Sivu 1/1
Figu vahingot
Lähetetty: To 22.04.2010 20:06
Kirjoittaja Sotahullu
Ajattelin luoda tälläsen aiheen kun sellaista ei ole.
Tänne voi kertoa niitä kaikkein nolompia juttuja mitä on tapahtunut kun figua on käsitellyt, koonnut tai jotain muuta typerää.
Eli vaikka figu on jotenkin ihmeen kaupalla jäänyt auton alle, sulanut ja niin edelleen.
Re: Figu vahingot
Lähetetty: To 22.04.2010 21:14
Kirjoittaja Varjonkutoja
Tällänen oli ainakin joskus aikoinaan, mutta ei sitä kai kukaan enään musita? :P
Noh, lähinnä mitä nytten tulee mieleen kun käväsin pelailemassa hammeria yksi kerta kirkkonummilla, ja olin lähdössä takaisin. Noh, enkös sitten kompastu johonkin random-juttuun (en tie mikä oikeestaan edes oli, oiskohan joku tuolin jalka yms.?) ja koko figulaatikko + igut ympäri lattiaa. Voitte vaan arvata miten siinä käy, kun siis ihan perus AOBR-laatikon puolikkaassa oleva 1750p deldar-leija armeija leviää pitkin lattioita. Melkeen joka hel***in tikku poikki ja ukoistakin varmaan 1/3 palasina -.-
Toinen, ei ehkä niin tuhoisa kerta oli kun kaveri tuli kylään. No, siinä pomputeltiin jostain tonkimaamme superpalloa, kunnes tajusin, että miun Talos (deldar-vempula) oli tuossa pöydänkulmalla (JUURI SAMANA PÄIVÄNÄ LIIMATTU EDELLISEN ONNETTUMUUDEN JÄLKEEN), ja että sen voisi vaikka siirtää siitä poijes ennen kuin siihen osuu. No, kerkesin mä ehkä suuni avata kun semmonen vihreä ohjus sinkoaa random pompusta kohden talosta ja arvaahan sen mitä siinäkin sitten kävi... Meni taas päivä tapellessa senkin kanssa. Pirun vaikee liimata meinaa ku o tikku katki ja semmone klimppi metallia siinä nokassa. (en oo siis pinnannu enkä mitään)
Semmosta...
Re: Figu vahingot
Lähetetty: To 22.04.2010 21:17
Kirjoittaja Da Big Boss
Eipä muita kuin menin laittamaan wraithlordin muitten figujen sekaan. Irtosi olkapäällä levännyt bright lance ja toinen jalka irtosi basesta pikkiriikkisen.
Muuten on tullut ihan hyvin kaikki kuljetettua.
Re: Figu vahingot
Lähetetty: To 22.04.2010 21:17
Kirjoittaja Kaapelikala
I smell a GALLUPPI!
Tästä on ollut aiheita ties kuinka monta kertaa, ja joka kerta lopputulos on ollut sama. Joko unohtuminen jonnekin pohjalle tai lukko.
Muutama aikaisempi:
http://www.sotavasara.net/keskustelu/vi ... nnettomuus
http://www.sotavasara.net/keskustelu/vi ... nnettomuus
http://www.sotavasara.net/keskustelu/vi ... nnettomuus
Re: Figu vahingot
Lähetetty: Pe 23.04.2010 00:16
Kirjoittaja Galeios
Täällä taas tuoksahtaa käyttäjämoderointi (ja tässä kai käyttäjämoderoinnin käyttäjämoderointi). ;) Mikä tästä nyt tekee epätoivottua galluppia sen enempää kuin vaikkapa aiheista "Sotulaisten maalauspaikat näytille!" tai "Hauskat unet"?
Mutta aiheesta, mulle ei ole kai sen kummempia vahinkoja käynyt, kuin että olen tiputtanut juuri sprayatun Spear Chuckan sorapihalle. Hieman harmitti vuolla pois se kaikki hiekka ja suihkia uudestaan. Välistä on katkennut ase tai pari, mutta yllättävän vähäisiksi on nuokin vahingot jääneet. Nappejahan tulee puolinukuksissa huidottua hyllyltä alas tämän tästä, mutta yllättävän nätisti ne vain kimpoilevat pitkin parketteja sen kummemmin vaurioitumatta. Niin paksut maalikerrokset että kehtaa kolautellakin...
Re: Figu vahingot
Lähetetty: Pe 23.04.2010 01:41
Kirjoittaja Houndi
Terassille olin kerran menossa Devastatoreita pohjamaalaamaan, jotenkin onnistuin heittämään ne metalliosat terassin lautojen väliin. Ilta meni niitä kalastellessa.
Re: Figu vahingot
Lähetetty: Pe 23.04.2010 15:57
Kirjoittaja WStubb
Tässä pari kuukautta sitten tapahtui jotain aika hassua.
Olin just ostanu uuen caplanin ja sitä kasaan liimaillessani tajusin että maalipurkki oli jäänyt auki ja kurotin sitä sulkemaan, yksi käden heilautus vaan ja caplan ui lattialla superliimassa.
Eikä siinä mitään mutta kun hetken mielenjohteesta päätin kokeilla mihin oli liimaa valunut niin tottakai kädellä kokeilin että missä on märkä kohta ja sitten oli käsi lattiassa kiinni.
Sillä hetkellä ei ollut kyllä yhtään hauskaa, kaiken hyvän päälle liimapullon sisukset valuvat lattialle lähes kokonaan joten uuden liiman osto oli edessä.
Re: Figu vahingot
Lähetetty: Pe 23.04.2010 16:24
Kirjoittaja chematrich
Omaa kokemusta peliin.Olin nostelemassa figuja pelipöydän välittömään läheisyyteen kunnes sitten tuli hive tyrantin vuoro.Kuinka ollakaan huomio keskittyi muualle ja ote lipesi.Voitte arvata kuinka hyvin moinen pala metallia kiihtyy ja hajoaa kappaleiksi maahan iskeytyessään about 1,5 metrin korkeudesta.Sain heti hyvän syyn olla peluuttamatta koko monsua.Nopeastihan sen sitten korjas, mutta maalipinta ei ole oikein vieläkään entisensä.
Tämmöstä täältä.On tästä jotain opittukin.
Re: Figu vahingot
Lähetetty: Pe 23.04.2010 19:47
Kirjoittaja Half-breed
Onnistuin aina (Ok harvemmin en saanut sitä kaatumaan.) kaatamaan Black Ink -purkin kun käytin sitä aikoinaan. Otinkin tavaksi ympäröidä sen tavaralla niin ettei se kaatuessaan voisi läikkyä pöydälle.
Viime viikolla Badab Black osoitti samanlaisia taipumuksia.
Re: Figu vahingot
Lähetetty: Pe 23.04.2010 20:17
Kirjoittaja Sotahullu
Tänne vois laittaa paria asiaa.
-Tämä aihe on periaatteessa uusi kun viimekertaisin aihe oli yli 4 vuotta sitten.
- Nimen omaan figuihin liittyvää asiaa, ei mitään esim tiili putosi päähän tai liukastui pahasti.
- Ei mitään tylsiä juttuja kuten esim miten mun sormi oli liimassa.
Re: Figu vahingot
Lähetetty: Pe 23.04.2010 21:13
Kirjoittaja aaruli96
Mullakin kävi kerran niin että kun necron destroyer lordi sai defillerin räjäytettyä niin kun defillerin omistaja nosti sen pois niin vahingossa huitaisi lordin alas pöydältä. Kyllä siinä vähän aikaa meni liimailessa.
Kerran kun olin ostanut uuden badab black purkin niin avasin sen ja nostin figun sen vierestä niin tietinkin purkki kaatui pöydälle ja piti ostaa kokonaan uusi purkki.
Re: Figu vahingot
Lähetetty: Pe 23.04.2010 22:03
Kirjoittaja harvester of sorrow
hah mullakin kävi oman badab blackin (ne on kirottuja!!!!) kanssa tollee et ku olin avannu sen nii kaatus yli puol purkkii pöyälle. Ei oo oikee muita mokia tapahtunu figujen kaa paitti että ku jotai kaverin eldareita liimailin sen liimalla nii osat tuntu jäävän sormii paremmin ku niihin figuihi
Re: Figu vahingot
Lähetetty: Pe 23.04.2010 22:40
Kirjoittaja Varjonkutoja
Nii joo, voisin lisätä tässä ihan ensimmäisen kommellukseni, joka tapahtui ensimmäisten elämäni hammer-maalaus tuntien aikana. Jotenkin jostain hemmetin syystä olin päättänyt aloittaa maalaussessioni sohvalla? wut? En vissiin ollut jaksanu siivota pöytää tms. Tiedä sitten miksei lattia kelvannut...
Mutta niin, no, tunnin ehkä kerkesin maalata kunnes Chaos Black purkki kaatui siihen sohvalle... Loppupäivä menikin sohvaa hinkuttaessa sitten, kun pikkuveli ja kaveri naureskeli siinä vieressä ja jatkoivat maalaamista :/
Re: Figu vahingot
Lähetetty: La 24.04.2010 16:02
Kirjoittaja Murhe
Tässä ketjussa haiskahtaa niin käyttäjämoderointi, käyttäjämoderoinnin käyttäjämoderointi sekä gallupin inha katku. Asia korjataan aidon moderaation miehisellä myskillä.
Abloy.