Sivu 1/1

tau xv9 battlesuit

Lähetetty: La 24.04.2010 10:25
Kirjoittaja Zaweri Runewright
nii et mistä löytäis säännöt tälle forgeworldin figulle? oon ettiny joka paikast eikä löydy. siis näist on kyse
http://www.forgeworld.co.uk/New_Stuff/T ... CADES.html
(ps. modet saa siirtää jos on vääräs paikas)

Re: tau xv9 battlesuit

Lähetetty: La 24.04.2010 10:30
Kirjoittaja Drakojan
Kaikki Forgen nappien säännöt löytyvät Imperial Armour -kirjoista, joita saa tilattua forgen nettikaupasta. Paitsi jos figu on uusi, ja sille ei ole ehditty vielä julkaisemaan sääntöjä, kuten ilmeisesti nämä kolme uutta suittia ovat. Eli vielä tällä hetkellä et mistään, mutta odottele ja lue Forgen sivuja, sinne tulee tietoa mistä säännöt sitten lopulta löytyvät.

Näin sivuhuomiona IMHO ihan hiton rumia figuja :D

Re: tau xv9 battlesuit

Lähetetty: La 24.04.2010 11:29
Kirjoittaja Zaweri Runewright
täs olis pieni kysymys ku en jaksa taas uutta topiccia tehä tälle: pystyykö crisis battlesuitista tehdä tällässen milliputtia apuna käyttäen?

Re: tau xv9 battlesuit

Lähetetty: La 24.04.2010 11:38
Kirjoittaja Vesihiisi
tau battlesuit kirjoitti:täs olis pieni kysymys ku en jaksa taas uutta topiccia tehä tälle: pystyykö crisis battlesuitista tehdä tällässen milliputtia apuna käyttäen?
Pystyy, jos osaa, mutta saattaahan se aika vaikeaa olla. Jos alkaa Milliputtia kasaamaan muovisen Battlesuitin päälle, niin aika helposti käy niin, ettei siitä lopulta tule kovin hienoa. Pitäisi siis olla selvä suunnitelma ja ehkäpä paremmat materiaalit kuin pelkkä Milliput, kuten muovilevyä ja muita massoja.

Helpompaa on myös konvertoida valmiista osista kuin, että lähtisi massasta rakentamaan. Jos esimerkiksi kehittäisi jotain hienoa Battlesuitin ja Stealthsuitin osia yhdistämällä, kuulostaisi se paljon järkevämmältä. Toki, jos taitoa riitttää niin voi kaikenlaista kokeilla, mutta sitä ennen kannattaa harjoitella halvempiin figuureihin tai sitten yrittää ihan omia hahmoja tehdä vaikkapa rautalankaluurangon päälle. Näin säästyy siltä, että kalliiseen figuuriin tehdyt muokkaukset eivät miellytäkään ja vahinkoja on vaikea korjata.

Re: tau xv9 battlesuit

Lähetetty: La 24.04.2010 20:09
Kirjoittaja Zaweri Runewright
no kun isä tekee resiinivalun crisis battlesuitista mulle just tätä konvausta varten.
ja kyl löytyy muitakin massoja esim. stuffin eri variaatioita ja kaikkee
Drakojan kirjoitti:Näin sivuhuomiona IMHO ihan hiton rumia figuja :D
ps. onnistuit loukkaamaan mun tunteita

Re: tau xv9 battlesuit

Lähetetty: La 24.04.2010 21:18
Kirjoittaja Half-breed
tau battlesuit kirjoitti:no kun isä tekee resiinivalun crisis battlesuitista mulle just tätä konvausta varten.
ja kyl löytyy muitakin massoja esim. stuffin eri variaatioita ja kaikkee
Massa on massaa. Kuitenkin jos tutkit tuota figua, niin se on hyvin erinäköinen kuin normaali Crisis. Joutuisit pistämään Crisikseltä uusiksi sen koko selän, pään, olkapäät ja jotenkin iskemään aseet sen käsiin. Tuollainen määrä työtä ei ole mitään helppoa edes kokeneelle rakentajalle, saatti sitten aloittelijalle.

Re: tau xv9 battlesuit

Lähetetty: La 24.04.2010 22:07
Kirjoittaja Zaweri Runewright
Half-breed kirjoitti:Massa on massaa. Kuitenkin jos tutkit tuota figua, niin se on hyvin erinäköinen kuin normaali Crisis. Joutuisit pistämään Crisikseltä uusiksi sen koko selän, pään, olkapäät ja jotenkin iskemään aseet sen käsiin. Tuollainen määrä työtä ei ole mitään helppoa edes kokeneelle rakentajalle, saatti sitten aloittelijalle.
siis mä tarkoitin että kaverivoimin ja isoveljen avustuksella. ja noi melta-mikälie turretit muokkaan burst cannonista

Re: tau xv9 battlesuit

Lähetetty: Su 25.04.2010 11:04
Kirjoittaja Half-breed
tau battlesuit kirjoitti:siis mä tarkoitin että kaverivoimin ja isoveljen avustuksella. ja noi melta-mikälie turretit muokkaan burst cannonista
Tulee mieleen sanonta useasta kokista ja niiden vaikutuksesta soppaan.

Tietty jos kavereillasi/isoveljelläsi on kokemusta rakentelusta, niin homma on helpompi, mutta jos olette kaikki samalla viivalla, niin tuo mainitsemani sanonta pitää paikkansa.

Re: tau xv9 battlesuit

Lähetetty: Su 25.04.2010 11:52
Kirjoittaja Zaweri Runewright
isoveli on sculptannu mulle tau pilotin ku mä pyysin ja mun kavereil on kyl kokemusta

Re: tau xv9 battlesuit

Lähetetty: Su 25.04.2010 16:30
Kirjoittaja Kaapelikala
Heitä kuvia, kun projekti lähtee käyntiin. Äläkä lannistu vaikka saisitkin rakentavaa kritiikkiä - seuraavalla kerralla sitten paremmin.

Re: tau xv9 battlesuit

Lähetetty: Su 25.04.2010 16:59
Kirjoittaja Zaweri Runewright
Kaapelikala kirjoitti:Heitä kuvia, kun projekti lähtee käyntiin. Äläkä lannistu vaikka saisitkin rakentavaa kritiikkiä - seuraavalla kerralla sitten paremmin.
ei oo kännykkää eikä kameraa