Sivu 1/1

Tzeentchin CSM 1500p

Lähetetty: La 02.10.2010 17:28
Kirjoittaja ThöWarLock
Tzeentch teemanen armeija on tekeillä, joka pitäisi ensin koota siihen 1500 pojoon, ja tälläistä listaa ajattelin:

HQ:
Chaos Lord 165p
-Mark of Tzeentch 15p
-Terminator Armor 30p
-Combi Weapon 5p
-Daemon Weapon (Deathscreamer) 25p

Elites:
Chaos Terminators 230p
-Champion, Power Fist & Combi Weapon 25p
-Icon of Tzeentch 35p
-Heavy Flamer 5p
-3x Combi Weapon 15p

Chaos Dreadnought 105p
-Missile Launcher 0p
-Plasma Cannon 15p

Troops:
Chaos Space Marinesx10 290p
-Aspiring Champion, Power Fist, Bolt Pistol & Bolter 40p
-Icon of Tzeentch 40p
-Plasma Gun 15p
-Heavy Bolter 10p
-Rhino 35p

Chaos Space Marinesx10 280p
-Aspiring Champion, Power Fist, Bolt Pistol & Bolter 40p
-Icon of Tzeentch 40p
-Flamer 5p
-Heavy Bolter 10p
-Rhino 35p

Thousand Sonsx8+Champ 269p
-Aspiring Sorcerer, Bolt of Change 85p

Fast Attack:
KURAA!!!

Heavy Support:
Chaos Predator 160p
-Twin-linked Lascannon 35p
-Heavy Bolter Sponsors 30p
-Dozer Blade 5p
-Dirge Caster 5p
-Havoc Launcher 15p

Total: 1499p
Models: 36 Infatryy + 3 Tankkia & Walker

Noi Iconit on julmetun kalliita (kun häviävät kantajan kuoltua), mutta niiden poistaminen raiskaisi armeijan teemaa ja se 5+ Invulnerable save on ihan kiva boosti koko sakin selviytymis mahdollisuuksiin.
Tuskin lähes mikään armeija saa niitettyä 30 Trooppiani, joten sen suhteen uskon voivani olla rauhallisin mielin vai?
Ideana olisi siis Deep Striketa Termikset+Lordi sopivalla hetkellä Shokkitrooppien tehtäviä täyttämään, ja liikutella loppu lössiä Rhinoilla ottamaan Objekteja tahi etsimään hyviä tulitusasemia (Tonni pojat ovat myös aikas hintavia, mutta raiskaavat Marineita ja Necroneita mukavasti AP 3 Boltereillaan ja Bolt of Change toimii pitkän matkan meltana tankin metsästykseen. Otin niiltä Rhinon pois kun luultavasti ehtivät ihan hyvin ammuskelemaan ilmankin).
Dreadi ampuu omiaan/ juoksentelee lähikseen yli 33% todennäköisyydellä (Sinkopatterista ei kannata huolestua, mutta Plasma Kanuuna voi tehdä ikävää jälkeä molemmille puolille, pitäisikö se vaihtaa?), mutta se näyttää vaan niin helevetin hyvältä kentällä.


Parannus ehdotuksia ja ideoita otetaan vastaan (mutta mutta tämä oli Tzeentch-lista, joten jättäkää suosiolla ne Plague Marinet ja Whippi (eiku Lashi) Prinssit pois, vaikka olisivat kuinka pelitehollisia!), kiitoos...

(Muokkaukset olleet lähinnä kirjoitusvirheiden poistoa, joten itse lista ei ole muuttunut miksikään)

EDIT: Nostin pojomäärää 250 kun en keksinyt mitään fiksua niille 100 pinnalle... Mukaan siis tuli toinen CSM squad ja Dreadi + poistin Tonni Poikien Rhinon.

EDIT2: Ajattelin, että voisin vielä harkita DP:tä Lordin sijaiseksi:
Daemon Prince 175p
-Mark of Tzeentch 20p
-Wings 20p
-Warptime 25p
(Saan mahdutettua jos otan Termiksiltä 1 Combin & Toisen Fistin pois)
Taas herää kysymys kumman sisällyttäisin listaan?

Re: Tzeentchin CSM 1250p

Lähetetty: La 02.10.2010 17:41
Kirjoittaja Emp
Dirge Casteri on melko turha, mieluummin samalla rahalla vaikka combimelta siihen predatoriin kiinni.

Terminaattoreilla pitäisin kyllä tuon hevifleikan, Reaperi on ylihintainen tehoonsa nähden.

Re: Tzeentchin CSM 1250p

Lähetetty: La 02.10.2010 18:51
Kirjoittaja ThöWarLock
Emp kirjoitti:Dirge Casteri on melko turha, mieluummin samalla rahalla vaikka combimelta siihen predatoriin kiinni.

Terminaattoreilla pitäisin kyllä tuon hevifleikan, Reaperi on ylihintainen tehoonsa nähden.
Näin ajattelin itsekin (Fleikankin suhteen), mutta ei saa ottaa kuin 1 weaponin (mikä mounted nyt olikaan) ja siellä on jo tuo Havoc Launcher...
Sen Dirge Casterin nyt vain laitoin sinne huvin vuoksi kun ajattelin Kaaos tankin pitävän jotain jännää ääntä (jopa kiljuvan?), mutta otan pois jos pisteille tulee parempaa käyttöä kun vielä pitäisi keksiä 100 pojon edestä lisää kalustoa. Rhinoille tuskin kannattaa ostaa yhtään mitään kunhan vaan eivät veisi squadeja mukanaan jysähtäessään. Ehkä Obli palloilemaan Termisten kanssa vihollisen linjoihin?

Re: Tzeentchin CSM 1250p

Lähetetty: La 02.10.2010 20:49
Kirjoittaja Lumppu
Sanoisin että ota lisää marineita ylimääräpisteillä. Ja prinssi olis parempi vaihtoehto HQks mutta fluffillisesti lordi on coolimpi. :)

Re: Tzeentchin CSM 1250p

Lähetetty: La 02.10.2010 21:16
Kirjoittaja ThöWarLock
100 pojolla CSM squad >_< (No se ei ainakaan vedä pahemin tulta itseensä) olisi 7 "paljasta" Marsua tai 6 ja vaikka toinen Plasma Gun... Enpä tiedä voisi kyllä olla pelillesesti toimiva valinta, mutta ei näytä järin hienolta kentällä (pieni, 1 Shiny Thingie-kamalla varustettu, Champitön, lyijyä kerjäävä ryhmä).
Katsotaan

EDIT: Pitäisikö Termiksille ottaa toinen Power Fisti niin eivät loppuisi kesken?(Chainillä tuskin mitään tekevät kun harvemmin pääsevät sinne tankin sivu/takapeltiin)

Re: Tzeentchin CSM 1250p

Lähetetty: La 02.10.2010 22:24
Kirjoittaja Lumppu
Tai sitten vähennät muista ryhmistä hieman marineita ja muista uniteista uppeja, että saat pisteellä istuvan ryhmän kentälle.

Ja close combatissahan aina lyödään konetta takapeltiin :) chainfist on siinä mielessä turha, että fisti ajaa melkein saman asian, paitsi walkereita vastaan.

Ja eikös listassa pidä lukea mikä combiweaponin se "toinen puoli" on?

Re: Tzeentchin CSM 1250p

Lähetetty: La 02.10.2010 22:50
Kirjoittaja ThöWarLock
Lumppu kirjoitti:Tai sitten vähennät muista ryhmistä hieman marineita ja muista uniteista uppeja, että saat pisteellä istuvan ryhmän kentälle.

Ja close combatissahan aina lyödään konetta takapeltiin :) chainfist on siinä mielessä turha, että fisti ajaa melkein saman asian, paitsi walkereita vastaan.

Ja eikös listassa pidä lukea mikä combiweaponin se "toinen puoli" on?
Jaa, koitin kyllä ottaa vaan kaiken tarpeellisen, mutta kai jostain voi aina tinkiä.
Tuskin lähden tankkia Termiksillä jalkaisin metsästämään (ainakaan lähikseen ellei vastustaja ole varsin tyhmä ja aja päin) kun on tuo Predatorkin.
Combit jätin vielä auki kun riippuvat hieman vastustajista, mutta Plasmoilla ja Meltoilla mennään ellei tule jotain Gaunttiparvea vastaan ;D
On tullut pelailtua sen verran FaBaa viime aikoina etten enää kaikkia sääntöjä ulkoa muista... Pitänee kerrata kannesta kanteen

Re: Tzeentchin CSM 1500p (Nostettu Kokoa 250 pojolla)

Lähetetty: Su 10.10.2010 21:43
Kirjoittaja ThöWarLock
Up...
Voisin nostaa tämän listan kun mukaan tuli Dreadi ja toinen CSM Squad (aiemmin 1250 pisteen lista, mutta nostin sitä kun en keksinyt viisasta sisältöä aiempaan 100 pisteen ylijäämään).
Anyway haluaisin kuulla edes jonkun mielipiteen lähinnä tuosta Psycho Dredista, että onko siinä mitään järkeä vai räjäytteleekö se vaan omia ja juoksentelee päättömästi minne sen viimeisenä haluan eli lähikseen?

Re: Tzeentchin CSM 1500p

Lähetetty: Su 10.10.2010 21:56
Kirjoittaja Emp
Dreadihan on siis totaalisen riippuvainen noppatuurista. Itse tykkään peluuttaa kahdella DCCW'llä ja hevifleikalla yhtä tai kahta, kun pelailen muutenkin aika paljon khorne-teemaisia listoja.

Ne suorittavat milloin mitenkin. Viime pelissä eivät saaneet aikaiseksi kuin 3 boltterinkutia oman predatorin sivupeltiin, kun taas jokin aika sitten siivosivat puolikkaan örkkiarmeijan kahdestaan pois kentältä. Eli jos sitä über-juusto teholistaa alat tekemään niin en dredejä ottaisi, muuten pidän ihan hauskoina yksikköinä kun eivät maksakkaan paljoa.

Re: Tzeentchin CSM 1500p

Lähetetty: Su 10.10.2010 22:20
Kirjoittaja Tas
Dredi on hieno valinta, älä vaan vaihda pois :) miun mielestä optimivarustus sille on: additional DCCW, heavy flamer ja missile launcher. Tuolloin se on aika luotettava, tai ei ainakaan räjäytä omia yksiköitä. pari Fragia ei oo kaaosarmeijalle homma eikä mikään. Tuollaiselta drediltä löytyy aseita vähän joka tilanteeseen, niin assaulttiin kuin kauempaa ampumiseen. Pelkät DCCW:tkin toimii tottakai, mutta jos dredi immobilisoidaan, ei sillä oikeen tee enää mitään.

Re: Tzeentchin CSM 1500p

Lähetetty: Su 10.10.2010 23:07
Kirjoittaja ThöWarLock
Emp kirjoitti:Dreadihan on siis totaalisen riippuvainen noppatuurista. Itse tykkään peluuttaa kahdella DCCW'llä ja hevifleikalla yhtä tai kahta, kun pelailen muutenkin aika paljon khorne-teemaisia listoja.

Ne suorittavat milloin mitenkin. Viime pelissä eivät saaneet aikaiseksi kuin 3 boltterinkutia oman predatorin sivupeltiin, kun taas jokin aika sitten siivosivat puolikkaan örkkiarmeijan kahdestaan pois kentältä. Eli jos sitä über-juusto teholistaa alat tekemään niin en dredejä ottaisi, muuten pidän ihan hauskoina yksikköinä kun eivät maksakkaan paljoa.
2x DCCW Bolterilla & Heavy Fleikalla voisi olla se toimivin vaihtoehto kun sillä Blood Ragellakin tekisi silloin jotain (sen siitä saa kun ei ruvennut väsäilemään kallonkerääjiä... Selitin alempana)
Tas kirjoitti:Dredi on hieno valinta, älä vaan vaihda pois :) miun mielestä optimivarustus sille on: additional DCCW, heavy flamer ja missile launcher. Tuolloin se on aika luotettava, tai ei ainakaan räjäytä omia yksiköitä. pari Fragia ei oo kaaosarmeijalle homma eikä mikään. Tuollaiselta drediltä löytyy aseita vähän joka tilanteeseen, niin assaulttiin kuin kauempaa ampumiseen. Pelkät DCCW:tkin toimii tottakai, mutta jos dredi immobilisoidaan, ei sillä oikeen tee enää mitään.
Luin sitä Tasin listaa vähän aikaa sitten, jossa selititkin tuota comboa, mutta itse pidän isoa tykkiä ja rakettipatteria Tzeentchmäisenä (johtuukohan DoW2:sta?) enkä haluaisi ottaa sille ollenkaan Lähistely hanskaa... Heittelin noppaa tuossa huvikseni ja sain aikas hyvät toimivuus kertoimet Dredille (ainakin tällä kertaa), ja kuten mainittiin hauskaahan tämän tulee olla!

Lähdetään turnaukseen sitten Lashi Prinssillä tai parilla, 9:llä Oblilla ja isolla läjällä Ruttomariineja :D