Sivu 1/1

Ählyjä 35p

Lähetetty: Ke 20.01.2010 15:02
Kirjoittaja Lassek
Allaahu akbar vaan kaikille,

Rupesin epäilemään, kehtaako sittenkään tehdä cygnar pew pew -armeijaa, joten tässä eräs pyörittelemäni vaihtoehto. Toimisikohan tämä ja miten?

epic Kreoss =-6

Crusader =6
Blessing of Vengeance =7

10x Errant =8
6x Daughter =5
10x Deliverer =8
Seneschal =3
Rhoven & Honour Guard =4

=35

Eli ristiretkiritariteema. Kreoss on äijin casteri ja perusversio melko tylsä pelattava. Eeppisen featti näyttää suosivan kökön MATin joukkoja ja varsinkin tytsyjä, huhhuh... Tykkilinja taustalla valmiina rankaisemaan sacrosanct-taikaan lankeavia. Errantit on paremman näköisiä kuin perusritarit, eivät lyö hirveästi tuhnummin ja jopa ammuksivat. Rhovenin ahdoin sekaan lähinnä stealthin jekutuksen vuoksi, ja sai pari ritaria lisää. Internet väitti, ettei Crusader ole kovin kaksinen, mutta onhan se halpa ja 18:n puntti on selkeesti kova, vaivana vain nelosen liike. Castigator olisi jämerä, mutta kallis; Vanquisher osaisi pyssytellä, mutta lyö heikommin.

Errantitkin jo ampuvat, että voisikohan deliverereistä karsia pongoja johonkin kovislähikseen, joka pärjäisi jaskoillekin enemmän? Knight exemplareja lössi ja Vilmon esimerkiksi, tai kolme Vengeriä?

Re: Ählyjä 35p

Lähetetty: Ke 20.01.2010 16:14
Kirjoittaja Celebdae
Internet voi väittää Crusaderia, vaikka miksi, mutta mistä muualta saa MAT8 P+S 20 warjackin kuudella pisteellä? Se mikä listasta puuttuukin on kuoro, kahta pistettä ei luulisi olevan mahdotonta jostain kaivaa. Vanquisher on toki todella kova tekijä, mutta listassa tuntuisi olevan jalkaväen tappotehoa aika hyvin. Jonkinlaisia ongelmia saattaa tulla tosiaan tosta, että varsinaisesti kovaa lyöviä on vain yksi warjack ja yksi soolo. Tämä siis joissain peleissä, ei sitä ylimääräistä mättövoimaa aina tarvitse.

Re: Ählyjä 35p

Lähetetty: Ke 20.01.2010 16:19
Kirjoittaja Merimetsä
Lassek kirjoitti:Allaahu akbar vaan kaikille,
Varovasti ettei rauhan uskonnon edustajat tule ja teilaa moisista kommenteista. ;)

Mita mita sina sanoa? Ei kuoroa. Kuoro mukaan ja heti. Se on parasta mitä meniitit saavat.
Edit: Celeblea ehti ensin. Pah.
Lassek kirjoitti:Crusader =6
Perus hyvä, halpa, open fist. Kannatetaan.
Lassek kirjoitti:Blessing of Vengeance =7
Meh. Ottaisin ennemin perus revengerin. Kaverin pääasiallinen funktio on nodata ja character-variantti ei oikein eKreoss:n kanssa tee mitään 1 pinnan arvoista imho.
Lassek kirjoitti:10x Errant =8
Meh. Jos haluat ampua, niin ota Redeemeri + covenantti ennemmin.
Lassek kirjoitti:10x Deliverer =8
Suosittelisin ennemin minimiyksikköä.
Lassek kirjoitti:Rhoven & Honour Guard =4
Meh. En oikein osaa nähdä näiden toimivan.

Re: Ählyjä 35p

Lähetetty: Ke 20.01.2010 17:47
Kirjoittaja Lassek
Merimetsä kirjoitti:Varovasti ettei rauhan uskonnon edustajat tule ja teilaa moisista kommenteista. ;)
Meh
Merimetso kirjoitti:Meh. Jos haluat ampua, niin ota Redeemeri + covenantti ennemmin.
Eikun mä haluan ritareita

Osa deliverereistä voisi vaikka aloittaa laulaharrastuksen ja crusaderista voisi järkätä templarin, mutta ihanko oikeasti vain kaksi jaskaa tarttee kuoron?

Re: Ählyjä 35p

Lähetetty: Ke 20.01.2010 22:16
Kirjoittaja Der Dexter
yksikin jaska kiittää, ja 2 pinnaa oikeasta tehon nostatuksesta ei ole paha. olisihan se kyllä villiä vaihtelua nähdä lista ilman ahdisteltuja kuoropoikia...
ja kyllähän setä mikaelin featti auttaa sen kierroksen ajan ainaski. luulisi monenasian olevan sillon rikki.