Sivu 1/1
BA 2k
Lähetetty: To 02.09.2010 20:00
Kirjoittaja Devastator
Librarian (HQ) @ 100 Pts
The Blood Lance; Shield of Sanguinius
5 Assault Squad (Troops) @ 340 Pts
Land Raider Crusader w/Multi-Melta+Extra Armour
5 Assault Squad (Troops) @ 340 Pts
Land Raider Crusader w/Multi-Melta+Extra Armour
5 Assault Squad (Troops) @ 330 Pts
Land Raider Redeemer w/Multi-Melta+Extra Armour
5 Assault Squad (Troops) @ 330 Pts
Land Raider Redeemer w/Multi-Melta+Extra Armour
5 Assault Squad (Troops) @ 330 Pts
Land Raider Redeemer w/Multi-Melta+Extra Armour
Baal Predator (Fast Attack) @ 115 Pts
TL Assault Cannon
Baal Predator (Fast Attack) @ 115 Pts
TL Assault Cannon
Models in Army: 33
Total Army Cost: 2000
Re: BA 2k
Lähetetty: To 02.09.2010 20:10
Kirjoittaja Squirreli
Mielenkiintoinen kivi-paperi-sakset-lista. Mielelläni pelaisin tällaista vastaan kokeeksi.
Näkisin, että listassa on liian vähän tehoa tehdä mitään. Fistit, meltapommit, meltat, s9-10 heavy weaponit, monsterit ja muu vastaava repivät lantikat rikki, ja koska lantikoissa ei ole sisällä kelvollista payloadia vaan lähinnä minimitavaraa, ei listassa ole varsinaisia merkittäviä uhkia vaunujen ohella. Olen 2000pts peleissä kuullut jonkin verran menestystä niitetyn kolmen lantikan listoilla, joissa lantikoiden payloadina on ollut esim. 3+-invu-kilvellä varustettuja assault terminatoreita yms. mutta näissä uhka tosiaan on tullut lantikoiden sisältä eikä itse vaunuista.
Lista kestää etenkin kantamalta vaikka mitä, ja varmaan rikkoo hyvin monet casual listat ihan vaan AV14 avulla. Väittäisin kuitenkin, että nykyisessä runsas-meltaisessa ympäristössä lista ei pysty voittoa vääntämään hyvän pelaajan hyvästä armeijasta. Useimmat kovat marine/IG-listat pelaavat kymmenkuntaa meltaa, örkeillä fistit ja nideillä monsterit. Taulla on railgunia ja meltaa myös.
Re: BA 2k
Lähetetty: To 02.09.2010 20:16
Kirjoittaja Oberon
Mitä jos shield of sanguinusta koittaisit? 5+ coveri komentotankin ympärille on kuitenkin aika jees. Fear of darkness vähän O_o tollaselle suljetussa autossa istuvalle ja assaulttiin pyrkivän ryhmän kanssa kulkevalle hahmolle: 1: et voi taikoa sisältä 2: jos taika onnistuu, vihollinen juoksee alta pois etkä voi chargata enää. Bloodlancea vaikka tilalle, 1 hitti harvoin aiheuttaa paniikkia mutta saatat saada auton tai kaksi vaihtokaupassa napsittua sillä. Tai sitten vaihto tohon shieldiin, ja pidät lisäiskut.
IMO turhan paljon redeemereitä, jos poistaisit papin ja niillä pisteillä päivittäisit lantikan tai pari, niitä aseita vois kanssa harkita tolle viimeisellekin assault marine-ryhmälle. Lähtee kill point samalla.
Squirrelli ottikin jo kantaa tän listan toimivuuteen, mutta jos haluut välttämättä pitää suunnilleen tollasena tän ni sit noilla miun pointeilla ehkä tekee jotain.
Re: BA 2k
Lähetetty: To 02.09.2010 20:19
Kirjoittaja Devastator
hyviä pointteja
fistejä/melta pommeja en nyt oikeastaan pelkää koska yleensä lantikat on liikkeelllä
kyllä noi vaunut ihan kunnon tulivoimaa saa 24" alueen sisällä
orkeille tämä lista taitaa olla aika mahdoton murtaa
edit jaa redeemerit saa 10 alennuksen
mitäs toi fear of DA tuilla tekee?