MBB:n faba syyskampanja Island of Light 14.9. alkaen
Lähetetty: To 02.09.2010 19:35
Elikkäs kuten otsikkokin jo vihjailee, on Marginaalipelien basaari päättänyt järjestää pääkaupunkiseudun figuilijoiden iloksi syyskampanjan, jossa pelataan warhammer fantasy battlea 8. edikan säännöillä. Kampanjaa on tarkoitus pelata Marginaalipelien basaarin kerhoaikana eli tiistaisin ja torstaisin klo. 16.30-21.00 nuorisokeskus Hapessa. Lisätietoja paikalle löytämiseen ja muutakin infoa kerhosta löytyy tuolta.
Kampanjan on tarkoitus alkaa tosiaan 14.9. ja kestää yhteensä viisi viikkoa, ja jokaiselle viikolle meikäläinen kehittelee jonkin enemmän tai vähemmän veikeän kampanjaskenaarion, ja kaikkien osallistujien olisi tarkoitus pelata ainakin yksi peli kyseistä skenaariota kyseisellä viikolla. Ainoastaan jokaisen pelaajan pelaama viikon ensimmäinen peli lasketaan viralliseksi kampanjapeliksi, mutta mikään ei tietenkään estä pelailemasta viikkoskenaariota tai jotain muuta ihan vain huvikseen kerholla. Pelin voittamisesta saa skenaariosta riippuen jotain veikeää bonusta tulevaan/tuleviin peleihin. Se, että tietää, ettei pääse jollain viikolla pelaamaan ei vielä ole mikään este kampanjaan osallistumiselle, sillä voihan pelin aivan hyvin pelata jo edellisellä tai seuraavalla viikolla, koska kerhoaikaa pitäisi olla jokseenkin runsaasti pelattavien pelien kokoon nähden, ja kerhopäiviä on kuitenkin kaksi viikossa.
Pelien pistemäärät alkavat 500 pisteestä ja luikertelevat kampanjan kuluessa n. 1500 pisteeseen, joten tämä on loistava tilaisuus alkaa pelailemaan vastahankituilla Island of Blood napeilla ja kasailla ja hommailla vähän lisää armeijaa kampanjan edetessä, tai tulla opettelemaan muuten vain uuden edition sääntöjä rennossa ilmapiirissä. Kampanjan loppupuolen pelien pistemääriä on tarkoitus vielä katsella tarkemmin sen jälkeen, kun tiedetään kuinka paljon osallistujilla oikein on pelinappuloita, ja skenaarioista voidaan kyllä tehdä sellaisia, että ne jopa sallivat jollain asteella erikokoistenkin armeijoiden kohtaamiset, joten se, että figuja löytyy vain n. 1000p armeijaan ei ole vielä mikään pakottava syy jäädä pois. Minkäänlaista maalaus- tai muutakaan pakkoa ei käytettäviin figuihin varsinaisesti liity, mutta onhan se mukavaa, jos ei ihan tyhjillä baseilla pelata ja vastustajakin näkee napista, mitä se esittää.
Kampanjaan on suotavaa ilmoittautua etukäteen esimerkiksi vastaamalla tähän ketjuun, jotta osaamme arvioida paikalle saapuvien pelaajien määrää ja reagoida asianmukaisesti. Myös kysymyksiä voi mielellään esittää.
Fluffia ja skenaariot
Eräänä iltana joitain viikkoja aiemmin horisonttiin merelle Arabyn rannikon edustalle ilmestyi mystinen valopylväs. Tämä valo näkyy kauas Tilean ja Estalian rannoille asti, eikä siis ole laisinkaan yllättävää, että kaikki vanhan maailman mahdit ovat jo saaneet tiedon mystisestä ilmiöstä ja niistä jokainen valmistautuu lähettämään omat retkikuntansa selvittämään valon alkuperää, ja luultavasti kukaan matkalle lähtijöistä ei ole järin innokas jakamaan valon lähteestä mahdollisesti löytyviä rikkauksia tai mahtavia voimia.
Valitettavasti ihmiset eivät ole ainoita, jotka ovat päättäneet saapua paikalle valon houkuttelemana. Haltioiden laivastot ovat myös havainneet ilmiön myös jo aikaa sitten ja ovat lähestymässä saarta kovaa vauhtia, ja kuka tietää, mitä muita pimeitä ja mystisiä voimia paikalle ilmestyykään.
1. Skenaario - Maihinnousu
Mystistä valoa säteilevän saaren rannat ovat enimmäkseen jyrkkiä kallioita. Mahdollisia maihinnousupaikkoja ovat ainoastaan muutamilta kohdilta löytyvät hiekkarannat, joten ei ole laisinkaan yllättävää, että useat saarelle yrittäjät päätyvät rantautumaan samoille rannoille ja ystävällisyys ei jostain kumman syystä näissä tilanteissa ole varsinaisesti käsin kosketeltavissa.
-Pelit pelataan käyttäen 500p normaaleja armeijoita lukuunottamatta, sitä että armeijan minimiyksikkömäärä on kaksi eikä kolme yksikköä.
-Koska taistelu käydään kapealla rannikkokaistaleella, jota rajaa toiselta puolelta meri ja toiselta puolelta hiekkarannasta nousevat kalliot, noudattaa skenaario sääntökirjan Battle for the pass -skenaarion sääntöjä muutamin poikkeuksin.
-Pelialue on vain 24''x48'', ja pelaajat todellakin deployaavat lyhyille sivuille.
-Johtuen siitä, että armeijat joutuvat nousemaan maihin ja järjestäytymään nopeasti taisteluun. Cavallary, monstrous cavallary, monsters, chariots ja war machines yksiköt eivät aloita peliä normaalisti kentältä vaan saapuvat kentälle vuoron kaksi alussa. Kentälle saa saapua ainoastaan pelaajan omalle deployment zonelle joko merenpuoleiselta sivulta tai pelialueen lyhyeltä sivulta. Kentälle saapuva yksikkö käyttäytyy kuin olisi pursuitannut ulos edellisellä vuorolla.
2. Skenaario - Mystinen raunio
Retkuekuntien noustua maihin enemmän tai vähemmän menestyksekkäästi, alkaa vaivalloinen matka vaikeassa maastossa kohti saaren keskustassa näkyvää valopilaria. Matkaa ei kuitenkaan ehditä taittaa kauaa, kun retkueet kohtaavat ensimmäiset rauniot. Akateemisesti valistuneemmat retkikuntien jäsenistä osaavat kertoa, että rauniot eivät muistuta mitään ihmisten tai haltioiden rakentamaa ja vaikuttavat todella vanhoilta. Raunioiden seasta löytyy suhteellisen hyvin säilynyt temppeli, ja vaikka mystisen valon salaisuuden selvittämisen houkutus on suuri, eivät retkueet kuitenkaan viitsi ohittaa tätä mahdollisuutta löytää rikkauksia tai voimallisia artifakteja.
- Pelit pelataan käyttäen 800p normaaleja armeijoita
- Skenaario noudattaa sääntökirjan Watchtower skenaarion sääntöjä lukuisin poikkeuksin
-Tornin sijaan käytetään jotain soveliasta rauniota, joka lasketaan impassable terrainiksi
-Rauniolle randomoidaan joitain veikeitä ominaisuuksia sivun 124 mystical monuments osiosta. Randomoinnin pelaajat saavat suorittaa haluamallaan tavalla.
-Koska raunioihin ei voi mennä sisälle, voi niitä hallita viemällä lipullisen yksikön alle 5 tuuman päähän rauniosta. Tämä on ainoa tapa hallita raunioita riippumatta siitä mitä sääntökirjan skenaariolla on sanottavana asiasta.
-Jos molemmilla pelaajilla on lipullinen yksikkö 5 tuuman sisällä rauniosta, kumpikaan ei hallitse sitä.
-Jos vain toinen pelaajista voitti edellisen kierroksen skenaarion hän automaattisesti kontrolloi rauniota pelin alussa. Muussa tapauksessa pelaajat heittävät noppaa ja suuremman silmäluvun saanut kontrolloi rauniota pelin alussa.
-Koska raunioon edelleenkään ei pelissä voi mennä sisälle, saa raunioita pelin alussa kontrolloiva pelaaja sijoittaa deploymentin alussa mielivaltaisen kokoisen core infantry yksikön 5 tuuman etäisyydelle rauniosta omalle kenttäpuoliskolleen sen sijaan, että laittaisi sen raunion sisään.
-Muilta osin käytetään sääntökirjasta löytyviä skenaariosääntöjä.
Skenaarion voittanut armeija löytää raunioista maagisen esineen, jota voi käyttää tulevissa taisteluissaan. Tämä toimii siten, että pelaaja saa tulevissa peleissä ottaa armeijaansa yhden ylimääräisen korkeintaan 25p arvoisen taikaesineen, jota ei lasketa mukaan armeijan kokonaispistemäärään. Tämä esine toimii muuten täysin kaikkien sääntöjen mukaisesti ja se voidaan valita joko armeijan omista esineistä tai common magic itemeistä.
3. Skenaario - Väijytys metsässä
Tutkittuaan raunion ja löydettyään sieltä maagisen hilavitkuttimen retkikunta jatkaa ripeään tahtiin kohti valopilaria ottaakseen kiinni raunion tutkimisessa menetetyn ajan. Kiire kuitenkin kostautuu, koska etukäteistiedustelun laiminlyönnin vuoksi retkue ei huomaa väijyksiin puiden siimekseen asettunutta vihollista.
-Pelit pelataan 1000p armeijoilla
-Jos vain toinen pelaajista voitti edellisen skenaarion, hän on puollustaja tällä kierroksella. Muussa tapauksessa pelaajat heittävät noppaa ja hävijäjä puollustaa.
-Puollustava pelaaja asettaa kaikki yksikkönsä siten, että ne ovat ainakin osittain kentän pitkän keskilinjan päällä ja katsovat kohti jompaa kumpaa kentän lyhyttä sivua. Tämä sen takia, että armeija on marssimassa jonomuodostelmassa ja on täysin valmistautumaton tulevaan hyökkäykseen.
-Hyökkäävä pelaaja ei aseta lainkaan yksiköitä kentälle lukuunottamatta halutessaan scoutteja. Vanguard säännön omaavat yksiköt saavat myös tehdä ennen pelin alkamista halutessaan vanguard liikkeensä mitaten haluamastaan pelikentän pitkästä sivusta, ikäänkuin olisivat aloittaneet liikkeensä juuri alueen ulkopuolelta.
-Hyökkäävä pelaaja saa ensimmäisen vuoron ja voi liikkua jokaisella yksiköillään sisään haluamaltaan pitkältä sivulta reinforcements sääntöjen mukaisesti. (Sama kuin pursuit off the table)
-Pelin voittokonditiot ovat samat kuin Blood and Glory skenaariossa.
Jos joku kokee, että skenaarion säännöt sorsivat juuri hänen armeijaansa brutaalisti julmemmin kuin kaikkien muiden armeijoita, saa valittaa, mutta pidätän itselläni oikeuden jättää valitukset huomiotta.
Kampanjan on tarkoitus alkaa tosiaan 14.9. ja kestää yhteensä viisi viikkoa, ja jokaiselle viikolle meikäläinen kehittelee jonkin enemmän tai vähemmän veikeän kampanjaskenaarion, ja kaikkien osallistujien olisi tarkoitus pelata ainakin yksi peli kyseistä skenaariota kyseisellä viikolla. Ainoastaan jokaisen pelaajan pelaama viikon ensimmäinen peli lasketaan viralliseksi kampanjapeliksi, mutta mikään ei tietenkään estä pelailemasta viikkoskenaariota tai jotain muuta ihan vain huvikseen kerholla. Pelin voittamisesta saa skenaariosta riippuen jotain veikeää bonusta tulevaan/tuleviin peleihin. Se, että tietää, ettei pääse jollain viikolla pelaamaan ei vielä ole mikään este kampanjaan osallistumiselle, sillä voihan pelin aivan hyvin pelata jo edellisellä tai seuraavalla viikolla, koska kerhoaikaa pitäisi olla jokseenkin runsaasti pelattavien pelien kokoon nähden, ja kerhopäiviä on kuitenkin kaksi viikossa.
Pelien pistemäärät alkavat 500 pisteestä ja luikertelevat kampanjan kuluessa n. 1500 pisteeseen, joten tämä on loistava tilaisuus alkaa pelailemaan vastahankituilla Island of Blood napeilla ja kasailla ja hommailla vähän lisää armeijaa kampanjan edetessä, tai tulla opettelemaan muuten vain uuden edition sääntöjä rennossa ilmapiirissä. Kampanjan loppupuolen pelien pistemääriä on tarkoitus vielä katsella tarkemmin sen jälkeen, kun tiedetään kuinka paljon osallistujilla oikein on pelinappuloita, ja skenaarioista voidaan kyllä tehdä sellaisia, että ne jopa sallivat jollain asteella erikokoistenkin armeijoiden kohtaamiset, joten se, että figuja löytyy vain n. 1000p armeijaan ei ole vielä mikään pakottava syy jäädä pois. Minkäänlaista maalaus- tai muutakaan pakkoa ei käytettäviin figuihin varsinaisesti liity, mutta onhan se mukavaa, jos ei ihan tyhjillä baseilla pelata ja vastustajakin näkee napista, mitä se esittää.
Kampanjaan on suotavaa ilmoittautua etukäteen esimerkiksi vastaamalla tähän ketjuun, jotta osaamme arvioida paikalle saapuvien pelaajien määrää ja reagoida asianmukaisesti. Myös kysymyksiä voi mielellään esittää.
Fluffia ja skenaariot
Eräänä iltana joitain viikkoja aiemmin horisonttiin merelle Arabyn rannikon edustalle ilmestyi mystinen valopylväs. Tämä valo näkyy kauas Tilean ja Estalian rannoille asti, eikä siis ole laisinkaan yllättävää, että kaikki vanhan maailman mahdit ovat jo saaneet tiedon mystisestä ilmiöstä ja niistä jokainen valmistautuu lähettämään omat retkikuntansa selvittämään valon alkuperää, ja luultavasti kukaan matkalle lähtijöistä ei ole järin innokas jakamaan valon lähteestä mahdollisesti löytyviä rikkauksia tai mahtavia voimia.
Valitettavasti ihmiset eivät ole ainoita, jotka ovat päättäneet saapua paikalle valon houkuttelemana. Haltioiden laivastot ovat myös havainneet ilmiön myös jo aikaa sitten ja ovat lähestymässä saarta kovaa vauhtia, ja kuka tietää, mitä muita pimeitä ja mystisiä voimia paikalle ilmestyykään.
1. Skenaario - Maihinnousu
Mystistä valoa säteilevän saaren rannat ovat enimmäkseen jyrkkiä kallioita. Mahdollisia maihinnousupaikkoja ovat ainoastaan muutamilta kohdilta löytyvät hiekkarannat, joten ei ole laisinkaan yllättävää, että useat saarelle yrittäjät päätyvät rantautumaan samoille rannoille ja ystävällisyys ei jostain kumman syystä näissä tilanteissa ole varsinaisesti käsin kosketeltavissa.
-Pelit pelataan käyttäen 500p normaaleja armeijoita lukuunottamatta, sitä että armeijan minimiyksikkömäärä on kaksi eikä kolme yksikköä.
-Koska taistelu käydään kapealla rannikkokaistaleella, jota rajaa toiselta puolelta meri ja toiselta puolelta hiekkarannasta nousevat kalliot, noudattaa skenaario sääntökirjan Battle for the pass -skenaarion sääntöjä muutamin poikkeuksin.
-Pelialue on vain 24''x48'', ja pelaajat todellakin deployaavat lyhyille sivuille.
-Johtuen siitä, että armeijat joutuvat nousemaan maihin ja järjestäytymään nopeasti taisteluun. Cavallary, monstrous cavallary, monsters, chariots ja war machines yksiköt eivät aloita peliä normaalisti kentältä vaan saapuvat kentälle vuoron kaksi alussa. Kentälle saa saapua ainoastaan pelaajan omalle deployment zonelle joko merenpuoleiselta sivulta tai pelialueen lyhyeltä sivulta. Kentälle saapuva yksikkö käyttäytyy kuin olisi pursuitannut ulos edellisellä vuorolla.
2. Skenaario - Mystinen raunio
Retkuekuntien noustua maihin enemmän tai vähemmän menestyksekkäästi, alkaa vaivalloinen matka vaikeassa maastossa kohti saaren keskustassa näkyvää valopilaria. Matkaa ei kuitenkaan ehditä taittaa kauaa, kun retkueet kohtaavat ensimmäiset rauniot. Akateemisesti valistuneemmat retkikuntien jäsenistä osaavat kertoa, että rauniot eivät muistuta mitään ihmisten tai haltioiden rakentamaa ja vaikuttavat todella vanhoilta. Raunioiden seasta löytyy suhteellisen hyvin säilynyt temppeli, ja vaikka mystisen valon salaisuuden selvittämisen houkutus on suuri, eivät retkueet kuitenkaan viitsi ohittaa tätä mahdollisuutta löytää rikkauksia tai voimallisia artifakteja.
- Pelit pelataan käyttäen 800p normaaleja armeijoita
- Skenaario noudattaa sääntökirjan Watchtower skenaarion sääntöjä lukuisin poikkeuksin
-Tornin sijaan käytetään jotain soveliasta rauniota, joka lasketaan impassable terrainiksi
-Rauniolle randomoidaan joitain veikeitä ominaisuuksia sivun 124 mystical monuments osiosta. Randomoinnin pelaajat saavat suorittaa haluamallaan tavalla.
-Koska raunioihin ei voi mennä sisälle, voi niitä hallita viemällä lipullisen yksikön alle 5 tuuman päähän rauniosta. Tämä on ainoa tapa hallita raunioita riippumatta siitä mitä sääntökirjan skenaariolla on sanottavana asiasta.
-Jos molemmilla pelaajilla on lipullinen yksikkö 5 tuuman sisällä rauniosta, kumpikaan ei hallitse sitä.
-Jos vain toinen pelaajista voitti edellisen kierroksen skenaarion hän automaattisesti kontrolloi rauniota pelin alussa. Muussa tapauksessa pelaajat heittävät noppaa ja suuremman silmäluvun saanut kontrolloi rauniota pelin alussa.
-Koska raunioon edelleenkään ei pelissä voi mennä sisälle, saa raunioita pelin alussa kontrolloiva pelaaja sijoittaa deploymentin alussa mielivaltaisen kokoisen core infantry yksikön 5 tuuman etäisyydelle rauniosta omalle kenttäpuoliskolleen sen sijaan, että laittaisi sen raunion sisään.
-Muilta osin käytetään sääntökirjasta löytyviä skenaariosääntöjä.
Skenaarion voittanut armeija löytää raunioista maagisen esineen, jota voi käyttää tulevissa taisteluissaan. Tämä toimii siten, että pelaaja saa tulevissa peleissä ottaa armeijaansa yhden ylimääräisen korkeintaan 25p arvoisen taikaesineen, jota ei lasketa mukaan armeijan kokonaispistemäärään. Tämä esine toimii muuten täysin kaikkien sääntöjen mukaisesti ja se voidaan valita joko armeijan omista esineistä tai common magic itemeistä.
3. Skenaario - Väijytys metsässä
Tutkittuaan raunion ja löydettyään sieltä maagisen hilavitkuttimen retkikunta jatkaa ripeään tahtiin kohti valopilaria ottaakseen kiinni raunion tutkimisessa menetetyn ajan. Kiire kuitenkin kostautuu, koska etukäteistiedustelun laiminlyönnin vuoksi retkue ei huomaa väijyksiin puiden siimekseen asettunutta vihollista.
-Pelit pelataan 1000p armeijoilla
-Jos vain toinen pelaajista voitti edellisen skenaarion, hän on puollustaja tällä kierroksella. Muussa tapauksessa pelaajat heittävät noppaa ja hävijäjä puollustaa.
-Puollustava pelaaja asettaa kaikki yksikkönsä siten, että ne ovat ainakin osittain kentän pitkän keskilinjan päällä ja katsovat kohti jompaa kumpaa kentän lyhyttä sivua. Tämä sen takia, että armeija on marssimassa jonomuodostelmassa ja on täysin valmistautumaton tulevaan hyökkäykseen.
-Hyökkäävä pelaaja ei aseta lainkaan yksiköitä kentälle lukuunottamatta halutessaan scoutteja. Vanguard säännön omaavat yksiköt saavat myös tehdä ennen pelin alkamista halutessaan vanguard liikkeensä mitaten haluamastaan pelikentän pitkästä sivusta, ikäänkuin olisivat aloittaneet liikkeensä juuri alueen ulkopuolelta.
-Hyökkäävä pelaaja saa ensimmäisen vuoron ja voi liikkua jokaisella yksiköillään sisään haluamaltaan pitkältä sivulta reinforcements sääntöjen mukaisesti. (Sama kuin pursuit off the table)
-Pelin voittokonditiot ovat samat kuin Blood and Glory skenaariossa.
Jos joku kokee, että skenaarion säännöt sorsivat juuri hänen armeijaansa brutaalisti julmemmin kuin kaikkien muiden armeijoita, saa valittaa, mutta pidätän itselläni oikeuden jättää valitukset huomiotta.