Sivu 1/2

High Elves perustaktiikoita

Lähetetty: Su 11.05.2003 00:07
Kirjoittaja John-Gary
Eli mites niillä High Elffeillä nyt pääasiassa kannattaa pelata... Onko mitään yleispäteviä vinkkejä? Itelläni on vasta

15 spearmenia
8 silver helmsiä
repeater bolt thrower
2 maagia
battle standard bearer

Eli mites näillä pärjäilee... Vastustajani on nyt alussa örkit ja myöhemmin luultavasti Vampire Counts

Lähetetty: Su 11.05.2003 10:56
Kirjoittaja Argonath
Pysy paikallaan, heität magiaa, ammut ja rukoilet jumaliasi :)

Lähetetty: Su 11.05.2003 11:03
Kirjoittaja Warrior
Nehän sä hakkaat lähitappelussakin, koska sulla on tuo battlestandard. Ota se mistä saa +D6 combat resolutionia, siinä alkaa lurtsit tippumaan

Lähetetty: Su 11.05.2003 13:07
Kirjoittaja Murhe
Haltioilla on tarkoitus ratsastaa taistelusta taisteluun pysähtymättä yhteen mättöön vuoroa pidemmäksi. Ratsuväen ja vaunujen yhteis charget ovat tehokkaita. Myös yhteistyö jalkaväen ja vaunujen tai ratsuväen kanssa kannattaa.

Maageilla ja bolttereilla ratkaistaan pulmakohtia, viedään vihollisilta rankkeja.

Toinen vaihtoehto on vetäytyä kukkulalle täysien bolttereiden kanssa hannaroimaan ja antaa seer councilin pommittaa tulella ja tulikivellä, kun viholliset yrittävät lähemmäksi. Shadow warriorit yrittävät hidastaa liikettä pysäyttämällä marssimisen. Omat joukot sitten odottavat vihollista suojassa valmiina chargeamaan ne onnettomat, jotka pääsevät sille etäisyydelle.

Onhan näitä mahdollisuuksia.

Lähetetty: Ke 14.05.2003 21:12
Kirjoittaja elector count
Minäkin hankkisin toisen bolttiksen sillä jos en väärin muista kaksi rbt:tä vie yhden rare paikan armeijasi on aika pieni vielä joten paha sanoo ja kun ite en edes pelaa kyseisellä rodulla mutta pikkuveli pelaa ja bolttis on veemäinen ase,sen oon kuitenkin huomannu että helffeillä ei pärjää pelkillä core uniteilla joten vaikka swordmaster rykmentti on kannattava ostos. ja kuten yllä on sanottu ratsuväki jyrää m9 avulla joten dragon princes of caledor on toinen special unit joka on tehnyt minun empireen tuhoa.

Lähetetty: Ke 14.05.2003 21:25
Kirjoittaja Aleksi Pesonen
no örkit voitta vaikka silmät kiinni

Lähetetty: Ke 14.05.2003 22:16
Kirjoittaja Murhe
Suurhaltioiden coressa ei ole mitään huonoa (unohdetaan vain lothernin merivartiosto kerralla). Se on hyvin tehokasta sopivissa olosuhteissa. Edullinen ratsuväki ja erinomaiset keihäsmiehet kelpaavat kyllä.

Dragon Princejen ostamiselle ei ole mitään välttämättömyyttä. Hopeakypärät ovat melkein yhtä hyviä ja kaiken lisäksi corea. Niiden hinta on suhteellisen hunajainen (euroissa), mutta toki ostamisen arvoisia.

Boltteri on toki hankkimisen arvoinen. Niitä pitää armeijassa olla ainakin kaksi. Yleensä se riittää. Kotkat ovat myös joskus varsin näppäriä sotakoneiden poistoissa.

Swordmasterit ovat hyviä ratsuväen, kovan toughnesin tai haarniskoitujen joukkojen pilkkomiseen. Myös kova jalkaväki lakoaa niillä varsin nätisti. Ongelma on niiden hauraus. Vastaan tuleva charge ja jousitulitus tiputtaa ne nopeasti.

Itse suosittelisin vaunuja. Niillä saa nopeasti combat resoa, niiden charget tuntuvat ja niillä pystyy uhkaamaan pitkän matkan päähän sen hirvittävän 18" chargematkan ansiosta. Niillä on vain taipumus rikkoutua helposti.

Lähetetty: To 15.05.2003 18:34
Kirjoittaja elector count
En sanonut että coret paskoja on sanoin että pelkästään niillä ei pärjää yksinään ja kyllä se dragon princesien dragemaster on aika vi**n hyvä ku sille saa 25pts magic itemeitä

Lähetetty: To 15.05.2003 19:14
Kirjoittaja Murhe
Käytännössä tuo siis tarkoittaa joko taikakilpeä tai blessed tomea, minkä sille saa otettua. On muuten ihan sikatörkeän kallis championi.

Lähetetty: La 17.05.2003 20:44
Kirjoittaja newbie
mistäköhän tommosen dragemasterin vois mahdollisesti hankkia?

Lähetetty: La 17.05.2003 21:19
Kirjoittaja Stenvall
Drakemaster on Dracon princien champion ja maksaa 18 pistettä.

Lähetetty: La 17.05.2003 21:20
Kirjoittaja Kainuh
tarkoittaa sitä että dragon prinssien champion saa 25pts. taika esineitä... vai??

Lähetetty: La 17.05.2003 21:23
Kirjoittaja Stenvall
Sitä juuri. Taikaesineitä 25 pisteellä voi ostaa sille.

Lähetetty: La 17.05.2003 21:27
Kirjoittaja Ka'tala
Murhe kirjoitti:Käytännössä tuo siis tarkoittaa joko taikakilpeä tai blessed tomea, minkä sille saa otettua. On muuten ihan sikatörkeän kallis championi.
Taikka Foe Bane/Amulet of the Purifying Flame :)

Lähetetty: La 17.05.2003 21:28
Kirjoittaja Kainuh
saako muutakin kuin aseita/panssareita? esim.dispell scrolleja??

Lähetetty: La 17.05.2003 21:36
Kirjoittaja Stenvall
Dispel scrollit ovat arcane itemejä eli vain taikojille. Taika panssareiden/aseiden lisäksi saa talismaaneja ja enchanted itemejä.

Lähetetty: To 29.05.2003 18:59
Kirjoittaja Gorbag
Dark Wanderer kirjoitti:
Murhe kirjoitti:Käytännössä tuo siis tarkoittaa joko taikakilpeä tai blessed tomea, minkä sille saa otettua. On muuten ihan sikatörkeän kallis championi.
Taikka Foe Bane/Amulet of the Purifying Flame :)
foe bane ois hauska

Lähetetty: To 29.05.2003 19:53
Kirjoittaja Oikolukuhirvi
Minun vaunu -charget ovat yleensä tappaneet jotain 2 kaveria....
sen jälkeen ne on yleensä menneet rikki.

En luota vaunuihin. Vaikka ne combinoisi (kuten kuuluukin tehdä) toisen tai useamman unitin yhteischargeen, niin eivät ole silti maksaneet ikinä pisteitään takaisin.

Lähetetty: To 29.05.2003 21:20
Kirjoittaja Murhe
Minulla ovat vaunut toimineet kuin unelma konsanaan. Eräs nappara temppu on varata yksi noppa amulista vaunuja varten. Sitä mielellään heittää uusiksi ykkösen tai kakkosen, ehkä kolmosenkin, jos on ahneella tuulella.

Lähetetty: To 29.05.2003 21:28
Kirjoittaja Oikolukuhirvi
Minun vastustajat ovat älynneet dispellata amulin.