Sivu 1/1
Salohaltioita 2400pts
Lähetetty: Ti 14.09.2010 22:39
Kirjoittaja Gilaelin
Heissan. Länttäänpä ehtiessäni tänne Tuomion Tammen lisäksi astetta vakavammassa hengessä tehdyn listan, jolla olisi tarkoitus lähteä kiertämään lähiturnauksia ja opettelemaan se kasilaitos kunnolla selkäytimeen.
Fyriendo Koivunlehti, high born
glittering scales, talisman of preservation,gw
=221
Elrethyl Ylwë, bsb
armour of silvered steel, ironcurse icon
=140
Milhindor, spellweaver
-4th level, wand of wychelm, soc
=335
Morniel, spellsinger
-rulla
=115
=811
Core:
Glade guardx20
-fc, banner of eternal flame
=274
Glade guardx12
-musician
=150
Eternal guardx30
-fc, razor standard
=435
=859
Special:
Tree kinx6
=390
Rare:
Vanha Erakko, treeman 285
Kotka 50
total:2395
Re: Salohaltioita 2400pts
Lähetetty: Ti 14.09.2010 23:53
Kirjoittaja halko
Vähänkö toi sun bösbi on parhautta :)
Kiva lista (joo, ei tree kinejä, mutta ei niitä tarvikaan) mutta paria juttua itse säätäisin. Ensinnäkin lipulliset GG:t haluaa varmaan tulinuolet (ja tykkää niistä toki muutkin ampujat). Ikikaartin kokoa itse nostaisin (ne on kuitenkin vain t3 haltioita...) sinne 30:een, niin saadakin tarvittaessa iskuja (7-8 leveänä) ja tarvittaessa rankit. Myöskin kesto nousee ja annetaan parempi suoja sankaraille. Ainakin itse olen tuollaista yksikköä kokeilemaan yhteen turnaukseen.
Hodakuski tuntuu kyllä vähän tyhmältä. Ennen se alteri/bösbi teki jotain muutakin, mutta nyt tuo on vain 159 pojon hoda joka ei ammuksen jälkeen tee muuta pelin aikana. Toki hoda itsessään on pirun kova, mutta noblen hinnalla saisi juuri ikikaartia kasvatettua ja tulinuolet. BSB on tosi jännä, mutta mä ainakin tykkään tosta tosiassassinista. Tosin se on vain 3 iskua ja kaikki vihut saavat sitten lyödä takaisin suojattomaan t3 w2 haltiaan. Ehkä joku suojaus (kuten 2+ armori) voisi olla parempi vaihtoehto. Spellweaver voisi haluta wardin, ihan vain sniputustaikojen ja miscastin varalle.
Re: Salohaltioita 2400pts
Lähetetty: Ke 15.09.2010 09:19
Kirjoittaja PistolGripPump
Itse varmaan kokeilisin EG:tä minimikokoisena warbannerilla ja vetäisin jonkun turbotappelija varustuksen HB:lle. Joku gw,AoSS, SoR ja Netlings suojaa hieman enemmän. EG:n tehtävä lähinnä on tuoda stubborn HB:le. HoDAn veivaisin bösbille ja tiputtelisin WW-heron pois tai laittaisin sen snipe varustuksen sille (25 pts bow ja se 25 pts ominaisuus). Scouttina toimii muuten ihan yhtä hyvin, kun nykyään ww:t laitetaan scouttina kentälle. Bösbille voi kai laittaa tappeluvarustuksenkin (SoR+SoM, SoCM HB:lle), jos haluaa resoa lisää listaan. Vaikka nyt bösbi on aika munakas se voi tippua yllättävänkin nopeasti. Alasimeksi ottaisin sen normin eli kuusi kiniä. Bannereita voisi myös ottaa lisää, jos heittelee sen oliko se nyt blood and glory skenaarion.
Re: Salohaltioita 2400pts
Lähetetty: Ke 15.09.2010 22:38
Kirjoittaja Gilaelin
Treekinejä ei ole kuutta ja vanhat neljä ovat hajonneina ja molestoituina jossain kaappien kätköissä, joten niitä ei ikävä kyllä listaan saada =/. Muutenkin eternalien pelaaminen minimikokoisena tuntuu vähän gamblaamiselta, koska t3 5+as haltiat hajoiavat liian nopeasti, jos niitä on vain 10. 20 wardeilla antaa kuitenkin jotain saumaa. Mietin myös, että heittäisin ww-heron kokonaan pois, hence olisin ilman hodaa ja buustaisin eternaleja kymmenellä kaverilla. Tällöin boksin luulisi jo kestävän ja antavankin rankaisua kiitettävästi.
Re: Salohaltioita 2400pts
Lähetetty: To 16.09.2010 00:56
Kirjoittaja Lassek
Jotain käpyjä vaan jalustoille pystyyn treekineiksi... :) Niitä on aika möyheä nostella regrowthilla. Vierivät kävyt ei sammaloidu.
Pikkunoita on aika kallis rulla. Monottaisin sen, ja sitten harkitsisin että onko rerollistaga vai rulla tärkeämpi mielenrauhalle. Tai nyt vähintään kakkosleveli kaislikkoon siltä.
BsB on kyllä siististi cool, mutta ihan oikeesti häh. Pottu pitää kitata vuoron alussa, sitten juoni on paljastunut. Pistä sille se hoda. :) Jos vaikka asf-puukon tilalle, jos tosi kovasti haluat hullutella s7 elffillä.
Viisi charrua on aika hullu määrä maan... halaajilta, kolmeen musta pitäisi pyrkiä.
Lisää ikikaartia on sen verran hyvä homma, että kannattaa karsia sieltä täältä.
Sitten kanssa jousiryhmät on aika pieniä. Ainakin yhden sellaisenkin isontaminen säälliseksi arkkimaagin suojapaikaksi ei olisi pahasta.
Re: Salohaltioita 2400pts
Lähetetty: Ti 21.09.2010 22:34
Kirjoittaja Gilaelin
Päivitin uuden listan ensimmäiseen viestiin.
Eternaleja tuli lisää, tree kinit pomppasivat mukaan, sankareista tuli kestävämpiä ja sekä kotka, että tulilippu saatiin messiin.
Mitä sanoo raati?
Re: Salohaltioita 2400pts
Lähetetty: Ke 22.09.2010 17:49
Kirjoittaja Warchef
Onks noi eternal guardit oikeesti noin hyvii et niit on joka listassa tääl?
Re: Salohaltioita 2400pts
Lähetetty: Ke 22.09.2010 18:03
Kirjoittaja Myyra
Warchef kirjoitti:Onks noi eternal guardit oikeesti noin hyvii et niit on joka listassa tääl?
On ne melkoisen pätevä valinta nykyään kun jalkaväen rooli on muuttunut jonkinverran ja coreen on pakko työntää pisteitä.