Sivu 1/1

Tiikerikomppania

Lähetetty: Ke 13.04.2011 13:05
Kirjoittaja taistelukenguru
Kannattaako tälläistä aloittaa olen kuullut että se on vaikeaa pelata? Haluaisin aloittaa kahdesta syystä A se on niin halpaa , 5 tiikeriä + jotain tukea
alle 100e? , ja raskaat fearless veteran tankit? Ahhhh:)

Re: Tiikerikomppania

Lähetetty: Ke 13.04.2011 14:04
Kirjoittaja Earnest
Olen itse pelannut tiikereillä jonkin verran, ja hauskoja vehkeitä ne ovat. Ne kestävät yllättävän hyvin tulitusta, ja pystyvät antamaan sitä takaisin, ainakin tankkeja vastaan. SS tiikerit takaa sen, että pystyt assaultissa toimimaan melko hyvin. Heer tiikerit taas ovat hieman halvempia, ja täten pystyt ottamaan joitain tuki elementtejä pelityylisi mukaan. Iso miinus on se, että tulet heittämään vähemmän noppia ampumisessa ja lähitaistelussa kuin millään muulla armeijalla, joten on ratkaisevaa miten osumat/tapot per kierros generoituvat.

Heikkouksia tälläkin armeijalla toki on. Suuria jalkaväkiarmeijoita vastaan, eteenkin FV paratrooppereita yms on erittäin vaikeata pelata, sillä bazookaa ja TA 3 löytyy joka luukusta. Armeija on yleisestikkin ottaen erittäin pieni, eli jos menetät tiikerin, se vaikuttaa jo paljon miten pystyt hyökkäämään. Tämän lisäksi ne ovat Slow tankkeja, joten eivät taivu liikkumaan vikkelästi. Tämä tarkoittaa sitä että liikkeet pitää miettiä erittäin tarkaan.

Tulet myös huomaamaan, että vaikka medium tankit ovat helppoa riistaa, ne hyvin nopeasti tulevat selustaan ja pystyvät tuhoamaan tiikerin helposti. Monesti on tiikerit pistetty savuihin, vedetty flankki hyökkäys ja pakotettu tiikeri liikkumaan ja ampumaan ROF 1:llä.

Eli hauska armeija, jolla on mukavan haastavaa pelata, mutta ei ole kovin monipuolinen. Halvaksi tulee, ja jos haluaa tankki armeijan niin ihan ok lähtökohta. Suosittelisin toisaalta ihan perus Panzerkompaniaa, johon Gorzagilla on varmasti lisättävää. Toisaalta, jos on iskenyt Tiikerikuume niin minkäs sille voi!

Tiger - It's not arrogance, just superior German engineering!

Re: Tiikerikomppania

Lähetetty: Ke 13.04.2011 14:12
Kirjoittaja tneva82
Earnest kirjoitti: Iso miinus on se, että tulet heittämään vähemmän noppia ampumisessa ja lähitaistelussa kuin millään muulla armeijalla, joten on ratkaisevaa miten osumat/tapot per kierros generoituvat.
Kunkkutiikeri ja IS-2(ROF1 tykkeineen) komppaniat antanee tuossa kilpailua ;)

Re: Tiikerikomppania

Lähetetty: Ke 13.04.2011 14:18
Kirjoittaja taistelukenguru
Tiikereihinhän ei edes tarvitse fortress europea heti-45? Rahasta on paljon myös kiinni
Ja kyllä tiikerit vetää enemmän puoleensa kuin panzerit:)

Re: Tiikerikomppania

Lähetetty: Ke 13.04.2011 14:27
Kirjoittaja Earnest
Panzer March! paketissa tulee 5 tiikeriä, tiikeri skilli nopat sekä pieni SS-Tiikerikomppania kirja, jota voi käyttää. Se on se 1210-1310 pojoa riippuen käytätkö Wittmania. Earth & Steel kirjassa on päivitetty versio, mutta ei muutoksia tiikereiden suhteen.
tneva82 kirjoitti:
Earnest kirjoitti: Iso miinus on se, että tulet heittämään vähemmän noppia ampumisessa ja lähitaistelussa kuin millään muulla armeijalla, joten on ratkaisevaa miten osumat/tapot per kierros generoituvat.
Kunkkutiikeri ja IS-2(ROF1 tykkeineen) komppaniat antanee tuossa kilpailua ;)
Näin tekee, raskaat tankkikomppaniat ovat kaikki vähän samanlaisia tässä mielessä. Tosin Tiikerit MW listassa ovat ehkä pienin armeija ikinä, kun 3 SS tiikeriä on melkein se 1500 pojoa!

Re: Tiikerikomppania

Lähetetty: Ke 13.04.2011 15:17
Kirjoittaja taistelukenguru
Nyt on päätetty kohta haen tigers march:in ja maalit , sitten seuraavana sunnuntaina koeajan ne. Jos joku kiltti ihminen noppakerholta viitsisi tuoda tuon earth and steel:in katseltavaksi , saattaa mennä 503 panzereiksi:)