Sivu 1/1

Kaamos Daemonit ja Warrut..

Lähetetty: Su 03.10.2010 20:26
Kirjoittaja Raza
Oon nyt miettinyt nyt vähän aikaa FB alottamista ja en osaa päättää kumpaa armeijaa alottaisin... Haluaisin tietää chaos warruista et millon viimeks on uudistettu? Ainakin mitä olen kuullu niin Daemonit uudistettaisiin lähiaikoina... Minkälaisia nämä armeijat ovat myös pelatessa? Ovatko monipuolisia,kumpi on alottelia ystävällisempi armeija, yms. Ja kumpi olisi myös halvempi armeija alottaa?

Re: Kaamos Daemonit ja Warrut..

Lähetetty: Su 03.10.2010 20:34
Kirjoittaja HerraMauno
Warrutkin on uudistettu joku vuosi pari sitten, joten ei ole uudistumassa lähi aikoina. Molemmat on suht aloittelia ystävällisiä, toisin warrioreilla pääsee ehkä käyttämään useampia sääntöjä, mitä pelistä löytyy. Suht halvalla pääsee molemmissa, mutta warriorit kaipaavat vissiin nykyään massaa, joten tulevat kalliimmaksi, jos pelitehokasta armeijaa ajattelit kasata. Demoneilla taas tulee joka tapauksessa suht. halvaksi.

Re: Kaamos Daemonit ja Warrut..

Lähetetty: Su 03.10.2010 20:41
Kirjoittaja Oberon
Warriorit on enemmän muovisia ku demonit (dempatkin tosin sai ~kk sitten kivasti lisää muovioptioita, että nyt onnistuu) ja uudempia kanssa, mutta demonit on niin uusia ettei niitä kyllä uusita kahteen vuoteen. Sama wocilla.

Dempat psykologialle immuuneinna eivät välitä pelosta tai paniikista mittään, eivätkä karkaa taistelusta vaan hävitessään niitä vaan kuolee enemmän, jokainen demoni aiheuttaa pelkoa joka saattaa jäädyttää vastustajat lähitaistelussa. Dempat on lähitaisteluarmeija, yhdellä ampuvalla yksiköllä kun joutuvat pärjäämään. Suht kova magia, olematon panssari, ihan ok wardi (=kestävät kovan strenan iskuja paremmin kuin muut, kestävät huonon strenan iskuja huonommin koska niitä tulee yleensä enemmän), kovat sankarit ja selvästi erikoistuneet yksikkövaihtoehdot.

Kaaossoturit oletuksena tuntevat pelkoa mutta vähemmän paniikkia, eri jumalien merkit jeesaa tässä. Warriorit on lähitaisteluarmeija, kova panssari, joillain yksiköillä huono wardi, pari yksikköä osaa ampua lyhyelle, ja iso sotakonemonsteri osaa ampua pitkälle. Vahva magia, paljon iskuvoimaa, pelin kovimmat ratsumiehet ja tappelusankarit. Warriorien velhot tappelee suurinpiirtein yhtä kovaa kuin muiden armeijoiden tappelusankarit.

Molemmat jengit pelaa suunnilleen samalla tyylillä, kovat boksit, hyvät ratsut, iso monsteri tai iso velho. WoC kestää armor saven ja marauderien tapauksessa pääluvun avulla, dempat wardin. WoCin armeijalistaa voipi säätää enempi koska taikaesineet ja wargearoptiot ovat paljon laajemmat, yksiköitäkin on monta.

@Herramauno: warriorit on ihan pelikelpoisia kanssa, kuolemattomuudella on hyvätkin puolensa.

Re: Kaamos Daemonit ja Warrut..

Lähetetty: Su 03.10.2010 20:43
Kirjoittaja Lumppu
Eikö Gwn pitänyt uudistaa demoneita lähiaikoina?

Re: Kaamos Daemonit ja Warrut..

Lähetetty: Su 03.10.2010 20:57
Kirjoittaja Oberon
Ei? Ne sai vaan uuden aallon figuja. Se oli se juttu mitä GW uutisoi tossa vähän aikaa sitten. Junou, crusherit horrorit prinssi jne.

Re: Kaamos Daemonit ja Warrut..

Lähetetty: Su 03.10.2010 20:59
Kirjoittaja LAV-Kitsune-
Molemmat armeijat ovat erittäin kilpailukykyisiä ja aloittelijalle molemmat listat ovat kelpo armeijoita aloittaa. Kaaoswarrut saivat sääntömuutosten myötä ehkä pientä buffia demoneihin nähden ja kansainvälisillä foorumeilla ihmiset tuppavat pitämään nyt warruja vähän parempina kuin demoneita mahtavien hordejen ja sotakoneiden vuoksi. Warrujen horde listat ovat kuitenkin huomattavasti hintavampia (vaatii noin 80 nappia pelkkiä maraudereita + kaikki muut), mutta toki armeijan ei ole pakko olla sitä millä monet yleensä pelaavat. Molemmista armeijoista voi kasata hyvin halvan ja pienilukuisen eliittiarmeijan joka toimii mukavasti. Itse demonipelaajana tottakai suosittelen aloittamaan demoneja *virne*, sillä ne tulevat kuitenkin vähän halvemmaksi, niitä on helppo maalata ja ne antavat aloittajalle paljon anteeksi taktisissa tilanteissa (immuuni psykologialle, breakille yms). Pienenä bonuspullana tietenkin voi mainita, että demoneilla voi kokeilla myös 40k:ta, sillä samat napit toimivat myös siellä.

Re: Kaamos Daemonit ja Warrut..

Lähetetty: Su 03.10.2010 21:10
Kirjoittaja Oberon
Kukaan ei pakota pelaamaan montaa marauder-hordea, yhdellä pärjää ja sen saa 2-3 boksilla maraudereita. Warriorit on ihan kilpailukykyisiä nekin, ja selvästi halvempia (ja pisteissä kalliimpia). Molemmat armeijat on silti halvempia kuin monet muut, koska keskimääräistä kalliimmat modelit ja kokonaan muoviset figut.

Re: Kaamos Daemonit ja Warrut..

Lähetetty: Ma 11.10.2010 18:22
Kirjoittaja Raza
Kiitoksia viesteistänne :) Päätin ruveta WoC keräämään, koska ovat niin älyttömän hienon näköisiä. Armybook tilauksessa ja seuraavaksi ajattelin ehkä batalioonan hankkia... Lordi siihen vielä mukaan nii pienpeli käyttöön aikas passeli.. :D