Sivu 1/1
2400pts High Elf
Lähetetty: To 28.10.2010 23:14
Kirjoittaja sippa
Lord:
4 lvl. Archmage (Life)
Silver Wand
Sacred Incense
300 pts.
Hero:
2 lvl. Mage (High)
Annulling Crystal
175 pts.
2 lvl. Mage (High)
Steed
Jewel of Dusk
162 pts.
Noble (Kenraali)
Great Weapon
Armour of Caledor
The Terrifying Mask of EEE!
153pts.
Herot yhteensä: 490 pts.
Core:
20 Sea Guard (Shield, FC) 285 pts.
16 Sea Guard (Shield, FC) 233 pts.
15 Archers 165 pts.
18 Archers (FC) 223 pts.
Coreja Yhteensä: 906 pts.
Special:
20 Sword Masters (FC, Banner of Sorcery) 380 pts.
5 Ellyrian Reavers (champion, bow & spear) 112 pts.
5 Ellyrian Reavers (champion, bow & spear) 112 pts.
Specialeja yhteensä: 604 pts.
Rare:
Bolt Thrower 100 pts.
yhteensä 2400 pts.
Koska Maelstrom ei ole saanut lähetettyä tilaamiani specialeita niin ajattelin turvautua hullutukseen. Idea on ampua/taikoa vastustajat tuusaksi ja toivoa että sword masterit osuvat vastustajan kovimpaan yksikköön.
Re: 2400pts High Elf
Lähetetty: Pe 29.10.2010 18:43
Kirjoittaja Mikke
Lähisvoimaa on armeijassa aika nihkeästi. Taikominenkin on vähän epävarmaa, kun listalla on mahdollisesti vuoro tai pari aikaa jyystää vastustajaa, ennen kuin ekat on iholla. Yksi huono winds of magic ja homma kusee. Arkkimaagille kirja on hemmetin hyvä, joskin muitten maagien kanssa ei ehkä niin tarpeellinen. Armeijassa ei ole myöskään bösbiä, arkkimaagista kenraali ja noblesta bsb. 20 on aika hyvä minimikoko seaguardille. Itse ehkä yhdistäisin nuo ryhmät yhdeksi isoksi. 36 on ollu hyvä vahvuus ainakin keihäsmiehillä, säästäisit komentoryhmänkin pisteet. Ellyrian reaverien champion antaa BS:ää, eikä nuilla sinun reavereilla ole jousia, joten vinttaa niistä pomot pois. Eipä niillä muutenkaan mitään tee.
Re: 2400pts High Elf
Lähetetty: La 30.10.2010 14:16
Kirjoittaja sippa
Reavereilla on jouset ja keihäät. Unohtui vain merkitä. Book of Hoethia en oikein halua ottaa. Se on hieman juustoinen ja jos sattuu niin että en saa throne of winesiä niin miscastit tuhoavat maagini melko nopeasti. Minulla ei vielä ole bösbiä figuna täten en vielä ole laittanut sitä armeijaani. Sea Guardid olisivat melko villi 36:n miehen muodostelmana. Tämä vapauttaisi 25 pistettä jolla voisi ostaa vaikkapa jonkin bannerin sea guardille.
Re: 2400pts High Elf
Lähetetty: La 30.10.2010 21:33
Kirjoittaja Half-breed
Book of Hoeth ei aiheuta miscasteja, joten sen voi ottaa huoletta mukaan (Lukee FAQissa).
Reaverit ei tee champalla edelleenkään mitään, vaikka niillä olisi jouset. Enemmin kannattaa ottaa muusikko.
Archereita on listassa aivan liikaa. Ne eivät ole sen verta hyviä, että niitä kannattaisi ottaa pariakymmentä enempää. Etenkin komento on ihan turha, muusikkoa lukuunottamatta, sillä ne eivät hyödytä yksikköä yhtään.
Re: 2400pts High Elf
Lähetetty: Ma 01.11.2010 08:46
Kirjoittaja PistolGripPump
Jos nyt meinaat ammuskelulistaa pelauttaa niin laitapa molemmat maagiset jouset listaan. Kenraali prinssiksi ja BotS EEn tilalle. Joku muukin tavara mukaan, jos arkkimaagin pisteet antaa periksi. Toisesta maagista sitten bösbi gw:lla, jolla on reaver bow ja vaikka se aqatic maski. Näitä kun pyörittää pienissä shadow warruissa blokkien takana niin, että maagiset jouset näkee jotain, mutta yli puolet on yksiköstä piilossa, pitäisi olo olla suhteellisen turvallinen ja marssiessa ampuminenkin kai onnistuu. Blokkeja voi lähteä tukemaan isolla aseella sivusta kärryjen tapaan. Arkkimaagin voi myös juoksuttaa warruihin, ennen kuin lähistely alkaa. Bösbin voi rakentaa vaikka lsg champasta. Pisteitä warruihin sekä prinssiin voi repiä tiputtamalla toisen reaverin sekä toisen maagin pois. Coressa on myös varaa tiputtaa 300 pistettä pois. Arkkimaagille voi harkita magiapuolustustavaraa, kun se heiluu yksinään magiavuorolla 2400 pts:ssä. Keihäät on myös melkein parempi valinta lsg:n tilalle. Saat viidenkymmenen horden täyskomennolla ja maagisella lipulla, jossa jokainen hyökkää lsg:n pisteillä. Jousia laittaisin myös melkein joko hordeksi tai pieniksi 10-14 yksiköiksi muusikoilla. Ehkä parinkympin yksikkö FC:lla ja flame bannerilla. Eli jotain:
Prince+BotS+AoC+gw(+luckstone)
lvl4+Sigil/Ann.cryst/scroll/staff of solidity+incense (shadow/life)
BSB+full armour+gw+reaver bow+MoM
50 FC spears
20 FC archers +flame banner
0-2x10-14 archers with musician (+sb blood and glory skenuun)
1-(2)x5 reavers ilman mitään
20 FC SM +sorcery banner
2-3x5-6 SW (näitä voi rakennella arsuista lsg:stä ja speareista)
RBT
Mikään tietenkään ei estä laittamasta charruja blokkeihin ja scoutata warruilla johonkin sotakoneiden viereen. Turpaan tulee varmaan hiemankin pahemmalta listalta, mutta tämän voi rakennella parista IOB puolikkaasta ja battalionista sekä muutamasta keihäs/arsu laatikosta
Re: 2400pts High Elf
Lähetetty: Ti 02.11.2010 14:56
Kirjoittaja Mikke
En näe mitään syytä, miksi koskaan haluaisi peluuttaa keihäitä 50 kokoisina. 36 tuntuu tällä hetkellä omien pelien perusteella aika soppelilta hinta/laatu suhteessa. Keihäsmiehet ei sitä hordea niin halua, tuossa 50 poppoossakin jokainen perille tullu tappo alkaa vähentää iskuja, mikä on aika nihkeetä.
Re: 2400pts High Elf
Lähetetty: Ti 02.11.2010 15:29
Kirjoittaja JJL
Mikke kirjoitti:En näe mitään syytä, miksi koskaan haluaisi peluuttaa keihäitä 50 kokoisina. 36 tuntuu tällä hetkellä omien pelien perusteella aika soppelilta hinta/laatu suhteessa. Keihäsmiehet ei sitä hordea niin halua, tuossa 50 poppoossakin jokainen perille tullu tappo alkaa vähentää iskuja, mikä on aika nihkeetä.
Millä tavalla oot muuten noita keihäitä peluuttanut? Kuusi kuuden riviä vai jotenkin muuten? Pitäisi omaa helffiarmeijaa päivitellä kasiedikkaan ja keihäiden määrä on mietityttänyt.
Re: 2400pts High Elf
Lähetetty: Ti 02.11.2010 17:32
Kirjoittaja PistolGripPump
25 taitaa olla pelattava minimikoko keihäissä. Maksimi on melkein tuo 50. 50 näyttää olevan joillekin liikaa. Koko riippuu kai aika paljon löytyykö keihäistä gw-heroa hutkimassa (esim bsb+gw+AoC), warbannerista ja muista tukijoukoista, kuten esim leijonakärrystä blokin lähistöllä. 50 vähenee kyllä vähän liian helposti tuolla lifen viimeisellä taijalla tai jollain mortarilla. Silti itse en lähtisi sanomaan, että 50 on aivan liian iso koko. Nykyään, kun ammuskellaan parista rivistä.
Re: 2400pts High Elf
Lähetetty: Ti 02.11.2010 20:44
Kirjoittaja Mikke
6x6 on omissa peleissä osoittautunut semmoseksi, että herolla tai kahdella tuettuna se aiheuttaa riittävästi vahinkoa ja samaan aikaan ei ole heti kuolemassa. Hintakin jää inhimilliseksi ja steadfast on aika hyvällä todennäköisyydellä taskussa. Coret haluaa yleensä iskutehon sijaa steadfastia kasissa.