Sivu 1/1

Beastmen 1550 pistettä - 8th

Lähetetty: Pe 16.07.2010 23:48
Kirjoittaja aatami
Rupesi pedot taas kiinnostamaan kun ei puskatonttuja ole enää yhtään mahdollisuus aloittaa, joten väsäsin tässä armeijanalun, jonka saisi reilulla 150€:llä. Maelista, totta kai.

Tässä olisi siis batalioona, tuhosonni, wargori, shamaani ja boksi GW:n minotaureja (pakko käyttää kun ovat niin paljon halvempia kuin avatars of warin minot).
Koska en enää ikinä osta 300 figua ja vasta sitten rupea maalaamaan niitä, 46 saa riittää aluksi. Seuraavaksi vuorossa tulevalle +- 2k armeijaan pari rare-hirviötä ja lisää minotaureja. Ehkä myös koiria. Jos kuulostaa hälyttävän huonolta suunnitelmalta niin haukkua saa.

Apu, ohje, ja pedokeskustelu toivottavaa. Kuitenkin sellainen pyyntö olisi, ettei joku tulisi tänne pätemään miten tehdä mahdollisimman min-max armeija, kun sellaisia ei vaan ole hauska pelata ja turha käyttää rahaa figuihin jos ei niistä hauskaa ajanvietettä saa.

Lords:

Doombull
- 100 pistettä kamaa ja giftejä
- Heavy armor
n. 355 pts.

Heroes:

Wargor
- Aditional hand weapon
- Heavy armour
- 50 pisteellä kamaa ja giftejä
n. 143 pts.

Goreja auttamaan?

Bray-Shaman
- Leveli
- Mikä lore?
- 50 pisteellä kamaa ja giftejä
n. 160 pts.

Core:

Gor Herd of 20 models
- Aditional hand weapons
- Full command
185 pts.

5 Ungor raiders
- Halfhorn & Musician
39 pts.

5 Ungor raiders
- Halfhorn & Musician
39 pts.

Special:

Bestigor herd of 10 models
- Full command
- Chämpälle gifti 25 pts. edestä
- Joku taikalippu
n. 225 pts.

3 Minotaurs
- Full command
- Bloodkinelle gifti 25 pts. edestä
- Aditional hand weapons
n. 252 pts.

Noin 1538 pistettä.

Re: Beastmen 1550 pistettä - 8th

Lähetetty: La 17.07.2010 01:26
Kirjoittaja Izmo Laitela
Tota noin. Mikäs tällaisen listan ideana niinkuin on? Ei varmana voita mitään, ei takuulla.

Liikaa pisteitä on kiinni komennoissa ja maagisissa tavaroissa. Karsimalla turhuuksia, saisit helposti 1000-1250pts listan.

Wargor tarvitsee enintään grepan, heavy armorin ja 5+scaly skinin. 3+save ja grepa on mielestäni tarpeeksi.
Doombull ei halua additional hand weaponia vaan brass cleaver(?):n eli sen, joka antaa tuolla tod.näk. sen 4 lyöntiä lisää. Ehkä jotain wardia jos välttämättä haluat.

Shamaani ei välttämättä edes halua tavaroita, vähän niin ja näin.

Hanki lisää massaa, vaikkapa yksikkö ungoreita keihäin. Bestigorit myös 15kokoiseksi. Bestigoreille ei taikalippua, minokset eivät välttämättä tarvitse full commandia eivätkä giftejä.

Re: Beastmen 1550 pistettä - 8th

Lähetetty: La 17.07.2010 11:50
Kirjoittaja aatami
No, tämä nyt oli sellainen "Battalion + pari pienempää pakettia" aloitus, ja katsoin minkälaisen listan noilla maksimissaan saisi.

Re: Beastmen 1550 pistettä - 8th

Lähetetty: La 17.07.2010 12:02
Kirjoittaja ZyDec0
-Kuten Izmo jo sanoi. Vähemmän kamoja ja enemmän nappeja.
-Wargorista bösbi, jos sellaisen siis otat. Pelkkänä lyöntivoimana ei mielestäni ole tuossa pistekoossa tarpeellinen sankari.
-Bestigoreja haluaa enemmän, mutta toki pisteet tulevat jossain vaiheessa vastaan ja battalionissahan taisi tullakin juuri tuo 10kpl.