Sivu 1/1

Lumpun maastot

Lähetetty: Ma 11.04.2011 12:59
Kirjoittaja Lumppu
Hyvää päivää sotulaiset, luvassa on faba ja 40k maastoa jota on tullut tehtyä vuosien varrella. Olkaa kilttejä, ei näihin ole kovin paljon aikaa taikka rahaa uhrattu,mutta kyllä pelipöydälle passaa. Risut ja ruusut vaan.

Temple of skulls
Kuva
Kuva

Muureja
Kuva

GWn talo
Kuva
Kuva

oma tekemä talo
Kuva
Kuva

Lampi
Kuva

Korruptoitunut mäki
Kuva

Nurgle torni (pyydän anteeksi pölystä :P kai se sopii nurgleen)
Kuva

Raunio
Kuva
Kuva

Kommentteja ja ehdotuksia tulemaan!

Re: Lumpun maastot

Lähetetty: Ma 11.04.2011 15:26
Kirjoittaja Pyka
Hyvän näköistä maastoahan tuo on. Varsinkin muurinpätkät ja viimeinen raunio ovat mielestäni hyvin onnistuneita. Nuin massiivista kumpua en ehkä itse peliteknisistä syistä normipeliin (40k/fb) laittaisi.

Re: Lumpun maastot

Lähetetty: Ma 11.04.2011 15:45
Kirjoittaja Lumppu
Tänks! Joo toi raunio oli aika hätäpäisesti tehty,eikä pelissä hirveän käytännöllinen.

Lisää vaa kommentteja

Re: Lumpun maastot

Lähetetty: Ma 11.04.2011 15:56
Kirjoittaja Hege
Oikein kommeita ovat. Ootko kokeillu metsän tekemistä?

Re: Lumpun maastot

Lähetetty: Ma 11.04.2011 21:38
Kirjoittaja Lumppu
Ehkäpä joskus voiskin tehä, kiitti ideasta

Re: Lumpun maastot

Lähetetty: La 03.09.2011 22:07
Kirjoittaja Pulautus Pallo
Miten olet tehnyt tuon sinun tekemäsi talon katon? Itsekkin tekisi mieli väsätä jonkunmoinen talo, mutta katto varmaan vaikein? Teitkö sen sillä koneella mikä pyörittää sitä terää ja sanoo prum prum? En nyt muista nimeä.

Re: Lumpun maastot

Lähetetty: La 03.09.2011 22:44
Kirjoittaja Lumppu
BloodyElf kirjoitti:Miten olet tehnyt tuon sinun tekemäsi talon katon? Itsekkin tekisi mieli väsätä jonkunmoinen talo, mutta katto varmaan vaikein? Teitkö sen sillä koneella mikä pyörittää sitä terää ja sanoo prum prum? En nyt muista nimeä.
Enpä mitään koneita käyttänyt. Otin ilmakivääritaulukoita ja tein niistä semmosia siivuja, ja leikkasin niihin noita lovia saksilla. Melkeen kaikki muu talossa on sitä ilmakkotaulukkoa :)

Re: Lumpun maastot

Lähetetty: Su 04.09.2011 13:17
Kirjoittaja Pulautus Pallo
Ja mistä olet tehnyt nuo kivi(kasat/aidat) ne näyttävät todentuntuisilta, ja itsekkin tarvis soft- ja hardcover aitoja, tulis jotai muutakin maastoa kuin mäet ;p

PS: Prum prum kone = dremel

Re: Lumpun maastot

Lähetetty: Su 04.09.2011 14:01
Kirjoittaja Lumppu
BloodyElf kirjoitti:Ja mistä olet tehnyt nuo kivi(kasat/aidat) ne näyttävät todentuntuisilta, ja itsekkin tarvis soft- ja hardcover aitoja, tulis jotai muutakin maastoa kuin mäet ;p

PS: Prum prum kone = dremel
Jostain netin uumenista löysin kunnon teko-ohjeen niille, mutta enpä löydä sitä nyt. Voin tietysti kertoa mitä muistan:

Ensin tee pahvista muurinkokoinen/näköinen "muotti". Teippi käy ihan hyvin pitämään muotti kasassa. Sitten kaada hieman pikkukiviä/hiekkaa muotin pohjalle. Tämän jälkeen kaada päälle joko erikeepperiä tai kuumaliimaa. Sitten kaadat lisää kiviä/hiekkaa päälle. Tee näin kunnes muotti täyttyy. Sitten kun liima on kuivunut ( päivä tai pari), ota muotti pois ja laita valmistunut kiviaita vaikka pahvibasen päälle. Sitten vaan lisäät hiekkaa ja ruohoa mielesi mukaan ja maalaat!