Sivu 1/1

imperial guard 1750 - jalkaväkee

Lähetetty: Ke 24.11.2010 17:38
Kirjoittaja peruszombie
Työn alla vaivalla putsatut tallarnit, joita vuosien saatossa on kertynyt aika läjä. Nyt siis maalausprosessi kesken, ja motivaation kannalta ajattelin väsäillä ukoista listan. Enää ei ole tarkoitus ostaa nappeja - mutta jonnin verran säädön varaa toki on. Mitäs tykkäätte tästä? (- joo luultavasti iha paskaa, mut mie en ookaan mikään powerpelaaja :D )

Jalkaväkeä (eliitit mukaan luettuna) 90 päätä ja lisäksi parit peruspanssarit.

HQ:
Command: plasmapistol, 2 plasmagun, lascannon, medipack, carapace, bodyguard 185

Troops:
10 Veterans: 3*meltagun, autocannon, carapace 140
+Chimera 55
10 Veterans: heavy flamer, 2*meltagun, autocannon, carapace 150
+Chimera 55
1 Platoon
Command: commissar, plasmapistol*2, grenade launcher, heavy bolter 100
Squad: laspistol&sword, heavy bolter, sniper 65
Squad: laspistol&sword, heavy bolter, sniper 65
Squad: laspistol&sword, heavy boler, sniper 65
Heavy: 3*lascannon 105
Heavy: 3*autocannon 75
Heavy: 3*mortar 60

Elite
Ogryn: 5&bone 'ed 210
Ratlings: 6 snipers 60

Tanks:
Leman russ: lascannon (hull), heavy bolters (sponsons) 185
Leman russ: lascannon (hull), heavy bolters (sponsons) 185

Bonuksena kämänen kuva:
Kuva

E: Ideana vaan ampuu mahollisimman paljon, toivoa että sniperit ja mortarit hidastaa vihollista ees vähän, veteraanit tekee todellisen damagen(+ovat enemmän mobiileja), ja ogrynit puolustaa kotipesää. Tankit on tankkeja, ne vois suojaa flankkeja.

Re: imperial guard 1750 - jalkaväkee

Lähetetty: Pe 26.11.2010 19:14
Kirjoittaja santso
mikäs tossa, tommonen peruskiva lista, kaveripeleissä tolla on jees pelailla ja sit tietysti myös turnaustasolla kun olet masteroinut armeijan.

jos jotain vaihtasin niin heavy boltterit noilta infantry squadeilta autocannoneiksi, komentoryhmälle medipackin ja carapacen tilalle chimera.
sit noiden veteraanien aseistusta vois kans miettiä->meltalla haluavat ajaa lähelle, heavy weaponilla haluavat istua paikalla kaukana ja ampua.
tiputtaisin ainakin toisen ryhmän autocannonin ja tilalle kolmas meltagun.
sit russit ei vältämättä oo niitä optimivaihtoehtoja heavy supporttiin(eivät siis ole huonoja, mut sieltä löytyy kovempaakin kamaa) mutta toimivat loistavasti kun niitä osaa käyttää(itse en osaa, siispä en käytä :D).

ogrynit...hmm, käytä jos tykkäät, luultavasti tarttisivat chimeran kans alle mut siihen ei taida pisteet riittää...

ihan jees lista+ figut on hienoja, jatka maalaamista tohon malliin.