Sivu 1/1

Hive Tyrantti alas CSM 500pts

Lähetetty: Ma 12.04.2010 18:54
Kirjoittaja Mirrori
Joo eli armeijat on n.500pts ja armeija on vielä vähän vaiheessa että otan ideoita vastaan.
Millä tuon saa varmimmin alas.kiitos etukäteen.

Re: Hive Tyrantti alas CSM 500pts

Lähetetty: Ma 12.04.2010 19:04
Kirjoittaja Devastator
plasma späm plague marsuilla?

Re: Hive Tyrantti alas CSM 500pts

Lähetetty: Ma 12.04.2010 19:59
Kirjoittaja PyramidOmega
Siis vastassa on HiveTyrant 500 pelissä? Sehän on melkein puolet pisteistä jos siihen ottaan joitain päivityksiä tai yhdenkin tyrant guardin?!

Spämmäät sen vaan boltteri firellä tai ignoroit sen ja tapat kaiken muun.

Re: Hive Tyrantti alas CSM 500pts

Lähetetty: Ma 12.04.2010 21:33
Kirjoittaja Mirrori
Kiitos vastauksista. joo minäkin vähän ihmettelin tuota tyranttia 500pts pelissä,mutta ei ole mun ongelma (taino on se tavallaan :/)

Re: Hive Tyrantti alas CSM 500pts

Lähetetty: Ma 12.04.2010 23:52
Kirjoittaja PyramidOmega
No onhan se Tyrantti toki hirviö, mutta jos sille ei saa tyrant guard retinuea mukaan, niin tapaturma-altius nousee ikävälää tavalla (Siis Tyranid pelaajan näkökulmasta).

Jos haluat saada vastustaja hikoilemaan, niin ota sorcerer tai demoniPrinssi Gift of Chaos -loitsulla. Yksi onnistunut psyykkinen testi + yksi onnistunut kuutos-heitto ja hokkus-pokkus, Pelilaudan kovimmasta hirviöstä tulee spawni.

Jos taas haluat saada vastustajasi itkemään niin ota sorcerer tai demoniPrinssi Lash of Submissionilla. Tällä tavalla pidät Tyrantin pois omien yksiköittesi luota ja tapat kaiken muun.

Edellä mainitut taktiikat pätevät siinä tapauksessa, että vastustaja käyttää Tyrantin suosituinta muotoa, eli BS + LW comboa. Jos Tyrantti onkin varustettu raskaalla ampumavarustuksella, niin yritä olla välittämättä siitä ja keskity tappamaan jotain muua. Jos hän taas osaa oikeasti käyttää figua, niin silloin tyrant saa siivet jolloin siitä tulee huomattavasti vaarallisempi. Tällöin suosittelen edelleen käyttämään suurta määrää jalkaväki bolttereita.

Re: Hive Tyrantti alas CSM 500pts

Lähetetty: Ti 13.04.2010 14:02
Kirjoittaja Adaragron
jos kokonaan hupipelistä on kyse niin ryhdypä hurjaksi ja ota 2 daemonprince siivillä ja warptimeillä.
kyllä se sitä hiveäkin varmaan alkaa pelottaa.

Re: Hive Tyrantti alas CSM 500pts

Lähetetty: Ti 13.04.2010 15:08
Kirjoittaja NorjanPaavi
adaragron kirjoitti:jos kokonaan hupipelistä on kyse niin ryhdypä hurjaksi ja ota 2 daemonprince siivillä ja warptimeillä.
kyllä se sitä hiveäkin varmaan alkaa pelottaa.
Niin millä pisteillä? Saat olla aika taitava jos saat troopia ja 2 lentävää prinssiä 500pts?

Re: Hive Tyrantti alas CSM 500pts

Lähetetty: Ti 13.04.2010 15:24
Kirjoittaja Kylis
Paras tapa on varmaankin kovan strenan aseet meltat, plasmat ja lascannonit, kun se mörkö tulee lähelle, niin ammut vaan kaikella AP 2:lla ja 3:lla pataan.

Re: Hive Tyrantti alas CSM 500pts

Lähetetty: Ti 13.04.2010 18:37
Kirjoittaja Adaragron
2x daemonprince 110 pts
warptime 25 pts
wings 20 pts
total 310 pts

5x chaos marines75pts
5x chaos marines75 pts

total 460 pts
hyvinhän tuo mahtuu. saa vielä kummallekin ryhmälle plasma gunit,melta gunit tai fleikat.
voi myös laittaa yhen fleikan ja rhinon alle.

Re: Hive Tyrantti alas CSM 500pts

Lähetetty: La 17.04.2010 15:38
Kirjoittaja Vexild
adaragron kirjoitti:
5x chaos marines75pts
5x chaos marines75 pts
vau. saat puhutella noppajumalat kokonaan omalle puolellesi jos ajattelit haastaa 10 kaaos marsulla nidejä joita tule olemaan kymmenkertaisesti enemmän (hahaa, nauran teille jotka ottavat epätarkan termin tosissaan)

yks demoni rinssi riittää, ja parempi ottaa kaksi VÄHINTÄÄNKIN 10 miehen joukkoa (jos mahtuu,kahdeksankin menee kyl...) eipähän kaadu alivoimaan...(välttämättä)

ps. en tiedä paljonko hive tyrant maksaa mutta luulen että rinnalle saa sen lisäksi vielä reilusti porukkaa, ainakin sen verran että 5 hengen kaaos mariini porukka kaatuu hetkessä

Re: Hive Tyrantti alas CSM 500pts

Lähetetty: La 17.04.2010 15:46
Kirjoittaja Half-breed
Vexild kirjoitti:ps. en tiedä paljonko hive tyrant maksaa mutta luulen että rinnalle saa sen lisäksi vielä reilusti porukkaa, ainakin sen verran että 5 hengen kaaos mariini porukka kaatuu hetkessä
Tyrant maksaa aika hullusti, joten Nidilista olisi käytännössä samanlainen kuin kaamoslista, joten ongelmia ei tule kun kaamosmarsut on kuitenkin yksiä kovimpia perusäijiä pelissä.

Re: Hive Tyrantti alas CSM 500pts

Lähetetty: Su 18.04.2010 11:08
Kirjoittaja Mirrori
Pelattiin tuo matsi ja kyllä se tyranntti kaatui bolteri tuleen. itsellänihän on trooppeina 3 kertaa 5 hengen marine squad

Re: Hive Tyrantti alas CSM 500pts

Lähetetty: Su 18.04.2010 20:13
Kirjoittaja PyramidOmega
Mirrori kirjoitti:Pelattiin tuo matsi ja kyllä se tyranntti kaatui bolteri tuleen. itsellänihän on trooppeina 3 kertaa 5 hengen marine squad
Muistatko miten Tyrant oli varustettu? Entä oliko Tyrant Guard retinueta mukana yhtään?

Re: Hive Tyrantti alas CSM 500pts

Lähetetty: Ma 19.04.2010 16:06
Kirjoittaja Mirrori
Tyrant Retinueta ei ollut ja en ole aivan varma mutta olisikohan ollut H Venom Cannon ja Scytcin Talons (?).En noista Tyranideistä niin paljon tiedä.

Re: Hive Tyrantti alas CSM 500pts

Lähetetty: To 29.04.2010 18:33
Kirjoittaja nyyman
Niille ihmisille tiedoksi, ketkä ehdottivat edes leikillään Gift of Chaosta, tiedoksi vain että Shadow of Warp heikentää mahdollisuutta onnistua aika dramaattisesti.
Mutta kyllä, Lash toimi pitkän rangensa ansiosta.