Sivu 1/1

Kymysys special-hahmoista.

Lähetetty: Ti 23.02.2010 10:26
Kirjoittaja Mimic
Tervehdykseni.

Olisi tarkoituksena aloittaa(jälleen kerran) WH40k, ja tutkailen vaihtoehtojani.

Olen lueskellut hieman örkkikodeksia sekä noidanmetsästäjiä, ja tänään olisi tarkoitus tutkailla Tyranidit läpi. Kysymykseni liittyy pääosin näihin. Kaikissa näissä on muutamia erikoishahmoja(Old One Eye jne), ja haluaisin kysellä miten on niiden käyttö turnauksista pääosin sallittua. Joillain on omat sääntönsä, ei saa käyttää alle 1500 pisteen armeijoissa jne, mutta ovatko ne tätä nykyä muuten sallittuja virallisissa matseissa? Kaverimatsit ovat erikseen, niistä ei tässä ole kysymys. Esimerkiksi örkkien Boss Snikrit(vaimikäsenytoli) omistaa hassun erikoissäännön liittyen reserveihin, ja tällaiset erikoissäännöt ovat aina kiinnostaneet minua, ja mietin olisiko mahdollista käyttää kyseistä hahmoa virallisissa turnausarmeijoissa? Luultavasti jotkut tulevat sanomaan että kyllä voit käyttää kyseistä hahmoa kaveripeleissä, mutta mieluusti luon suoraan listan jota voin käyttää kaikkialla, niin turnauksissa kuin kaveripeleissä. En ole sellainen henkilö joka rakentaa listansa jokaista vastustajaa vastaan erikseen, mieluummin all-around armeija jolla keksitään keinot muita vastaan.

Kiitos jo etukäteen.

Re: Kymysys special-hahmoista.

Lähetetty: Ti 23.02.2010 11:23
Kirjoittaja Ishmael
Vastaus lyhyesti: riippuu turnauksesta.

Osassa on joitain ylimääräisiä rajoituksia, kuten special charactereiden käyttökielto, mutta useammin ovat kyllä olleet sallittuja kuin kiellettyjä.

Re: Kymysys special-hahmoista.

Lähetetty: Ti 23.02.2010 11:52
Kirjoittaja Mimic
Tarkentavaa kysymystä: Jos joku on seurannut tai jollakulla kokemusta esim. GWn omista turnauksista tai joistakin muista isomman mualiman vastaavista, mikä on tilanne niissä ollut?

Re: Kymysys special-hahmoista.

Lähetetty: Ti 23.02.2010 14:02
Kirjoittaja Half-breed
Mimic kirjoitti:Tarkentavaa kysymystä: Jos joku on seurannut tai jollakulla kokemusta esim. GWn omista turnauksista tai joistakin muista isomman mualiman vastaavista, mikä on tilanne niissä ollut?
Olleet suurimmassa osassa kiellettyjä.

Re: Kymysys special-hahmoista.

Lähetetty: Ti 23.02.2010 14:59
Kirjoittaja Master Calgar
Half-breed kirjoitti:Olleet suurimmassa osassa kiellettyjä.
Mikä on kyllä varsin ymmärrettävää, ottaen huomioon joidenkin spessusankareiden luonteen ja joidenkin kombottamisesta tuoman edun, mikä tarkoittaisi (jos olisivat sallittuja) sitä, että tällaisia kloonisankar-armeijoita olisi turnauksissa aika monella (ainakin helposti voisi luulla). Tiedä sitten miten suuri osa tekee noin muutenkin omasta listastaan "kloonauksia" sen suosituimman turnausjyrän kanssa... olen hieman ollut pihalla tässä pari viimeistä vuotta turnausjutuista jne... Mutta spessusankarien salliminen epäilemättä toisi esille monta armeijaa, jossa se FOTM-superheppu johtaisi, tietyllä armylistalla höystettynä hyödyn maksimoimiseksi.

Parempi edes antaa toivoa siitä että armeijat olisivat omaperäisiä, sankareita myöten ;D

Re: Kymysys special-hahmoista.

Lähetetty: Ti 23.02.2010 15:28
Kirjoittaja Oberon
Uusissa codexeissa ei edes varsinaisesti ole special charactereita, eli niitä nimettyjä ylikalliita supersankareita kenen profiilissa oli maininta "vain vastapelaajan luvalla". Uudet nimetyt hahmot on vain uniikkeja, montaa Pedroa ei kentälle saa.

Omissa turnauksissa on ollu sallittuna nää uuden polven "spessut". Necronit,inkvisitio ja kai tau lienee sellasia vanhoja vielä...

Re: Kymysys special-hahmoista.

Lähetetty: Ti 23.02.2010 16:02
Kirjoittaja Mimic
Oberon kirjoitti:"vain vastapelaajan luvalla"
Eikun sillä kysyin kun uudessa örkkikodekissa en ainakaan löytänyt tuollaista kohtaa, siksi ihmettelin. Toisaalta, viime aikoina on ollut havaittavissa puusilmäisyyttä allekirjoittaneella, josko sitten vaan missannut.

Lähetetty: Ti 23.02.2010 16:08
Kirjoittaja Z7-852
On myös osia turnauksia joissa uuden sukupolven special hahmot sallitaan tietyin rajoituksin (eli ei infiltrataavaa lantikkaa tai vastaavaa).

Mutta todellakin hyvin turnauskohtaista tämä käytös.

Re: Kymysys special-hahmoista.

Lähetetty: Ti 23.02.2010 17:41
Kirjoittaja Oberon
Mimic kirjoitti:
Oberon kirjoitti:"vain vastapelaajan luvalla"
Eikun sillä kysyin kun uudessa örkkikodekissa en ainakaan löytänyt tuollaista kohtaa, siksi ihmettelin. Toisaalta, viime aikoina on ollut havaittavissa puusilmäisyyttä allekirjoittaneella, josko sitten vaan missannut.
Juu, kyllä se ihan selkeästi lukee jos lupa tarvitaan. Örkit on jo uusia eli ei tarvita.


Toisaalta, periaatteessa ihan kaikkeen tarvitaan vastustajan lupa. Jos vastustajalle ei kelpaa, niin sitten ei pelata, tai jos oikein tekee mieli pelata niin muokataan... Noi vanhat spessut siis sen lupa-lausekkeensa kanssa on lähinnä extra-luvanvaraisia :)