Sivu 1/1

Hordesin / Warmachinen pakat.

Lähetetty: Ke 02.03.2011 12:23
Kirjoittaja Dapara
Juu eli ollaan tässä kaveriporukalla aloittamassa kyseisiä pelejä ja auki on jäänyt noiden pakkojen merkitys.
Itse olen aloittamassa skornea ja suurin osa figuista on useamman vuoden vanhoja joten tarvitseeko näille hankkia tuota aloitus korttipakkaa?
Tyyliin http://www.boostep.fi/hordes-2010-skorn ... 88619.html
Nopeita vastauksia kiitos :)

Re: Hordesin / Warmachinen pakat.

Lähetetty: Ke 02.03.2011 12:37
Kirjoittaja Merimetsä
Dapara kirjoitti:auki on jäänyt noiden pakkojen merkitys.
Mki->mkii transiitiossa melkein kaikkien figujen säännöt menivät uusiksi. Pakassa tulevat kaikki kortit faktion kortit.
Dapara kirjoitti:suurin osa figuista on useamman vuoden vanhoja joten tarvitseeko näille hankkia tuota aloitus korttipakkaa?
Käytännössä kyllä. Tai voit hankkia faktion kirjan. Suosittelen pakan hankkimista.

Re: Hordesin / Warmachinen pakat.

Lähetetty: Ke 02.03.2011 12:44
Kirjoittaja Chromeoo
sääntöjen lisäksi korteissa on damage gridit, ja kortithan on pirun paljon helpompaa muovittaa kun kirja! "HAHAHASDASDH"

eli osta dekki ja muovisleevejä (muovista on helppo pyyhkiä kalvotussi pois jotta kortit ei kulu)

Re: Hordesin / Warmachinen pakat.

Lähetetty: Ke 02.03.2011 12:46
Kirjoittaja Prkl
Joo, eli tosiaan uusien figujen mukana tulee aina niiden kortit, mutta jos teillä on vanhoja figuja joille ei uusia kortteja ole, ne kannattaa ostaa joko tuon pakan muodossa (jolloin saat kaikki muutkin faktion kortit ja voit miettiä kivoja komboja ja hankintoja), tai ostaa yksittäisinä kortit privateer pressin verkkokaupasta, jossa ne maksaa noin dollarin kappale, mutta postikuluja saattaa tulla jonkin verran. Yhteistilaus siis kannattaa jos sieltäpäin..

Kirjan hankkimalla saa myös nuo faktion joukot tietoon ja niitä on helpompi siitä selailla, mutta pelaaminen voi olla miellyttävämpää korttien avulla.

Re: Hordesin / Warmachinen pakat.

Lähetetty: Ke 02.03.2011 12:56
Kirjoittaja Dapara
Kiitokset vastauksista, pakka lähtee siis tilaukseen!

Re: Hordesin / Warmachinen pakat.

Lähetetty: Ke 02.03.2011 15:11
Kirjoittaja Nutclear
Tämä on nyt vähän samaan henkeen, että pitääkö Khadorin battle boxia (Sorscha yms.) varten hankkia uudet kortit Mk. kakkosta varten?

Re: Hordesin / Warmachinen pakat.

Lähetetty: Ke 02.03.2011 15:16
Kirjoittaja Samuli.H
Kaikkien figujen säännöt on uusittu. MK1 aikaiset kortit eivät kelpaa, mikäli pelaa MK2.

Re: Hordesin / Warmachinen pakat.

Lähetetty: Ke 02.03.2011 15:26
Kirjoittaja Sotahullu
Nutclear kirjoitti:Tämä on nyt vähän samaan henkeen, että pitääkö Khadorin battle boxia (Sorscha yms.) varten hankkia uudet kortit Mk. kakkosta varten?
Jos se on uusi box niin ei pitäisi tarvita.

Re: Hordesin / Warmachinen pakat.

Lähetetty: Ke 02.03.2011 21:57
Kirjoittaja Celebdae
Niin siis tosiaan pääsääntöisesti jos sinulla ei vielä ole figuja, niin et tarvitse korttipakkaa, koska nappien mukana tulee oikea kortti (pienellä varauksella joissain mukana voi tulla vanha kortti, mutta tällöin ottamalla Privateeriin yhteyttä saat kyllä uuden). Jos taas sinulla on vanhoja figuja esim. käytettynä ostettuina, niin korttipakka tulee tarpeeseen.

Eli lyhyesti jos olet aloittelija, osta mieluummin kirja. Sitten sen perusteella on hyvä valkata mitä nappeja haluaa ostaa.