Sivu 1/1

Skaven 2.4k etc turnauslista.

Lähetetty: La 01.01.2011 16:37
Kirjoittaja jupu_pupu_mies
Viime turnauksesta oppineena skaveneilla pitää pelata 2x grey seer. Ollaan nimittäin ilman sitä hiukka kusessa.

grey seer 240
5+ ward 30
skalm 30
general
lore of ruin

grey seer 240
4+ ward 45

chieftain 45
bsb 25
shield 2
storm banner 50


lock 15
magic resistance 3 45
lock 15
doomrocket 30
lock 15
brass orb 50

Core:
30 clanrat 120
shield 15
fc 20
mortar 65 (liekkarit ei toiminu viime turneessa+ nää on halvempia)

32 clanrat 128
shield 16
fc 20
ratling 55 (ei mahdu lättyslotit)

40 slave 80
musician 2

40 slave 80
musician 2

40 slave 80
musician 2

5 giant rat 15
pack master 8

5 giant rat 15
pack master 8

5 giant rat 15
pack master 8

9 rat ogre 360
5 packmaster 40 (lista kaipasi toisenkin iskevän unitin abon rinnalle)

abo 235
spikes 15

warplightning cannon 90
warplightning cannon 90

Listan heikkous on se että siinä ei ole guttereita. Periaatteessa toisen grey seerin voisi ottaa pois mutta se tuo varmuutta pitää se rikkinäinen 13 taika johon rotat nykyään kovasti nojaavat. Guttereita periaatteessa tahtoisi, mutta sitten pitäisi pois ottaa joko lukkoja, grey seer, rat ogreja, tykkejä tai abo. Täytyy playtestata tätä listaa. Sitten katsotaan onko gutterit parempia kuin lukot, rat ogret ja abo. Periaatteessahan noita lukoilta voisi tiputtaa noita kamoja mutmut... brass orb = steamtank poies Doomrocket = boksi poies ja magic resistance = 4+ wardi taikaa vastaan... Kertokaa te viisaammat.

Re: Skaven 2.4k etc turnauslista.

Lähetetty: La 01.01.2011 16:46
Kirjoittaja Juhaaha
Onko toi MR3 locki pakollinen, ne tappospellit on kumminkin sellasia ettei niihin paljoo saveja saa. Siitä ja Ratlingista luopumalla alkaa varmaan oleen pisteet 2 ryhmään Guttereita

Re: Skaven 2.4k etc turnauslista.

Lähetetty: La 01.01.2011 16:50
Kirjoittaja HerraMauno
Juhaaha kirjoitti:Onko toi MR3 locki pakollinen, ne tappospellit on kumminkin sellasia ettei niihin paljoo saveja saa. Siitä ja Ratlingista luopumalla alkaa varmaan oleen pisteet 2 ryhmään Guttereita
MR3 locki on vissiin suojaamassa deathin snipu spelleiltä, mutta on se vähän kallis siihen, että tyyliin joka viides peli tulee death vastaan.

Re: Skaven 2.4k etc turnauslista.

Lähetetty: La 01.01.2011 20:39
Kirjoittaja jupu_pupu_mies
No plague, snipaukset jne. Ja jos ratlingin ottaa pois core ei ole enään täysi koska giant ratit ei täytä corea.

Re: Skaven 2.4k etc turnauslista.

Lähetetty: Su 02.01.2011 22:54
Kirjoittaja freakreature
Mihin käytät noita giant rat yksiköitä? Koska jos oikein muistan, eivät vie rankkeja, jos eivät ole 2 rivissä (oliko jopa 5 leveänä) jos pääsevät sivustaan. Toinen seeri on joo ihan kiva, mutta tekee armeijan äärimmäisen haavoittuvaksi ja ilmeisesti armeijasi tukee paljolti tohon 13. loitsuun.

Itse olen löytänyt tehoikkaimmiksi loitsuksi plaguen ja witherin. 13. loitsu kyllä antaa tappoja mukavasti, mutta syö yleensä taikomisnopat, joten epäonnistuessaan syö magiavuoron kokonaan. Itse en yleensä ala edes miettimään sen loitsimista ilman warptokeneita.

Samoin mietityttää toi engineer magiaresistancella. Onko oikeasti tarpeellinen? Ei edesauta vihollisen yksiköiden tuhoamisessa oikeastaan ollenkaan, täten ei vie armeijaasi lähemmäs päämäärää = vihollisen yksiköiden hajoaminen.

Anna myös tuolle kenraallillesi toi 4+ wardi, haluat pitää hanet hengissä ennemmin kuin tuon toisen harmaan näkijäsi.

Rottaogret on kyllä kovia iskemään, mutta eivät kestä oikeastaan yhtään vihollisen ampumista/magiaa ja jos vihollinen onnistuu tekemään tarpeeksi vahinkoa, lähtevät ne juoksemaan ja ld 5 rallyttaminen ei ole mikään helpoin asia, jos kenraalisi on sen 12 tuuman kantaman ulkopuolella. Tarkoitukseni on sanoa, että jos tuo yksikkö epäonnistuu paniikkitestissä tai breikkaa lähitaistelusta = 400 pistettä suoraan vastustajalle.

Itse irrottaisin pistetä juurikin noihin runnereihin ja ratling gun vaihdettaisiin liekinheittimeksi tai mortariksi, liekinheitin kuin kuitenkin pakottaa paniiikkitestin AINA kun yksikin modeli kuolee yksiköstä johon se ampui.

En ole tutustunut vielä noihin ETC komppeihin enempää, mutta tuossa pari asiaa jotka mietityttivät.

Re: Skaven 2.4k etc turnauslista.

Lähetetty: La 08.01.2011 17:26
Kirjoittaja jupu_pupu_mies
Ratling on sen takia koska etc kompeissa ei ole kuin 5 lättyslottia. Giantratithan ovat mahtava unitti 23pts m6 kotka. Owerdeployaamiseen jne.

Re: Skaven 2.4k etc turnauslista.

Lähetetty: La 08.01.2011 22:00
Kirjoittaja ZyDec0
jupu_ kirjoitti:Ratling on sen takia koska etc kompeissa ei ole kuin 5 lättyslottia. Giantratithan ovat mahtava unitti 23pts m6 kotka. Owerdeployaamiseen jne.
Eli niinkuin Warhounditkin. En ole Skaven-pelaaja, mutta onko Skaveneilla tälläisille uniteille niin käyttöä? Miksei tietysti halvasta vihollista ärsyttävästä silsasta aina ole.

Re: Skaven 2.4k etc turnauslista.

Lähetetty: La 08.01.2011 22:13
Kirjoittaja Oberon
Rotat tekee samaa mitä orjatkin, menee eteen häiritsemään ja kenties jopa pilaamaan liikkeitä. Kylkicharget/ylimääräiset taikavuorot kiitos. Ihan kiva lista, en haluais pelata vastaan.

Re: Skaven 2.4k etc turnauslista.

Lähetetty: Su 09.01.2011 20:28
Kirjoittaja freakreature
Ilmoittele ihmeessä, kuinka ilsta on toiminut, tiedä vaikka ottaisin siitä itsellekkin innoitteita tulevien listojeni tekoon.

Re: Skaven 2.4k etc turnauslista.

Lähetetty: Su 09.01.2011 21:08
Kirjoittaja jupu_pupu_mies
No kaksi kertaa ogreilta pataan... 19-1 ja 20-0... se matchup on vähän kehno kun ei 13 taika toimi. Eikä mun pää toimi. Pelailen nyt vähän aikaa lizkoilla kun sain figut niille halvalla. Turnauksissa kuiteskin skaveneilla lisää infoa sitten.

Re: Skaven 2.4k etc turnauslista.

Lähetetty: Su 09.01.2011 23:02
Kirjoittaja Juhaaha
Eip mee enää ETC kompeista läpi. Ota jotain muuta toisen tykin tilalle