x 95p

3 Flamers 105p

Demoniprinssi, Iron Hide 110p

= 750p

Rupesin vaan tossa muistelemaan yhtä testipeliä, missä vastustaja sai nostella Plague Marineitaan lapiolla pois, kun fleikat vähän innostui. Lento on kuitenkin aika himokallis tolle DP:lle, enkä sitten tiedä Tirsun +Strenankaan tärkeydestä. On sillä kuitenki iha kiva S jo pohjilla, ja Horroritkin voi tarvittaessa paukutella niitä randomtankkeja, jotka sattuu pyörimään vastaan.

Re: Demoneita 750p

Lähetetty: La 12.09.2009 00:58
Kirjoittaja Ratovaari
Nyt vaikuttaa ihan hyvältä. :)
Omat kokemukseni Dameonetteista ovat se, että ne kuolevat jo ennen lähistä tai ottavat turpaan tactical marineiden puolikkaalta jossa ei ole kessua.
Tuo lista näyttää ihan hyvältä. Muista, että tankkeja tuhotessasi korkein panssari lähiksessä on turnauksessa 12 (Drop Podilla). S7 riittää kyllä (varsinkin kun 2d6 AP).

Demoniprinssi pärjää tod.näk. ilman lentoakin, koska Deep Strike. Toivottavasti pärjää. Kyllä se pärjää. Ihan hieno lista. : )