Sivu 1/1

Mallailu"mönjää"...

Lähetetty: La 06.02.2010 22:21
Kirjoittaja Master Calgar
Noniin, olen tuossa aloittamassa kaamoksen lohikäärmeen tekoa, rautalankamalli on jo kyhätty ja vahvistettu osittain greenstuffilla... Mutta, mikä olisi se massa, mistä tuon suurehkon kärmeksen olisi paras tehdä? Greenstuffia siihen kuluisi melko hurja määrä, eli jokin vaihtoehtoinen, ehkä parempi aine on hakusessa.

Itselläni ei ole hirveästi kokemusta erilaisista mallailutöhnistä, siksi kysynkin kokeneemmilta, mitä kannattaisi käytellä. Aine saisi siis olla kuivuttuaan hieman "joustavaa", ei mitään kumia kuitenkaan. En halua että figu nimittäin halkeaa välittömästi ensimmäisestä vahinkokaatumisesta tms :) Auttakaa kokematonta "skulptaajaa", kiitos :D

Re: Mallailu"mönjää"...

Lähetetty: La 06.02.2010 23:22
Kirjoittaja Khorne Marien
Milliputin ja gs:n sekoitus on kuulema paras vaihtohto.

Re: Mallailu"mönjää"...

Lähetetty: La 06.02.2010 23:23
Kirjoittaja Vesihiisi
Kuivuttuaan joustavia aineita ei oikeastaan tule muuta mieleen, kuin Green stuff ja Grey stuff. Molemmat ovat kuitenkin hintavia. Ihan hyvä idea voisi olla sekoittaa Green stuffia ja Milliputtia. Milliput on ostopaikasta riippuen joko todella halpaa tai sitten kalliinpuoleista. Kovettuu kovaksi, mutta Green stuffin sekoitus poistaisi haurautta. Muutenkin rautalankakehikon pitäisi estää tuota katkeilua. Jos epäilee kestoa niin tarpeeksi rautalankaa kriittisiin paikkoihin.

Re: Mallailu"mönjää"...

Lähetetty: Su 07.02.2010 00:49
Kirjoittaja Master Calgar
Ok, kiitoksia vinkeistä :) Kokeillaan noilla. Greenstuffia kyllä varmasti laitan sitten pintaan varsinkin, tekstuuria ja sen sellaista, että eiköhän noilla eväillä siitä tule suhteellisen kestävä.

Re: Mallailu"mönjää"...

Lähetetty: Su 07.02.2010 14:38
Kirjoittaja Kaapelikala
Fimosta runko, GS/Milliputty-seosta niskaan.