Sivu 1/1

Rottien tiimit

Lähetetty: To 06.01.2011 17:36
Kirjoittaja Morrslieb
Vanha suola janottaa ja skavenit päätyivät hyllyltä takaisin pelipöydälle. Myönnettäköön, Island of Bloodilla oli vaikutusta päätökseen...
Niillä ei ole tullut pelattua sitten 5. edikan, joten:

1) Liekkarit olivat tehokkaita jo silloin (ja tod.näköisesti vieläkin) ja rattlingien tehon on moni gor kokoea nahassaan. Vaan mortarista tai doom-flayeristä ei
ole kokemuksia, hyllynkoristeita vai käyttökelpoisia?

2) Runnerit warp-grinderillä vai pärjäävätkö paremmin ilman?

Re: Rottien tiimit

Lähetetty: To 06.01.2011 18:57
Kirjoittaja Lumppu
Weapon teamit ovat heikkoja ja epäluotettavia, mutta parhaimmillaan kyllä tuhoaa koko groupin onnistuessaan. Varsinkin warpfire throwerit voivat kylvää paljon tuhoo. Doomflayer on vähän varmempi tekemään edes mitään damagea ja on halpakin, mutta sitä pitää osata käyttää.

Itse en oo vieläkää tajunnu miksi niillä on vaan yksi woundi, ovat tosi heikkoja ranged tulelle.

Re: Rottien tiimit

Lähetetty: To 06.01.2011 19:00
Kirjoittaja Oberon
Lieskari, rättäri ja linko toimii, templatet kuitenkin osuu hipaisuillakin->pikkulätkätkin tekee monta osumaa osuessaan. Ampuvan tiimin käyttö=helppoa, tappelevan tiimin käyttö taas ei.

Pärjäävät ilman ja flayeri kuuluu hyllylle.

Re: Rottien tiimit

Lähetetty: Pe 07.01.2011 22:37
Kirjoittaja freakreature
Kuten Oberon tuossa jo sanoi, flayeria en alkaisi pelaamaan, samoin rattlingin teho on hieman heikentynyt kuulemma 7 editionista. Kaikki aseet jotka tekevät template iskuja, ovat kovia tässä editionissa siihen pisteeseen, että rajanneet etc kompeissakin niiden määrää. Parhaimmillaan asetiimit ovat tykistöä, jotka uppoaa coren pisteisiin ja saavat aikaan paljon. Ja vielä jos onnistuu pitämään 3 tuuman etäisyydellä parent unitista (itsellä yleensä 20 klaanirotan yksiköitä linjojen takana) saa 4+ wardin kaikkea rangedhyökkäyksiä vastaa.

Gutter runnerit ovat myös osoittaneet tehonsa, toimivat hienosti scouttina deplottuna vihollisen selustaan myrkyllä ja lingoilla.

Re: Rottien tiimit

Lähetetty: Pe 07.01.2011 22:49
Kirjoittaja Oberon
Nooh, vaikka sen rättärin pitääkin viskoa osumista nyt, on sen range kuitenkin paljon parempi kuin lieskarilla, ja strena parempi minilinkoa, eli kyllä sitä saa pelata jos modeli löytyy. Jokatapauksessa ottaisin template-tiimejä mieluummin. Tosiaan etc-kompeilla lätkiä ampuvia aseita ei niin montaa edes saa, jolloin rättäreillekin on tilaa.

Re: Rottien tiimit

Lähetetty: Ke 12.01.2011 20:44
Kirjoittaja Amazing Slug
Flayer on ihan käyttis. Weapon tiimit saa usein tehdä osa-aikaduunia great eagleina, joten parempi et on halpa ja vähän kestävämpi. Hauskana päivänä huitoo takaisinkin jonkun hitin.