Sivu 1/1
Trapped kysymys
Lähetetty: Ke 16.03.2011 22:44
Kirjoittaja Stuka
Jalkaväkiyksikkö on osittain saarettu ja karkuun juostessaan vain osa ukoista pääsee etenemään täydet tuumat mitä nopista tuli.
Tuhoutuuko yksikkö Trapped sääntöön vai riittääkö se että yksi ukoista pääsee liikkumaan vaaditun matkan?
-Stuka-
Re: Trapped kysymys
Lähetetty: To 17.03.2011 00:53
Kirjoittaja Sami Jumppanen
Jos olet lähdössä lähiksestä ja se fallback matka jää näennäisesti lyhyeksi, niin silloin sinun pitää kuitenkin laittaa se yksikkö vähintään tuuman päähän vihollispossesta. Mutta jos saarrostamassa on toinenkin vihollisyksikkö, niin silloin Trapped sääntö saattaa tullakin kyseeseen.
Re: Trapped kysymys
Lähetetty: To 17.03.2011 10:18
Kirjoittaja Entrooppi
Tuhoutuu jos koko ryhmä ei pääse liikkumaan ilman, että kääntyvät taaksepäin. Siinä se sanotaan sen Trapped! -säännön kohdal.
Re: Trapped kysymys
Lähetetty: To 17.03.2011 11:09
Kirjoittaja Thalmar
Entrooppi kirjoitti:Tuhoutuu jos koko ryhmä ei pääse liikkumaan ilman, että kääntyvät taaksepäin. Siinä se sanotaan sen Trapped! -säännön kohdal.
Ongelmatilanne tuli siitä, että kirja ei puhu yksittäisistä modeleista Trapped!-kohdalla vaan unitista. Tässä tapauksessa puolet unitin modeleista pääsivät liikkumaan tarvitun matkan, mutta tämän jälkeen blokkasivat pakotietä (noin 3,5" rako vihollisen yksiköiden välissä) niin, että loput eivät päässeet täyttä matkaa kiipeämättä kavereidensa olkapäille.
Re: Trapped kysymys
Lähetetty: To 17.03.2011 16:23
Kirjoittaja Entrooppi
Ah, aivan.
Ja joo, ei riitä jos osa pääse kulkemaan, eli räjähtäähän ne.