Sivu 1/2

Mistä magneetteja?

Lähetetty: Su 04.05.2003 18:51
Kirjoittaja Armageddon
Tarkoitus olisi siis tehdä Eldareilleni vaihdettavat heavy weaponit magneettien avulla. Osaako joku neuvoa mistä voisin ostaa ohuita (muutaman millin paksuja) magneetteja?

Lähetetty: Su 04.05.2003 18:54
Kirjoittaja Oikolukuhirvi
Pari metriä Rautatienkatua ylöspäin Puokista on Bebek. Sieltä.

Lähetetty: Su 04.05.2003 21:03
Kirjoittaja Monni
ette saa ;)

Bebekistä ainakin sitten viime kyselyn sai pienimmillään 5x5 mm magneetteja, jotka ovat sitten soikeita ;) säde ja korkeus ovat kummatkin 5m, vaikka näyttääkin korkeemmalta kuin on leveä, se on vaan muodosta johtuva illuusio.

niin. näitähän voi kyllä käyttää, jos osaa käyttää viilaa, poraa, veistä tai vaikkapa dremeliä...stuffilla epämääräisyydet piiloon.

toinen vaihtoehto on Sinooperista löytyvä magneetti nauha, jota käytetään kait jääkaappi magneetteihin tms.
leveyttä nauhalla on noin 6 mm ja paksuutta 1 mm, mutta kun Bebekin magneeteilla ripustaa vaikka lapsensa kattoon, niin Sinooperin Mag-nauha ei pitele kunnolla juuri missään muualla kuin - tättätärää! - Jääkaapin ovessa!

joten kallistuisin Bebekin suuntaan vaikka enemmän niiden magujen kanssa säätö tuottaa tuskaa, on lopputulos oikeesti toimiva eikä vaan pelkkä hyvä idea ;)

ja voihan olla, että Beben ukko on tajunnut, että naapuriliikkeestä tehdään aina välillä kilon erissä magneetti ostoja, joka voisi ehkä johtaa magneettivalikoiman kasvuun. evkt.

Lähetetty: Su 04.05.2003 21:06
Kirjoittaja Monni
soikeita? siis täh? tarkoitin tietenkin semmosia lieriön muotoisia ;)

Lähetetty: Su 04.05.2003 21:07
Kirjoittaja Oikolukuhirvi
Lieriön muotoisia? Lieriöitä on niinku miljoona erilaista. :D

Lähetetty: Su 04.05.2003 21:11
Kirjoittaja Monni
no mene, etsi, ja kato omilla silmillä ;)

Lähetetty: Su 04.05.2003 21:13
Kirjoittaja Oikolukuhirvi
Monni, sori vaan muttei saa olla animoituja avataaroja. Lukee säännöissä. Paras vaihtaa nopsasti poies tai lähtee koko käyttöoikeus.

Lähetetty: Su 04.05.2003 21:16
Kirjoittaja Monni
juu, huomasin tossa hetki sitten, ja olin aikapitkälti aikeissa (siis ennen tuota kyseistä hetkeä) liittää signaukseeni kuvan ;)

Lähetetty: Su 04.05.2003 21:20
Kirjoittaja Riio-Kola
Eleandelus kirjoitti:Monni, sori vaan muttei saa olla animoituja avataaroja. Lukee säännöissä. Paras vaihtaa nopsasti poies tai lähtee koko käyttöoikeus.
OT mut siustaha on tullu oikee avatari polliisi :D no jooh magneettei voi olla aika kova säätää figuun kiinni muttan varmasti on mukava sitten kun sen on saanut sinne työnnettyä :D

Lähetetty: Su 04.05.2003 21:47
Kirjoittaja LAndE
Eleandus otti kato hullut niitit kun sen avatar poistettiin ja samalla meni käyttöoikeus avatariin, siis näin viime viestiä jatkaen.

Lähetetty: Su 04.05.2003 21:51
Kirjoittaja Oikolukuhirvi
Minulla kun vaan sanottiin että se on ookoo ja sitten otetaan pois koska se oli huonoa makua osoittava (uusi Brother-Captain Stern -figu, mitä huonoa siinä on?) ja vielä liian isokin (sanottiin ettei tartte pelätä tämän takia)

Sitten kysyn että mitä meinaa ja aletaan haukkua tyhmäksi jne.

Mutta pyh jostain avatarista.... ihan sama...

Lähetetty: Ma 05.05.2003 09:44
Kirjoittaja Armageddon
Eleandelus kirjoitti:Pari metriä Rautatienkatua ylöspäin Puokista on Bebek. Sieltä.
Tiedän. Tiedän myös sen että sieltä saatavat magneetit on liian paksuja. :(

Onko mitään muuta paikkaa?

Lähetetty: Ma 05.05.2003 19:57
Kirjoittaja Oikolukuhirvi
Viilaa niitä ohuemmiks.

Lähetetty: Ma 05.05.2003 20:48
Kirjoittaja Armageddon
Ennemmin käytän viilaamisen kuluvan ajan maalaamiseen. :)

Tietääkö kukaan myydäänkö esim. Helsingissä missään pieniä magneetteja kun ei tunnu täältä Lahdesta löytyvän sopivia?

Lähetetty: Ma 05.05.2003 21:08
Kirjoittaja Riio-Kola
Armageddon kirjoitti:Ennemmin käytän viilaamisen kuluvan ajan maalaamiseen. :)
Eipä taida aikaa hirveästi kulua niiden viilaamiseen, eihän? Mutta tee mitä haluat. :wink:

Lähetetty: Ma 05.05.2003 21:14
Kirjoittaja Monni
lähtisit sitten eleandelus ihan tosissaan viilaamaan magneettia? no :) siinähän nypit magneetin palasia irti viilasta ;)
olettaen että saat magneetin johonkin kiinni siten että sitä yleensä voisi viilata :D

Lähetetty: Ma 05.05.2003 21:17
Kirjoittaja Riio-Kola
Oho en tullut kyllä itsekkään ajatellut tätä ollenkaan... :oops:

Lähetetty: Ti 06.05.2003 10:03
Kirjoittaja Armageddon
Riio-Kola kirjoitti:
Armageddon kirjoitti:Ennemmin käytän viilaamisen kuluvan ajan maalaamiseen. :)
Eipä taida aikaa hirveästi kulua niiden viilaamiseen, eihän? Mutta tee mitä haluat. :wink:
No jos on useita war walkereita, wraitheja, weapon-platformeja, vypereitä, jne. (nämä vielä kerrottuna kahdella jotta ne aseet saa kiinni niihin :) ) niin en välttämättä ala viilaamaan magneetteja. Ensinnäkin siinä menee aikaa todella paljon ja toisekseen jää ne magneetin palat kiinni viilaan kuten Monni sanoikin.

Ja sitten pitäisi vielä pistää baseihinkin niitä magneetteja että saa tehtyä kunnon movement trayt. :)

Lähetetty: Ti 06.05.2003 13:57
Kirjoittaja Spoon
muovisiin modeleihin saa vaihdettavat aseet näppärästo tapeilla:)

siihen mihin se ase on menossa poraa reijän tai 2 jos ase ei pysy suunnassa yhdellä. ja aseeseen pistää tapin/tapit jotka ovat saman kokoisia kuin reijät, näin saadaan ase pysymään tukevasti alustyassa kiinni.

Lähetetty: Ti 06.05.2003 17:32
Kirjoittaja tube
Eleandelus kirjoitti:Viilaa niitä ohuemmiks.
Tämä kannattaa sitten tehdä jossain, missä ei ole mitään kovalevyn näköistäkään lähistöllä. Yksi hitu magneettia kovalevyyn, and kansas is going bye bye.

Magneetteja (google: "magneetteja myynti"):
http://www.tn-lehti.com/uusi/sivu04192002.pdf
http://tekniikkatalous.talentum.com/pal ... sp?area=41

I-Magnet Oy
Osoite: Merikatu 9 B
00140 HELSINKI
Puh: (09) 636 818

On näitä lisääkin, pelkkä magneetteja-sana auttaa myös...


/tube