Orks: Blood Axejen aloitus

Aloittelijoille ja vasta-alkajille tarkoitettu palsta, jossa uskaltaa kysyä vähän yksinkertaisempiakin asioita pelistä ja pelaamaan ryhtymisestä ilman tönimistä. Kokeneet vastaavat.
Avatar
Khorne Marien
Viestit: 1248
Liittynyt: Pe 28.03.2008 20:48
Paikkakunta: Kuopio

Orks: Blood Axejen aloitus

Viesti Kirjoittaja Khorne Marien »

Olen aloittamassa örkkejä, ja kun luin codexista eri heimoista, niin Blood Axet tuntuivat minulle sopivilta.
Luin joltakin ulkomaiselta figufoorumilta että Blood Axejen armeijaan sopisivat lootatut tankit, tankbustat, kommandot yms.
Millainen on mielestänne fluffinen Blood Axe armeija, kokoonpano-ideoita tai kertokaa mitäyksiköitä siinä voi fluffisesti olla?
Mikä aseistus pojille sopisi fluffiin, CCW:t ja sluggat vai Shootat?
Fluffin mukaan ainakaan hirmu horde ei oikein sovi, enkä jaksa tehdä sitä "250 örkkiä 1,5k pelissä" listaa. Muitakin neuvoja voi antaa.
Avatar
Scoundrel
Viestit: 1911
Liittynyt: Ke 10.08.2005 12:36
Paikkakunta: Uusikaupunki

Re: Orks: Blood Axejen aloitus

Viesti Kirjoittaja Scoundrel »

Taustatarinan mukaan Blood Axet ovat örkkiklaaneista läheisimmässä tekemisissä ihmisten kanssa. Tästä syystä klaanin örkit ovat alkaneet käyttäytyä muita örkkejä enemmän ihmismäisesti. Örkkien ihmismäinen käyttäytyminen näkyy parhaiten pukeutumisena erivärisiin maastokuvioihin ja ihmisarmeijoiden kaluston käyttämisenä. Näinollen ainakin kommandot ja looted vehiclet ovat ehdottoman sopivia. Ja kyllä kaikista muistakin yksiköistä saa tekemällä ihmismäisiä. Lootille voi antaa imperialguardin heavyweaponeita, trukkien tilalla voi käyttää rhinoja tai chimeroita (avomalleina tietenkin) ja voihan sitä vaikka aseistaa shootaboyt lasguneilla. Taattu tapa saada armeija näyttämään blood axeilta on maalata kaikki boyzit maastokuvioisiksi.
Turun huonoimmaksi rankattu 40k-pelaaja 2012!
Tiistaisin 40k:ta Turun Fantasiapeleissä!
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Perusteet”