Figuniksipirkka - pieniä vinkkejä maalaukseen ym.

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
kmh
Viestit: 203
Liittynyt: Su 11.04.2010 22:20
Paikkakunta: Turku

Figuniksipirkka - pieniä vinkkejä maalaukseen ym.

Viesti Kirjoittaja kmh »

Löysin ja totesin hyväksi tavan käsitellä isoja määriä figuja kerralla.

Tein lankusta ja kipsiseinänauloista telineen, jossa voi pitää monta figua kerralla. Figut laitetaan liimaamalla tai sinitarralla naulojen päähän, ja naulat laitetaan lankuun porattuihin reikiin. Lankkua käsittelemällä voi liikuttaa koko hordea kerralla, ja ne voi lankussa pohjamaalata sprayaamalla kätevästi. Naulat sopivat koloihin niin naftisti, etteivät ne irtoa vaikka pitäisi lankkua ylösalaisin. Tästä huolimatta jokainen yksittäinen naula nousee helposti vetämällä, ja samalla naulasta muodostuu kätevä kahva maalatessa.

Lopputulos näyttää tältä:
Kuva


Teko-ohje:

Tarvitset:
  • Lankunpätkän,
    Porakoneen jossa 3mm terä
    2.3mm gyprocnauloja
    hiekkapaperia
    kynä
Lankkuja voi ottaa esimerkiksi rautakaupan roskiksesta turhista lavoista. Kannattaa kysyä etukäteen, yleensä jämäpaloja saa ottaa ihan vapaasti kunhan tosiaan muistaa kysyä.

Merkitse lankunpätkiin reiät kynällä sopivin välein. Kannattaa laittaa tarpeeksi etäälle figut toisistaan jotta mahtuu sprayaamaan ja maalaamaan figut pääpiirteittäin tarvittaessa ilman että nostaa naulat käteen.

Poraa merkattuihin reikiin reiät 3mm terällä. Kannattaa pyrkiä poraamaan reiät suurinpiirtein samanpituisiksi. Varo ettet poraa läpi. Pylväspora on hyvä, muttei pakollinen.

Hio hiekkapaperilla puupintaa jottei siitä irtoa sormiin käsitellessä tikkuja. Varmista, että gyprocnaulat mahtuvat mukavasti koloihin, ja poraa uudestaan tarvittaessa.

Koko prosessi sadalle naulalle ja neljälle lankunpätkälle kesti reilu puoli tuntia. Koska sain lankun jämäpalana ja työkalut lainaan, maksoin vain 7e kilosta gyprocnauloja, joita siinä pakkauksessa on muutama sata. Ei siis lopu ihan heti kesken.

Käyttö:

Lankkutelineet helpottavat isojen figumäärien käsittelyä huomattavasti. Se toimii alustana pohjamaalatessa:
Kuva
Lisäksi jokainen naula on helppo irrottaa ja muodostaa kätevän kahvan kun haluaa maalata yksityiskohdat.



Mitä vinkkejä teillä on? Laittakaa tänne pikkuvinkit jotka eivät välttämättä ansaitse omaa threadiä.
Avatar
Kaapelikala
Viestit: 4446
Liittynyt: Ma 30.06.2003 13:43
Paikkakunta: Espoo

Re: Figuniksipirkka - pieniä vinkkejä maalaukseen ym.

Viesti Kirjoittaja Kaapelikala »

Edelliseen liittyen:

Tarvikkeet:

- jeesusteippiä
- iso pahvilaatikko (as in tulostinpoksi)
- pienempi pahvilaatikko (as in figupoksi)

1. Leikkaa/revi/pure/jotain sopivan pituiset pätkät.
2. Taita jessen reunat ja liimaa pienemmän laatikon päälle liimapuoli ylöspäin.
3. Napit niskaan ja isompaan laatikkoon.
4. Maalit niskaan.

Pientä laatikkoa voi käännellä ja napit pysyvät päällä. Isompi laatikko pitää ison osan sauhuista sisällään, tosin kannattaa silti tehdä ulkona.
Avatar
Viikatemies Jr
Viestit: 223
Liittynyt: Su 16.05.2010 15:13
Paikkakunta: Lahti

Re: Figuniksipirkka - pieniä vinkkejä maalaukseen ym.

Viesti Kirjoittaja Viikatemies Jr »

Tämä on maaston tekemiseen liittyvä juttu:

Miten säästyä liimaleikiltä pieniä kiviä asetellessa.

Tarvikkeet:
-Mustaa pohjamaalia
-Kiviä

Ohjeet:
1.Kaada kivet maaliin ja sekoita kunnolla.
2.Sen jälkeen sudi maali haluamaasi paikkaan pohjamaalina.
3.Odota maalin kuivumista.
The war never changes.
Avatar
Pate5
Viestit: 366
Liittynyt: Ke 04.05.2005 16:08
Paikkakunta: Vantaa

Re: Figuniksipirkka - pieniä vinkkejä maalaukseen ym.

Viesti Kirjoittaja Pate5 »

Viikatemies Jr kirjoitti:Tämä on maaston tekemiseen liittyvä juttu:

Miten säästyä liimaleikiltä pieniä kiviä asetellessa.

Tarvikkeet:
-Mustaa pohjamaalia
-Kiviä

Ohjeet:
1.Kaada kivet maaliin ja sekoita kunnolla.
2.Sen jälkeen sudi maali haluamaasi paikkaan pohjamaalina.
3.Odota maalin kuivumista.
4. Katso kuinka kivet rapisevat irti käytössa paljastaen altaan kauniin sinisen(tai keltaisen tai pinkin) foamipinnan.

En usko, että pelkällä maalilla kiinnitetyt kivet/hiekka kestävät käytössä.
Xenon
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3130
Liittynyt: Ke 11.05.2005 17:47

Re: Figuniksipirkka - pieniä vinkkejä maalaukseen ym.

Viesti Kirjoittaja Xenon »

Joo eivät todellakaan kestä. :D Kannattaa reilusti liimaa siihen alustalle johon ne kivet haluaa liimata, sitten odottaa että kuivuvat kiinni. Sitten ohentaa liimaa vedellä ja jollain pensselillä sutii siihen hiekan päälle sitä liima vesi seosta. Sillä pysyy kivet kiinni.
Risto.Salonen
Viestit: 969
Liittynyt: Ma 15.12.2008 23:53

Re: Figuniksipirkka - pieniä vinkkejä maalaukseen ym.

Viesti Kirjoittaja Risto.Salonen »

Pate5 kirjoitti: 4. Katso kuinka kivet rapisevat irti käytössa paljastaen altaan kauniin sinisen(tai keltaisen tai pinkin) foamipinnan.

En usko, että pelkällä maalilla kiinnitetyt kivet/hiekka kestävät käytössä.
Henk koht koen ainoaksi ongelmaksi hiekoitustuloksen harvanlaisen jäljen.

Maalin sekaan voi laittaa läpinäkyväksi kuivuvaa liimaa 1:1, jolloin pito on huomattavasti parempi.
Tasaisen hiekkapinnan teko on silti vaikeaa.

Itse käyttänyt erilaisten talojen tms piha-alueiden, ja muiden pintojen joissa epätasaisuus on valttia, pinnoittamiseen.

Toistaiseksi ainakin pysyneet hyvin kiinni.

Hiekan voi vaihtaa korkki- tai muovimuruihin, jolloin pito on paljon parempi, eikä lohkeilua tapahdu juuri yhtään.
Risto.Salonen
Viestit: 969
Liittynyt: Ma 15.12.2008 23:53

Re: Figuniksipirkka - pieniä vinkkejä maalaukseen ym.

Viesti Kirjoittaja Risto.Salonen »

MITEN saada parempi pysyvyys foamilevyyn liimatuille asioille?

Hioo foamin kevyesti karkeus 80-120 hiekkapaperilla ennnen liimauksen aloitusta.
Avatar
Remos
Viestit: 1252
Liittynyt: La 31.10.2009 18:18
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Figuniksipirkka - pieniä vinkkejä maalaukseen ym.

Viesti Kirjoittaja Remos »

Itse kun tiedän vaneerista, niin pistän niksit.

MITEN saada parempi pysyvyys vaneeriin liimatuille asioille?

Liimatessa laita kappaleet puristukseen toisiaan vastaan ja jos haluat varmistaa, että tavarat todella pysyvät siinä mihin ne on liimattu, lyö naula jos toinenkin lävitse. Muista kotkata naula jos tulee toiseltapuolelta lävitse.
"Sotun sääntö numero kahdeksan: Ignooraa Remos aina."
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”