Sivu 1/2

Dark eldar, yks lisää, 1750p

Lähetetty: Ti 08.02.2011 16:43
Kirjoittaja jamovoima
Tämmöstä listaa oon miettiny vähän tässä ihan jo vaan sen takia että figut on niin siistejä että on vissiin pakko hankkia armeija jossain välissä:

HQ

Baron Sathonyx -105p-

Haemonculi -85p-
-Webway portal-

Haemonculi -85p-
-Webway portal-

TROOPS

8 Wyches -126p-
-Haywire grenades, Hekatrix, Agoniser-

Raider -70p-
-flickerfield-

6 Wyches -102p-
-Haywire grenades, Hekatrix, Agoniser-

6 Wyches -102p-
-Haywire grenades, Hekatrix, Agoniser-

9 Warriors -96p-
-blaster-

Raider -70p-
-flickerfield-

20 Hellions -335p-
-Helliarch, Stunclaw-

FAST ATTACK

3 Beastmasters -136p-
-Clawed fiend, 4 Razorwing flocks-

HEAVY SUPPORT

Voidraven bomber -195p-
-4 Shatterfield missiles, Flickerfield-

Talos -120p-
-Twin heat-lance-

Talos -120p-
-Twin heat lance-

Yht: 1747p

Ideallisessa tapauksessa toinen heamonculeista antaa pain counterinsa ekalla vuorlla hellioneille ja hyppää warrioreiden raideriin. Toinen haemonculi menee wychien kera toisessa raiderissa ja avaa ekalla vuorolla webwayn. Toinen webway avataan vasta toisella vuorolla.

Webwayhyn jätetään molemmat talosit, beastherdi ja molemmat kävelevät wychit. Jos ei saada ekaa vuoroa (Baron antaa +1 heittoon) niin voidraven tuodaan myös reserveistä.

Pitäisi olla suht veikeä armeija vastassa ja pelattavana, boonuksena jokaisella yksiköllä on myös jonkunnäköinen avain peltipurkkeihin.

Re: Dark eldar, yks lisää, 1750p

Lähetetty: Ti 08.02.2011 17:51
Kirjoittaja Haizelhoff
Voidraven on turhan kallis. Vaihtaisin ravageriin tai razorwingiin ja uppisin jalka wychejä isommiks. 6-hengen yksiköt on imo vähän liian pienii. Muuten armeija on ihan hauska portaali-lista.

Re: Dark eldar, yks lisää, 1750p

Lähetetty: Ti 08.02.2011 18:59
Kirjoittaja jamovoima
Hmm razorwing on yhtä kallis. Toki ohjukset kuuluu hintaan, mutta toisaalta huonompi aseistus ja pellit. En kyl oo ihan varma tarviiko se neljää ohjusta. Niistä saisi ainakin yhden lisäwychin/ohjus. Lentskarin siis haluan jokatapauksessa. http://www.forgeworld.co.uk/Warhammer-4 ... OENIX.html Tuota olen katsellut jo pitkään sillä silmällä ja dark eldareiden kanssa sitä voisi käyttää myös normipeleissä.

Re: Dark eldar, yks lisää, 1750p

Lähetetty: To 10.02.2011 01:32
Kirjoittaja Entrooppi
En oo kyl pelant ollenkaa Coven Unitteja, Hellioneja tai Webwayta. Mutta sanonpa silti mielipiteeni:

8 Wychiä ilman erikoisaseita? Hullun pehmeä ryhmä, jonka kyky saada lähiksessäkään mitään aikaan on mielestäni melko kyseenalainen. Varsinkin kun nämä eivät ainakaan ihan heti saa mitään tukea, Webway-kaverit ehtivät kuitenkin sekaan vasta seuraavalla vuorolla. Mitä jos vaihtaisit Bloodbrideihin? Voisit tiputtaa pari Hellionia ja saisit kovempaa naisväkeä, ehkä jollain leluillakin vielä. Scoring status tietty menisi, mutta voisin kuvitella sen olevan sen arvoista.

Voidravenin sijaan itsekin ottaisin Razorwingin pelillisesti. Figuongelma on kyllä selkeä, tuo Forgen peli on selvästikin Voidraven ja se toinen vekotin on ihan kamalan näköinen. Ohjuksia tiputtelemalla pongoja kyllä saisi, ehkä siltä voisi Flickerinkin riisua ja toivoa olevansa coverissa? Kallis lentskari tuntuu villiltä Webway-listassa, joka muutenkin näyttää ainakin paperilla kärsivän voiman liiallisesta jakaantumisesta.

Re: Dark eldar, yks lisää, 1750p

Lähetetty: To 10.02.2011 15:42
Kirjoittaja jamovoima
Mie en oota wycheiltä erityisesti tappotehoja, mutta tolla isolla ryhmällä on kuitenkin meleessä 4+ invu ja feel no pain. Kuvittelisin sen riittävän johonkin. Mikään noista erikoisaaseista ei niin hirveästi kuitenkaan vakuuta. Ehkä poislukien shardnet & impaler, joka sekään ei varsinaisesti tappotehoja kasvata. Sopivilla huumeilla pitäisi kyllä vähän antaa kipuakin. Agonizer siellä taitaa jokatapauksessa sen suurimman vaikutuksen lähiksessä tehdä. Ekalla vuorolla noilla nyt ei tosiaan ole tarkoitus mihinkään chargailla vaan lähinnä asentaa webway sopivaan paikkaan. (ihannetapauksessa menetelmällä, jossa vain haemonculi poistuu autosta). Eli ideana on että wychit toimii liimana ja talosit, hellionit ja beastit napsii liimaan takertuneet vihulaiset.

Toki toinen optio olisi tuoda webwaysta yksi iso wychiporukka, mut en tiiä onko se merkittävästi parempi juttu.

Mie kyllä yhä oon sitä mieltä et voidraven on kaikessa parempi kuin razorwing. Miut saa kyllä todistaa väärässäolevaksi.

Re: Dark eldar, yks lisää, 1750p

Lähetetty: To 10.02.2011 15:53
Kirjoittaja santso
joo ei niitä erikoisaseita wycheille kannata ostaa, saa yhden wychin lisää samaan hintaan.

mutta joo itse pelaisin mieluummin ehkä wrackseja(t4 fnp, mahis mauttomaan fleikkaan ja poisoned iskut) tulemaan ulos sieltä portaalista. fleetin menetät jokatapauksessa kun lyöt haemonculuksen siihen wychiryhmään

Re: Dark eldar, yks lisää, 1750p

Lähetetty: To 10.02.2011 20:37
Kirjoittaja Entrooppi
Voi kyllä olla, että puhtaalta peliteholta hyvillä huumeilla varustettu Wychi-jengi on iskuvoimaisempi kuin saman pistehinnan erikoisaseilla varustettu. Sinänsä minusta vaan tuntuu, että 8 Wychiä ei edes liimaa ketään tai mitään, vaan ottaa pataan. Tai siis, riippuu tietysti ketä pitäisi liimata, mutta alussa kentällä ollessa kolme pahvilaivaa ja kahdessa sisältö, niin voisi olla iloista jos nämä kestäisivät jotain toimintaa. Tietty jos luotat siihen, että Webway menee sinne minne pitää ja Reservit tulevat kun pitää, niin ehkä tuo ryhmä on riittävä. Shardnet ja Impaler on ollut ehdottomasti omakin valintani näiden vekottimista. Jos kaikki menee kuten pitää, ryhmä varmaan riittää, mutta epäilen sen toimivuutta.

Omat pelikokemukseni DE:llä ovat vaikuttaneet siltä, että monia armeijoita vastaan voi olla haastavaa saada Webway oikeaan paikkaan. Taksit ammutaan alta ja niiden sisältö sitten. Tosin tältä ei juuri pelastaisi erikoisaseet tai Bloodbride-statitkaan.

Mie olen kyl päinvastaista mieltä noista pyssypaateista, mutta saa myös todistaa väärässolevaksi. En ole kumpaakaan kokeillut, suunnitelmissa on ollut jompi kumpi väsäillä piakkoin. Figuna kenties myös tuo Forgen mööbeli.

Ehkä tämä menee osaltani vähän lämpimikseni jutteluksi, kun noista Webwaysta en tosiaan omaa kokemuksia. Jotenkin ne vaan tuntuu niin liialta energian jakamiselta. Energian jakaminen DE:llä tuntuu olevan erityisen vaarallista lasileukaisen meiningin takia.

Re: Dark eldar, yks lisää, 1750p

Lähetetty: To 10.02.2011 22:46
Kirjoittaja Tenni
Alkuperäiseen viestiin liittymätön asia, mutta pakko vastata jamovoiman väitteeseen voidravenin paremmuudesta.

Voidraven vie aina kun on tarve tuhota yksittäisiä isompia aluksia.
Razorwing on taas jalkaväen tuho.
Kokeile pelata vaikka tyriä vastaan ensin voidraveneilla ja sitten razorwingeillä. Molempiin testeihin otat shatterfield-missilet(kyllä kaikki 4) aluksiin. Flickerfieldit tietenkin(ne otetaan aina) ja kun pelailet razorwingeillä, korvaa darklancet d-cannoneilla ja ota mukaan vielä splinter-cannon. Tuolla varustuksella razorwing toimii kuin raid. Tappaa ötököitä niin talossa kuin puutarhassakin.

Re: Dark eldar, yks lisää, 1750p

Lähetetty: Pe 11.02.2011 10:05
Kirjoittaja jamovoima
Toisaalta noi shatterfield missilet kyllä hoitaa yksinäänkin sen jalkaväen ja tankkeja vastaan on sitten vielä kaupanpäälisinä noi void lancet.


Ja alussa olisi kentällä myös noi hellionit. 3+ cover ja feel no pain pitänee ne hengissä. Toki armeija vähän kusee jos ei saa ekaa vuoroa, mutta that's life. :)

Ja tosiaan puhtaasti teoriapohjalta vielä mennään. Webwaysta on kyllä kokemuksia vanhalla eldar webway assault listalla pelailusta. Silloin ainakin riitti hyvin 2 yksikköä alussa kentällä.

Re: Dark eldar, yks lisää, 1750p

Lähetetty: La 12.02.2011 00:57
Kirjoittaja Entrooppi
Joo-o. Voi olla, että olen tyhmä ja väärässä, mutta voimanjako epäilyttää silti.

Himottaisi kyllä rähistä tällaisen listan kanssa, niin näkisin, onko siitä mihinkään. Jos saat kasaan, niin otetaan erää kun tulen Lepraan seuraavan kerran.

Re: Dark eldar, yks lisää, 1750p

Lähetetty: Su 13.02.2011 18:36
Kirjoittaja jamovoima
Entrooppi kirjoitti:Joo-o. Voi olla, että olen tyhmä ja väärässä, mutta voimanjako epäilyttää silti.

Himottaisi kyllä rähistä tällaisen listan kanssa, niin näkisin, onko siitä mihinkään. Jos saat kasaan, niin otetaan erää kun tulen Lepraan seuraavan kerran.
Jähistään vaan, tosin varmaan menee kesään ennen kun jotain konkreettista on kasassa. Nyt pitää hiukan vielä vahvistella noiden valoisampien avaruushaltioiden rivejä. Toki nekin on valmiita mittelöitsemään jos tänne päin joskus eksyt.

Re: Dark eldar, yks lisää, 1750p

Lähetetty: Ke 09.03.2011 21:20
Kirjoittaja Wanha Herra T
jamovoima kirjoitti:. Lentskarin siis haluan jokatapauksessa. http://www.forgeworld.co.uk/Warhammer-4 ... OENIX.html Tuota olen katsellut jo pitkään sillä silmällä ja dark eldareiden kanssa sitä voisi käyttää myös normipeleissä.
Jeps, meikäläinenkin värkkäsi tosta Forgen Phoenixista Voidravenin. On se nätti. Pakko pelata, vaikka ammutaankin heti ekan vuoronsa jälkeen alas... fiilis pohjalta.

Re: Dark eldar, yks lisää, 1750p

Lähetetty: Su 12.06.2011 12:27
Kirjoittaja jamovoima
Olen nyt vähän testaillut pelikentälläkin pimentotonttuja. Alla kolme peliä, kaikki sapce wolfeja vastaan. Eka meni tutustuessa listaan ja tuli takkiin pahasti, kahdessa muussa pelissä space wolfit katosivat laudalta (lähes) kokonaan.

Listasta tuli aika erinäköinen sitten loppupeleissä:

HQ

Baron Sathonyx -105p-

Haemonculus -100p-
-shattershard, webway portal-

TROOPS

7 Wyches -104p-
-haywire grenades, hekatrix, power weapon-

6 Wyches -92p-
-haywire grenades, hekatrix, power weapon-

-Raider -70p-
-nightshield-

3x 5 Warriors -3x 65p-
-blaster-

3x Venom -3x 70p-
-Extra splinter cannon, grissly trophies-

14 Hellions -239p-
-helliarch, stunclaw-

FAST ATTACK

5 Scourges -134p-
-2 heat lances-

5 Scourges -130p-
-2 haywire launchers-

6 Reaver jetbikes -156p-
-2 heat lances-

HEAVY SUPPORT

2 x Ravager -2x 115p-
-Night shields-

Yht: 1750 pistettä

Mukava välimuoto leijojen ja webway hyökkäämisen välillä. Biket, scourget ja kävelevä wychiporukka on tullut webwaysta. Portaalia ei tarvitse laittaa erityisen eteen, lähellä objektiiveja on riittävä paikka. Sieltä ei kuitenkaan välttämättä tarvitse hyökätä suoraan päälle. Tosi hauska armeija pelata, paljon liikettä ja pain tokeneita on hauska kerätä. Viimeisimmässä pelissä hellioneille kertyi loppupeleissä niitä 5 (plus yksi rhino). Tankkeja tuntuisi olevan kyllä hankalaa tuhota. Johtunee tosin osin myös siitä, että ammuin kaikki heat lancet ja blasterit järjestään aina ohi. Splinteraseet tuntuu kyllä aika tehokkailta. Listassa on ongelmana kyllä myös se, että suorittava osa on aika riippuvainen combat drugseista, toisaalta ainoastaan '1' eli run boostaus on oikeasti huono. Kassellaan.

Re: Dark eldar, yks lisää, 1750p

Lähetetty: Su 12.06.2011 12:37
Kirjoittaja Haizelhoff
Onks power weaponit toiminu wycheillä? Jos on, niin siitä saisin itekki vähän irrotettuu lisää pisteitä ku tiputtaa agonizerit PW.

Re: Dark eldar, yks lisää, 1750p

Lähetetty: Su 12.06.2011 12:51
Kirjoittaja jamovoima
Haizelhoff kirjoitti:Onks power weaponit toiminu wycheillä? Jos on, niin siitä saisin itekki vähän irrotettuu lisää pisteitä ku tiputtaa agonizerit PW.
On toimineet, tosin peleihin mahtui yksi aika once in a life time tilanne, kun kahdeksaa grey hunteria vastaan taistellut yksinäinen hekatrix päätti neljällä hykkäyksellään (+1A drug) pistää kylmäksi 4 grey hunteria (neloset osuu, vitoset woundaa) ja loput livisti kentältä...

10 pisteen lisä siitä, että woundaa aina 4+:lla tuntuu kuitenkin aika isolta, kun ottaa huomioon että wychit voivat saada +1 strenaa huumeista tai furious chargen pain tokeneilla. Lisäksi jos vastustajalla on toughness 3 on agoniser jopa huonompi edellämainituista syistä. Wychit on kuitenkin (ainakin tässä porukassa) ensisijaisesti uhrattavia speedbumppeja, haywirettäjiä ja siivousyksiköitä. Joltain isommilta grey hunter squadeilta jaoikeasti kovilta lähisyksiköiltä tulee selkään jokatapauksessa.

Toinen variaatio jota olen miettinyt olisi vaihtaa Baron Duke Sliscucseen, ditchata scourget ja lisätä assault elementtejä. Beast herdit, incubit ja ehkä harlekiinitkin olisi varteenotettavia. Myös archoun's court olisi hyvä yksikkö, mutta harmillisesti kumpikaan noista kiinnostavista sankareista ei ole archon. :)

Katsellaan miten tämä tästä edistyy, nyt olen lähinnä pelaillut lainafiguilla ja muutamilla proksyillä. Oma armeija kasaantuu pikkuhiljaa kampanjan edetessä ja aloitusporukkaa johtaa juurikin tuo Duke Sliscus.

Re: Dark eldar, yks lisää, 1750p

Lähetetty: Su 12.06.2011 13:15
Kirjoittaja Haizelhoff
Itekki tänään rupesin miettiin tota dukee messiin, varsinkin kun luin FAQ:a ja huomasin ettei trueborn tai warru squadi oo pakollinen. Ainakin duken kanssa noi PW:t on varmaan parempi ratkasu. Oma raider-lista perustuu amerikan etc kapun Ben Mohlien 2k listaan, ja Mohliella on vect ja courti. Ite vaihoin courtin heti aluks incubeihin, koska omasta mielestäni tarttin ennemmin niitä pw iskuja combattiin, vaikka courtis on aika kovis tyyppejä kanssa.

Laitoin dukella varustetun listan dakkaankin:

http://www.dakkadakka.com/dakkaforum/po ... ge#2928543

Re: Dark eldar, yks lisää, 1750p

Lähetetty: Su 12.06.2011 16:57
Kirjoittaja jamovoima
Joo lueskelin BoLsista noita battle reportteja tuolta ameriikan tiimikisoista. Ite kyl varmaan otan ainakin jonkunnäkösen warrior/trueborn squadin mukaan jos Dukella pelaan. Silloin saa täyden hyödyn irti kaikista ominaisuuksista. 5 truebornia kahdella splinter cannonilla ja kolmella shardcarbinella voisi olla hauska venomissa 3+ poisonin kera. :)

Tossa miun listassa noi vehicle upgradet on se mikä eniten mietityttää. Ravagereilla voisi olla parempi flickerfieldit, jäävät usein harmillisen avoimelle jos ampuvat. Night shieldit myöskin ovat parempia vehkeissä, jotka tulevat lähemmäs. Noi venomit niistä tykkäisi, rapidfiret ja meltat kun saa pois ampumasta noita niin elinikä pitenee kummasti. Toisaalta kallista on. Upgradeihin menee helposti aika paljon pinnoja, kun melkein kaikki tuntuisivat aika hyödyllisiltä.

Täytyy myöntää kyllä, että tykkään tähänastisen perusteella tosi paljon dark eldareista. Melkeinpä kaikki yksiköt kirjassa tuntuvat käyttökelpoisilta ja erilaisia pelityylejä on riittävästi. Etenkin eldar pelaajana huomaa hyvin kuinka paljon kaikkea kivaa löytyy. Jotain kertoo sekin että harlekiinit, jotka on eldar codexin parhaimmistoa, ei meinaa mahtua millään dark eldar listohin. (Mikä on sinänsä huono kun niitä olisi 14 valmiiksi hyllyssä :)

Re: Dark eldar, yks lisää, 1750p

Lähetetty: Su 12.06.2011 18:05
Kirjoittaja Maalis
Eikös duken myrkyt toimi vaan siihen ryhmään missä tämä on mukana? Eli venomiin mahtuis 4 trubornia+duke..

Re: Dark eldar, yks lisää, 1750p

Lähetetty: Su 12.06.2011 19:01
Kirjoittaja jamovoima
Kappas, olen huijannut. Jotenkin oon aatellu et niihin mahtuisi kuusi. No siinä tapauksessa siis 4.

Re: Dark eldar, yks lisää, 1750p

Lähetetty: Su 12.06.2011 19:20
Kirjoittaja Haizelhoff
jamovoima kirjoitti:Kappas, olen huijannut. Jotenkin oon aatellu et niihin mahtuisi kuusi. No siinä tapauksessa siis 4.
Itekki huijasin vähän aikaa. Liian tottunu marineiden mittoihin kait. Ite en kyl tykkää laittaa paljoo mitään uppeja leijoihin. Ne hyvät (niinku flickerfield ja night shield) on semi kalliita. Aethersailsit pääs tohon mun raider-listaan koska 5 pojolla se on ihan jees upgrade. Auttaa huomattavasti ku vastustaja onkin deplonnu kauemmaks tai joutuu tuleen reservistä (niinku tol mun raider listal aika usein joutuu). Ite varmaan kyl vaihtaisin kans sun ravagereiden night shieldit flickerfieldeihin. Grisly trophiesit on jees 5-pojon uppi kans, niitä iteki lisäilen jos jää jämäpojoja.