Sivu 1/1
FoW Brittejä
Lähetetty: To 26.08.2010 14:04
Kirjoittaja össäk
40k nappuloiden jälkeen aika kokeilla FoW pelikentälle maalattuja ensimmäisiä nappejani:
Sherman
Mitä mieltä tuosta tankin väristä, on omien gw maalien sekoittelun tuotos?
Sniper Team

Re: FoW Brittejä
Lähetetty: To 26.08.2010 15:32
Kirjoittaja Remos
Sniper team on todella ehdottoman makee!! Aluksi en edes huomannut itse sniperia ja spottaajakin on todella hyvin paalujen takana... aivan mahtavan näköinen tapaus.
Shermanin ruosteet ovat ehkä hieman "töhröjä". Muuten hienosti maalattu, olisin odottanut jotain tähteä tai jotain komppania tunnusta.
Re: FoW Brittejä
Lähetetty: To 26.08.2010 18:24
Kirjoittaja össäk
Kiitoksia :) Joo itsekään en tyytyväinen tuohon shermanin muta/ruoste ketjuihin onko ehdotusta siihen kun mutaista fiilistä haen? Ja merkintöjä ei vielä, kun en tiedä mitä noihin kuuluisi laittaa british 50th TT rifle companyyn nuo napit kuuluvat. Sniper teamista en valitettavasti saa kameralla parempaa kuvaa, mutta viesti näköjään välittyi näistäkin ;).
Re: FoW Brittejä
Lähetetty: Pe 27.08.2010 11:51
Kirjoittaja Remos
Tuotanoin. Siitä on jonkinaikaa kun on tarvinnut mutaa maalailla, mutta itse tein sen niin, että otin siveltimen, kastoin sen liimaan ja sitten hiekkaämpäriin, kuin maalipurkkiin. Sitten sen vain "maalaa" esimerkiksi ketjuihin tai jonnekin ja awot! Muistaa vielä maalata. Itselläni oli yhden metallifiguurin kyljessä näin, enkä meinannut saada sitä hiekkaa irti puukollakaa, tärpätistä puhumattakaan.
Kaikista suurimmat hiekanjyvät kuitenkin putoilevat ja jos ne joutuvat kokopäiväiseen hinkkaukseen niin tottakai ne irtoavat, mutta omasta mielestäni tuo on melko hyvä keino.
Re: FoW Brittejä
Lähetetty: La 28.08.2010 10:32
Kirjoittaja Pesis
Toi vihree on kyl ihan pähee. Voisithan sä siihen tankkiin jotain freehandeja tms. tehdä ilmankin komppanian tunnuksiakin? Vetäiset jonkun sexyn misun tankin kylkeen makoilemaan, vähän tuhottujen tankkien kirjanpitoa, kansallistunnusta tai jotain :) Ei sen oo oltava aina niin vakavaa ;) .
Re: FoW Brittejä
Lähetetty: La 28.08.2010 21:08
Kirjoittaja össäk
Ikin en freehandia kokeillu, vois ehk jossai vaihees tehä pari testi freehandii johonki. Mut nyt tavotteen ennen keskiviikkoa tankille paremmat telaketjut ja 1 rifle squad valmiiksi.
Re: FoW Brittejä
Lähetetty: La 28.08.2010 21:19
Kirjoittaja Remos
Vinkki esimerkiksi thden tekemiseen. Mittaa kolmiamittaimella tähden kunnolla maalarinteipille. Leikkaa skalpelilla nätisti ja maalaa sitten pintaan. Oman DE raiderini kuviointiin testasin tätä ja se toimii ihan hyvin..
Re: FoW Brittejä
Lähetetty: Ti 14.09.2010 08:35
Kirjoittaja össäk
Re: FoW Brittejä
Lähetetty: To 16.09.2010 20:26
Kirjoittaja Skidi
Eipä sillä nappulan puttumisella ole peliteknisesti mitään merkitystä. Itsellänikin on ihan tarkoituksella otettu pois muutama nappi. Menettäähän ne brititkin miehiä.
Tuo tankin muta on ehkä hieman liian karkeaa. Millä sen teit? Hienojakoisempi mössö voisi näyttää paremmalta.
Re: FoW Brittejä
Lähetetty: To 16.09.2010 20:52
Kirjoittaja össäk
Muta tehtiin silleen, että pensseliin liimaa sit upotat hiekkaan ja alat "maalaamaan".
Re: FoW Brittejä
Lähetetty: To 30.09.2010 15:10
Kirjoittaja össäk
Re: FoW Brittejä
Lähetetty: Pe 29.10.2010 18:38
Kirjoittaja össäk