Sivu 1/1

Scout Sergeant Telion

Lähetetty: Ma 05.10.2009 01:11
Kirjoittaja MRB
En tiedä Warhammereista muutakuin sen, että Space Marinet ovat perhanan coolin näköisiä ;) Ko. malli on esillä pienoismallit.netissä, (http://www.pienoismallit.net/galleria/malli_6575/) mutta laitetaan kuvat tännekkin.

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Re: Scout Sergeant Telion

Lähetetty: Ma 05.10.2009 21:05
Kirjoittaja big bad wolf
onko figu ensimmäisesi?

Re: Scout Sergeant Telion

Lähetetty: Ma 05.10.2009 21:30
Kirjoittaja Kylis
Onko tuossa edes pohjamaalia?

Re: Scout Sergeant Telion

Lähetetty: Ma 05.10.2009 21:49
Kirjoittaja Nazgúl
Kylis kirjoitti:Onko tuossa edes pohjamaalia?
Eikö siltä sitten näytä?

Pyssy on kyllä vähän turhan isokokoinen, näyttää siltä ettei tähtäintä vasten ainakaan saa silmää painettua. Napin maalauksesta en nyt sano mitään, mutta kyllä se pohjamaalatulta näyttää.

Re: Scout Sergeant Telion

Lähetetty: Ti 06.10.2009 02:28
Kirjoittaja MRB
On toki pohjamaali (miksei muka olisi?), kyseessä on ensimmäinen warhammer aihenen figu, muita figuja on toki tullut tehtyä jonkin verran. En siis tiedä Warhammer maailmasta mitään, mutta tein tämän kun olivat mageen näköisiä ukkoja. Aseen kiikariahan ei saisi painettua silmää vasten vaikkei perää olisikaan, kiikari on sen verta hassussa paikassa. Mutta mielestäni jokaisessa pyssyssä tulee silti olla perä ;) Onko tää nyt sitten niin huono ettei kukaan viitsi kommentoida itse maalausta mitenkään?

Re: Scout Sergeant Telion

Lähetetty: Ti 06.10.2009 07:53
Kirjoittaja Fierysigil[FIN]
Ei se nyt huono ole, en vain pidä värivalinnoista. Ja Spce marinien "räikeät värit - minulla on panssarit"- ei selvästikkään toteutunut, joten se vaan tuossa pistää silmään. Maali on paikoin tasaista, paikoin taas epätasaista ja joskus sopivan ohutta, joissain sitä näyttää olevan paksusti. Aseessa ei ole tarpeeksi metallin korostusta. Tausta on kyllä hieno.

Re: Scout Sergeant Telion

Lähetetty: Ti 06.10.2009 08:01
Kirjoittaja big bad wolf
tämä maalien epätasaisuus saattaa kenties johtua siitä että maaleja on käytetty suoraan purkista ohentamatta ja tunnetusti osa gw: maaleista on jo turkasen ohuita ilman mitään käsittelyä.

Re: Scout Sergeant Telion

Lähetetty: Ti 06.10.2009 10:51
Kirjoittaja Gane
Tähtäysasennon vaikeus on kyllä ehkä epäolennaisin asia ikinä fantasia aiheisessa figussa. Eikä kaikkeen optiikkaan kuulu sitä silmää edes laittaa lähelle. Taittoperä on ihan magee. Viitta on hieno ja ilmeisesti onnistunut niinkun halusit. Kasvojen naamiovärit on hieman kyseenalaiset kun muu kroppa on naamioimatta. Alusta toimii myös kivasti. Noi päälle tulevat viholliset olisi voinut jättää pois.

Re: Scout Sergeant Telion

Lähetetty: Ti 06.10.2009 13:37
Kirjoittaja Dr. Icchan
Mulla on vissiin selaimessa häikkää tai sivustossa jotain omituista, kun en näe muuta kuin postimerkin kokoiset kuvat ja isompi kuva on pelkkää puuroa (ilmeisesti suurennettu postimerkistä). Olisko kuvia näkyvillä jossain muualla?

Re: Scout Sergeant Telion

Lähetetty: Ti 06.10.2009 15:32
Kirjoittaja MRB
Värivalinnoista en tosiaan tiennyt yhtään mitään, maalisin lähinnä sillä mikä silmään näytti hyvältä. Ajatuksena oli ehkä luoda maanläheisempi erikoismies, sillä kaikki Space Marinethän näyttävät siltä, että eivät voisi toimia oikealla taistelukentällä, ainakaan kovin stealth tehtävissä (= havaitaan sadan kilometrin päästä). Siksi myös naamiovärit naamassa, koska kaikilla kovilla äijillä on sellaiset ;)

Maalin epätasaisuus joissain paikoissa (esim aseessa) johtuu siitä, että maalasin kyseisest kohdat erittäin moneen kertaan kun mikään sävy ei oikein tuntunut sopivan. Viittaan tein blendit perinteisen figumaalaustekniikan mukaan, mutta niistä taisi tulla melko kevyet, joten eivät oikein kuvissa pääse oikeuksiinsa. Varusteetn (olkasuojat ja polvisuojat) menivät vähän ***uiksi, en saanut niihin oikein oikeanlaista kulumuu aikaiseksi.

Mutta tässä tulikin jo paljon hyviä vihjeitä, mikäli joskus teen vielä toisenkin Warhammer aiheisen figun (pitää tehdä siitä perinteisempi sinisävyinen ukkeli). Danke.

Ai niin, kuvat löytyvät täältä http://www.pienoismallit.net/galleria/malli_6575/

Re: Scout Sergeant Telion

Lähetetty: Ti 06.10.2009 21:52
Kirjoittaja Fierysigil[FIN]
Ei sinisävyistä, mikä tahansa muu. Ne ovat liian yleisiä. Tarkoitan siis Ultramarineja, niitä ultramariinin sinisiä (yllätys yllätys, mistä nimikin tuli). Stealthiin kyllä tuo nappi on pelissä tarkoitettu, sillä on se viitta (johon olisi voinut maalata maastokuvioita selän puolelle), jonka piilossa se köyrii peittäen kirkkaat panssarinsa.

Re: Scout Sergeant Telion

Lähetetty: Ti 06.10.2009 22:18
Kirjoittaja Barnabas
MRB kirjoitti:sillä kaikki Space Marinethän näyttävät siltä, että eivät voisi toimia oikealla taistelukentällä, ainakaan kovin stealth tehtävissä (= havaitaan sadan kilometrin päästä).
Pah. Idea on siinä, ettei heidän tarvitse naamioitua. Siinä vaiheessa, kun näet taivaanrannassa tuon kolossaalisen hahmon, se roiskiikin jos boltterilla naamalle. Scoutit onkin sitten asia erikseen.

Re: Scout Sergeant Telion

Lähetetty: Ke 07.10.2009 12:36
Kirjoittaja NorjanPaavi
Barnabas kirjoitti:
MRB kirjoitti:sillä kaikki Space Marinethän näyttävät siltä, että eivät voisi toimia oikealla taistelukentällä, ainakaan kovin stealth tehtävissä (= havaitaan sadan kilometrin päästä).
Pah. Idea on siinä, ettei heidän tarvitse naamioitua. Siinä vaiheessa, kun näet taivaanrannassa tuon kolossaalisen hahmon, se roiskiikin jos boltterilla naamalle. Scoutit onkin sitten asia erikseen.
Pah. Idea onkin siinä että kyseinen maalaja ei ehkä halua/yms. muista syistä halua mennä GW:n propagandaan mukaan vaan tekee ja maalaa oman mielen mukaan. Jos vielä luit ekan tekstin niin kyseinen maalari ei ole tutustunut 40k maailman sen syvällisemmin. Tämä on vain hänelle yksi figu muiden joukossa.

Näistä viesteistä huomaa hyvin kuinka sisäsiittoisia nykyiset 40k pelaajat ovat. Ei Telionin tarvitse olla Ultramarine Bluella maalattu. Taitejilan vapaus. Olihan Pablo Picassokin ihan hullu kaveri. ;)

Re: Scout Sergeant Telion

Lähetetty: Ke 07.10.2009 12:48
Kirjoittaja MRB
Haha, juuri näin :) Ajattelin tehdä juurikin Scout henkisen figun, joka vastaisi käsitystä siitä, että hahmo voisi oikeasti toimia vähän stealthinä. Maastokuvion maalaamistakin viittaan ajattelin, mutta torjuin sen lähinnä sen takia että halusin kokeilla blendien tekemistä, mitkä tosin eivät lampun varjojen takia kuvista juuri näy..

Tosin ostin jo tämän foorumin kautta uuden WH figun ja aionkin tehdä sen perinteisempään tyyliin, nytkun olen hieman foorumin kautta perehtynyt aiheeseen. Ultramariinin sininen maali on jo hankittuna ;)

Yksi kysymys tosin heräsi maalaamisesta, eli korjatkaa jos olen väärässä, mutta WH maailmassa taitaa olla ihan hyväksyttävää jos higlightit eivät ole täysin blendattuja vaan niiden kuuluisikin olla melko vaaleita ja erottuvia (melkein jopa valkoisia?)

Re: Scout Sergeant Telion

Lähetetty: Ke 07.10.2009 13:06
Kirjoittaja NorjanPaavi
MRB kirjoitti:Yksi kysymys tosin heräsi maalaamisesta, eli korjatkaa jos olen väärässä, mutta WH maailmassa taitaa olla ihan hyväksyttävää jos higlightit eivät ole täysin blendattuja vaan niiden kuuluisikin olla melko vaaleita ja erottuvia (melkein jopa valkoisia?)
Eipä tuolla juuri väliä. Pelaajia löytyy laidasta laitaan ja osa maalaa näin ja osa blendaten. Eipä oikeastaan voi sanoa että mitään vakio käytäntöä ole. Riippunee paljon siitä mihin figua tullaan käyttämään. Harvoin kaikilla pelaajilla on aikaa ruveta 100+ napin armeijaa maalaamaan kovinkaan yksityis kohtaisesti tai harrastamaan smootheja Blendejä.

Re: Scout Sergeant Telion

Lähetetty: Ke 07.10.2009 18:12
Kirjoittaja Fierysigil[FIN]
Ja sitten on vielä se osaluokka, joka ei osaa blendata (plääh...), joten vain 1 vaihtoehto jää jäljelle, erittäin vaaleiden värien käyttö.

Blendiä kun halusit, viitan sisäpuoli sillä ja armourit blendaamalla. Metallinen ei oikein koskaan sovi noihin, jotkut vaan osaavat metallimaalejakin käyttää. NMM kyllä näyttää hienolta, mutta siihen vaaditaan taitoa.