Sivu 1/1
500, 750 ja- 1000 pisteen komppeja?
Lähetetty: Ma 29.03.2010 15:30
Kirjoittaja Kakapo
"Virallisempia" ETC:n tapaisia komppeja näille pisteluvuille? Itselläni spesifinen armeijakohtainen innostus kun menee nopeahkosti ohi joten olisi hauskempaa koota tällaisia pienempiä jengejä muutamia kappaleita. Olisi helpompi koota fluffillisiakin listoja kun voisi keskittyä juuri niihin tiettyihin yksikkövalintoihin. Pienissä pistemäärissä armeijoiden tasapaino saattaa kuitenkin vaihdella radikaalistikin (ja kaverini kuitenkin pelaisi jotain viittätoista terradonia) niin olisi kiva löytää jotkin kompit joiden mukaan rupeaisi näitä rentoja pikkupelejä pelailemaan.
Turun 750pts turnauksessahan oli oikein kivat
kompit.
Löytyisikö tämänkaltaisia komppeja internetin syövereistä lisääkin?
Papukaijaedit: Ainiin, en nyt tiedä onko tästä jo aiemminkin turistu mutta whatevör. Ei mun aikana ainakaan :)
Re: 500, 750 ja- 1000 pisteen komppeja?
Lähetetty: Ma 29.03.2010 16:38
Kirjoittaja TheEmu
Seuraavaan turnaukseen meinattiin vielä lisätä että Horrorit on 0-1 yksikköä. Näin joutuu vähän miettimään, että ottaako magiaa vai sireenin; noilla kompeilla mountattu sireenihero ja kaks kymmenen horrorin jengiä coressa on vielä aika jäätävä.
HE on kahden DP-yksikön (ja mauton kotka) kanssa aika vahvoilla, mutta ei vielä mikään voittamaton. DE:llä joku 14 BG:n yksikkö assassiinilla puolestaan on jo puolestaan ehkä vähän liian inhottava
VCn ghoulijengi (tai miksei skeletoritkin) voi olla aika vaikea voittaa, mutta siihen on aika vaikea kehitellä mitään järkevää komppia.
Ogreille voisi antaa vähän siimaa, ainakin joku dispelnoppa ois aika rehtiä saada. Örkit vaikuttais olevan ihan jees, Doweihin en oo hirveen perehtynyt (eihän niitä kukaan pelaa).
Re: 500, 750 ja- 1000 pisteen komppeja?
Lähetetty: Ma 29.03.2010 18:21
Kirjoittaja LAV-Kitsune-
Hienoja komppeja olette kehitelleet nuihin, täytyy sanoa. Jos samantyylisillä kompeilla haluaa pelailla 500 ja 1000 pisteen otteluita, niin nuistahan pisterajoituksista voi laskea vain prosenttiarvot ja sitten pyöristää hiukan. Näillä saa jotakuinkin samantehoiset rajoitukset, jotka skaalautuvat pelin koon mukaan. 500 pisteen ottelusta ehkä halutessaan voisi kieltää kokonaan raret, sillä niin pienessä pelissä joku hydra tms. hirviö saisi aivan liian suuren roolin.
Re: 500, 750 ja- 1000 pisteen komppeja?
Lähetetty: Ti 30.03.2010 07:31
Kirjoittaja jupu_pupu_mies
Varmaan melko toimiva on tuo "yksittäinen model saa maksaa 125pts hydra on 1 model"
Re: 500, 750 ja- 1000 pisteen komppeja?
Lähetetty: Ti 30.03.2010 16:01
Kirjoittaja Samsonite
Uaarght! Gw:llähän oli omat Border Patrol säännöt, vuodelta 2007, mutta sivuja päivittäessä ne ovat hävinneet. Minäpä Copy pasten tähän niitä sääntöjä omasta Pdf:stäni.
RULES OF ENGAGEMENT
Each player will need a Warhammer army that conforms to the special limitations below:
• You must choose an army of not more than 500 points.
• You must have a single Hero to lead the force, but the Hero may not be an Army Battle Standard Bearer.
• The army must consist of at least two units and no more than four units (excluding the Hero).
• You must have at least one Core choice.
• You may take one choice of either Special or Rare Units, but not both.
• You must include at least one infantry unit of 10+ models.
• No unit may be larger than 25 models.
• No unit may carry a magical standard.
• No single model may cost more than 125 points.
• An army may have no more than one chariot or war machine. This also applies to choices that allow more than one item per pick, like Goblin Wolf Chariots. You may only buy one per choice.
Here are a couple of army specific notes:
• Bretonnians do not have their Army Battle Standard Bearer.
• Tomb Kings must have a Liche Priest as the Hero. He will also act as the General. However, the Liche Priest is allowed to be purchased with up to 165 points.
• Tomb Kings may have more than one Chariot.
• A Vampire Thrall may lead a Vampire Counts army.
Lisäksi oli muutama scenario ja suosituksia sceneihin:
• Use a gaming space of around 3' by 4', using the short edges to deploy along. This gives you a nice depth but limits the flank manoeuvring for such small armies.
• Have a definite purpose to the scenario, preferably a ‘sudden death’ type ending. This will keep the game brief and focused instead of devolving into a shooting contest.
• Try to theme the scenario to the armies you use if you can. Keep the scenery sparse but use two or three nice features on the battlefield.
Nauttikaa. Itseasiassa erinomaiset kompit 500 pisteeseen. Käytettiin näitä silloin aikoinaan, kun oli vielä pikkuruiset armeijat eikä osattu kunnolla pelata... Eihän tuo kaikkia sikailuita poista, mutta aika pätevät siltikin.
EDIT. LÖYTYI SITTENKIN. GOOGLEEN "games workshop Border patrol rules" JA HETI EKANA.
Re: 500, 750 ja- 1000 pisteen komppeja?
Lähetetty: Ti 30.03.2010 21:40
Kirjoittaja Kakapo
Niin tosiaan border patrolkin oli olemassa. :-) Nuo Turun kompitukset tuntuvat hieman pohjautuneen border patrolliin, mutta kaikki vaikuttaa hiotummalta ja yksinkertaisesti kattavammalta. Muokkauksiahan aina tulee, mutta eiköhän nuo Turkukompit ole näihin pikkupeleihin parhaat mahdolliset.
Nyt ei pelatakaan enää ETC:tä vaan TTC:tä :)
Sitten armeijalistoja vääntämään.
Papukaijaedit: Hei joku Turkulainen voisi varmaan laittaa päivitystä niihin Turkukomppeihin aina kun sellaista tulee. Emun mainitsemat nollasta-yhteen horrorit jne. Tai pistää pystyyn vaikka oman aiheen josta kompit löytyvät (tjms.)
Re: 500, 750 ja- 1000 pisteen komppeja?
Lähetetty: Ti 30.03.2010 21:52
Kirjoittaja TheEmu
Kakapo kirjoitti:Papukaijaedit: Hei joku Turkulainen voisi varmaan laittaa päivitystä niihin Turkukomppeihin aina kun sellaista tulee. Emun mainitsemat nollasta-yhteen horrorit jne. Tai pistää pystyyn vaikka oman aiheen josta kompit löytyvät (tjms.)
Komppeja mietitään seuraavan kerran kun seuraavan kerran järjestetään tommonen pikkuturnaus, johon voi kuitenkin olla vuosi-pari, että ei ehkä kannata hengitystä pidättää. Turnaukset ja pelikaverit -osiosta niitä voi sitten taas kattella.
Mutta ei noi mitään muokkauksia juurikaan tarvitse, ihan jees ne on tolleenkin. (Ja tottakai pohjautuu Border Patrol -sääntöihin, mutta päivitetty vaan tähän edikkaan ja tän edikan tarpeisiin)
Re: 500, 750 ja- 1000 pisteen komppeja?
Lähetetty: Ke 07.04.2010 19:24
Kirjoittaja aatami
Näin 0&G pelaajan näkökulmasta border patrol ei oikein toimi.
Re: 500, 750 ja- 1000 pisteen komppeja?
Lähetetty: Su 11.04.2010 13:28
Kirjoittaja jupu_pupu_mies
Kuinka niin? tuohon 500ptshen kun ei saa paljoa unitteja, ellet sitten halua perseilä ja ihan vain sen takia että saat niin ottaa minimikokoisia ngobbo arsubokseja.
Re: 500, 750 ja- 1000 pisteen komppeja?
Lähetetty: Su 11.04.2010 13:39
Kirjoittaja aatami
jupu_ kirjoitti:Kuinka niin? tuohon 500ptshen kun ei saa paljoa unitteja, ellet sitten halua perseilä ja ihan vain sen takia että saat niin ottaa minimikokoisia ngobbo arsubokseja.
Ohhoh, taisin failata. Tuota postia kirjoittaessa katsoin, että tuossa olisi lukenut "No single unit may cost more than 125 points"... Joka olisi tarkoittanut että örkkejä ja niin edelleen ei oikein kannata käyttää.
Re: 500, 750 ja- 1000 pisteen komppeja?
Lähetetty: Ke 16.06.2010 17:15
Kirjoittaja Warchef
sehä ois ollu just jees örkeille ku kukaa muu ei saa yhtää mitää