Sivu 1/1

Turun 40k jengi: Chaos vs BA&UM 3000pts

Lähetetty: Ti 26.04.2011 14:53
Kirjoittaja Jeroi
Oli sovittu maanantaille 25.4 hieno matsi 3000pts.

Chaoksilla pelasi: Hitman (1500pts) ja T_uristi (1500pts)
Marrruilla pelasi: W_ildman (Blood angels 1500pts) ja Allekirjoittanut (Ultramarinet 1500pts)

Arvottiin nopilla scenu: Anhilation, pitkät laidat.

Maastona minun tekemä pöytä, metsiä, kallioita,area terrainia. Valitan rapsaan en saa kuvia.

Listat about:

Ultramrines: Pedro Kantor, 5kpl sterguard 2xplasma, combi-meltat ja fisti, 10kpl devastators 2plasmaa, 2 lassee, 2*7kpl sniper scouttia fistein, Assaultgun Dredi, 5kpl TH termiksiä, 2*Predator destructor sponssi lasseilla.
Blood Angles: Sanguary priest, toinen hahmo(updateen), 3*10kpl assault marinee, 2*10kpl devastatoreita lasset ja plasmat, 10 sniper scouttia heawy bollen kanssa, furioso dreadnought.

Chaos1: Prisssi melta bombilla, joku librarian tms, Defiler, 2*10kpl Tonnipoikia, Fearles jannuija ja pari scuadii lähärijannuja invujen kans, Rhinoja 3
Chaos2: Prinssi d6 miekan kera, 2kpl devastatoreita 10kpl plasmoin ja lassein, fearlessei, Tonnipoikii ja lähis jannui muutam scuadi, Rhinoja 2.

Deployment marinet aloittaa:
Delpomentit siten että tankit on coverissa mut saa ampua melkein kaikkiin suuntiin ilma line of sitghtin menetystä, devat poruikkoihin yli puolet ja vain heawy näyy kentällä siten et pystyy ampuu joka suuntaan, Assault marsut ja pedro plus termarit keskelle pöytää et voi pojat alkaa juoksee mihen suuntaan vaa. Sternguard on keskellä pöytää ison kallion pääl coveris tykittämäs plasmaa ja 30" luotei. Dredi tukee yhtä deva ryhmää oikealla laidalla kun tasas furioso liittyy assault marineiden sekaan keskelle jossa suurin osa marine jengii muutenki on. Toinen deva ryhmä menee vasempaan laitaan yksikseen mutta siel on tuken assault marsui aika vieressä joten ei ollu pelkoo et joku heti niiden kans lähäris. Scoutit jäi kaikki infiltroimaan.

Deployment chaos:

Vasempaan laitaan tulee kaksi rhinoa kallion taakse joissa molemmat prinnsit luuraa yhdessä rhinossa scuadillisen lähärijannujen kanssa eli niiden tarkettina oli hyökätä devojen kimppuun ja sieltä assault marsuja niittaamaan, defiler tuli oikeaan laitaan ison kallion taakse josta se kuitenkin näkyi ammuttavaksi kiitos 5th edikan true line of sightin kanssa. Keskelle kallioiden päälle tuli ykjsi deva jengi ja toinen oli kallaion vieressä ihan ulkolaitaa vasten. Kallion oikella puolelle tuli tonnipoikii riviin pari scuadii ja lisää 2 rhinollisen jengin kanssa. Yksi rhin tuli myös pöydän keskevaiheille. Chos jätti yhden plasma jengin reserviin.

1. Vuoro:
Chaos ei onnistunut varastamaan alotusta. Scoutit infiltrois keskialueen kalliomettään, ja vasemman laidan mettään sekä oikealle laidalle devojen tueksi. Marrut ampui heti devastratoreilla yhden choksen devastrator jengin ulos laudalta kun olivat lähellä reunaa 1-0. Muuten paukutettiin lasseja deffiin jokaseivas coverilla kaikki. Scoutit oikealla laidalla stunnasivat yhden rhinon joka blokkas toisen rhinon kulkuu kivasti. Saatiin ampumalla viel pari jannuu kuoliaaks toisesta chaoksen deva jengistä.

Chaos vastsi omalla vuorollaan siirtäen rhinoja eteenpäin mutta totien et pakko päästä ampuu tai rhinot paukkuu suuren tulivoiman edessä joten ukot hyppäs keskialueella ulos rhinoistaan. Koittivat ampua kaikella saaden mitään aikaseksi juurikaan., yksi jannu kuoli devaryhmästä ja scouteista vasemmalla laidalla prinsien jengi ampu kolme.

2. Vuoro
Taas paukuteltiin deffiä tankeilla saamatta rikki, ordance bombartment meni hutiin. Yksi rhino korkattiin savujen läpi 2-0. Pedro ja assault marsut ja dredi loikkis eteenpäin ottamaan vastaan sitä lippiksen jengii joka valus eteenpäin ja prinssien jengii vasemalle. Tehtiin suunnitelma et pedro juoksee scoutti jenginluokse sinne pusikkoon, jolloin se antaa koko armeijalle lähäriin +1 atackia ja tästä blood angelsien marinet pitävät. Ei päästy lähäriin viel. Assaultgun dredi loikkas 6 tuumaa ottamaan vastustajan rhinoa vastaan. devat, scoutit ja sterguard jatkoi hirmusta tulitusta ja sai vastustajan heawy yksiköistä muutamia ukkoja vekeen.

Choas vastasi devoilalan koittaen posauttaa tankkejani saamatta aikseksi mitään ku cover save pelasti aina. Ammuttiin kovasti boltterein scoutteja saaden muutamii ukkoi alas lisää keskeltä ja vasemmalta. Lippiksen jengi koitti hätyttää keskialueen scoutteja. Aika laihaa oli lohtu chaokselle taas.

3. Vuoro:
Taas ammuttiin deffiä laakit ei mitään muutaku autocannon onnistu stunnaamaan sen. lIsäksi yksi deva jengi tai kaksi ampu myös deffiä saamatta aikaa mitään. scoutit keskialueella miinusti muutaman deva jengiläisen samoin kui ordance bombartment osui tällkertää nappiin ja koko scuadi alla miinustaen neljä jannuu siten että pelkät heayt jäi enää kalliolle. Assault marsut miinusti muutaman lippiksen jengiläisen ennenku assault marsut hyökkää lähäriin. Assault marsut, termarit ja furioso rynni kohti lähäriä prinssien ja jengiläisten kansa vasemmalla laidalla. Oikealla laidalla dreadnoúgh koitti posauttaa rhinon ja koko jengin samllla mut yksikää kuti ei osunut. Scoutit vasemmlla samaten ku devat onnistu muutaman jengiläisen miinustaa prinnsijengistä. Assaultissa vasemmalla assault marsut hyökkäs +1 atackin turvin furioso assaultilla prinssi jengin kimppuun ja mettän toisella puolella keskellä toiset assault marsut hyökkäs lippiksen ja sen tonnipoikien kimppuun. Lippiksen jengi oli hätää kärsimässä kun sai maistaa force waeponia kahdelata hahmolta feelnopainin kera ja d6 prsinni päätti lyödä itseään neljä laakia mutta seivas kaikki. Assault marsut miinusti vhaos jannui muutaman ja marsuja kuoli muutamia jääden 5 jannuu jälelle.

Chaos vastasi, ampui kaikella mitä irtosi yhtä assault marsu jengii oikeallalaidalla joka oli devojen ja scouttien tukena assault töpön kanssa. Assault marsuista jäi vain kessu jälelle. Ensimäin kuti dreadnoughtiin onnistu immottaa dredin vaikka sain heittää coverii. Snipoja ammuttiin vasemmalla täys laidallinn ja scoutit pelästy ja lähti juoksemaan taaksepäin. Niitä jäi 4 jäljelle. Devoja ammuttiin vasemmalla ja pari ukkoo kuoli. keksialueen snipat miinustettii 4 ukkoon ja ne ei juossut. Heawyt eivät saaneet taaskaan tankkejani alas joka alko jo vituttaa chaos poikia. Chaos sai ammuttua keskialueen deva ryhmästä muutman jannunvekee. Oikealla rhino ajoi dredin viereen otti ulos scuadin dredin eteen. Ampuivat scoutteja saaden kaksi kuoliaaksi.

4. Vuoro:
Vuoro oli murhaava marineilata, paukutettii dredin edessä ollut rhino räjähtäen yhden tuuman eli koko chaos marine jengi alla saatii yks chaos invusave ukko vekee 3-0, scoutit ampui aikasemmin stunnaamansa rhinon taustalla destroyedtksi 4-0, tankit korkkas viimein deffin autocannonilla ja räjähti 6 tuumaa miinustaen kaksi tonnipoikaa samalla 5-0. Lisäksi oli heawy ryhmästä pysyttelyn jälkeen enää lasset pystyssä. Scoutit regrouppas ja ampui tonnipoika ryhmää vasemmalla ollessa kivessä samaten devat ja se scuadi oli siinä 6-0. Keski aluuen lhärissä bloodit hq:jen kanssa jyräili lippiksen jengii assaultissa. Ja terot hykkäs lähäriin prinssijengin kanssa samaten furioso. Lähiksessä prinssi päätti tällä kertaa osua 5 kertaa termiksiin jotka kaikki munas invu saven ja koko scuadi kuoli ekas lähäris. 6-1. Dredi koitti nalkuttaa toista prinssii saamatta aikaseksi ja marinet sai ilmaseksi tappaa prinnsien jengiläisiä ilman et prinssit kiinnostu marineista. Jäi pari chaos marinee jälelle kun taas marinet kuoli kaikki 6-2. Toisessa lähärissä Bloodit jyräs feel no painin kanssa lippiksen jengin ja consolidates kohti heawy ryhmää ja loppuja tonnipoikia vasemmallalaidalla. Scoutit ampu heawyjä saamatta aikaseksi mutta sterguard hoiteli viimiset kaksi lassea 7-2.

Cahos vastasi ampuen oikean laidan scoutteja toisen rhinoporukan kanssa joki oli hypännyt aiksemmin stunnanneesta rhinosta keskelle kenttää about. Scautteja kuoli niipal rapid firessä et ne juoksi laidalta. 7-4. dredinvieressä olleet plasma invusave jannut hyökkäs dredin taakse ja posautti dredin destroydeiksi. Nyt alko lähellä ollutta predatoria pelottaa palsmajannut jo. Ne marrut assaultois sitten viimisen assault marsun kimppuun lähäikseen. ja hoiteli sen vekee. reservit tuli kans sinne kiusaamaan tankkeja. 7-5

5. vuoro:
Toinen preda onnistu dangerous testin ja peruutti 12" karkuun. Toinen predator tykitti lähestyvii kauhujanttereita vasemmalla täysen laakin miinustane sieltä kolme. jättäen yhteen scuadiin vain 3 plasmailijaa. Sterguard tykitti kans niitä vähin asein joilla oli line of sight ja toinen palsam jannu kuoli omaan plasmaansa. Sitten devat korkkas keskellä yhden rhinot joka oli menni assault marsujen ja heawyjen väliin ja se pamahtii tuusan nuukaksi. Pedro hyökkäs furioson lähelle ollutta rhinoo vastaan ja postautti sen fistillä 8-5 Pedro jatkoi vaa +1 atackin antamista lähäruun jossa furioso antaoi yhden woundin d6 prinssille ja ja melta prinnsi ei saanu meltaansa toimimaa dredii vastaan. Orbital ja scoutit killas loput heawyt vekee kalliolta 9-5.

Chaos juoksi kohti tankkeia ja koitta fistillä posauttaa sen muttei saanut osuttua. Muuten chaos koitti viimisillä tonnipoijillaan ampua keskialueella lähestyviä assaultmarsu+2hq unittia ja sai sieltä 4 ukkoo vekee. Lähärissä paukuteltiin drediä ja prinnsejä muttai mitää saatu aikaseksi.

Peli meni 6 vuoroon:
Assault marinet assaultois tonnipoikien kimppuun slaijaten koko scuadin laakista ja consiladtes kohti keskialauttetta. Koko arsenaali ampu keskialaueella lasseja ja plasmaoja jne lähestyviin lähistelijächaoksiin saamatta juurikaan mitään aikaseksi. Vasemman laidan lhärissä taas paukuteltiin vaa saaamatta aiakseksi mitään.Scoutit ampu keskialaueella ollutta tonnipoika proukkaa joka oli aiemmin destroynnusta rhinosta hypänneet pihalle muttei 4:llä scoutilla mitää saanu aikaseksi ku ei tullu rendei. Tällä kertaa molemmat predatorit peräntyivät 6" ampuen lassensa vastaan tulleita porukoita päin. Nyt kuitenki devat jäi ruoaksi tankkien viereen keskellä. Samaten sternguard yritti jallittaa posoned panokisen kanssa taas ryhmää saamatta mitää aikaseksi. Vasenmman laidan devoilla ja scouteilla ei ollut enää kohteita mitä ampuu joten odotti siel vaa voittjuhlan alkua.

Chaoksen vuorolla furiosos sai 2d6 prinssin hengilät 10-5 eikä toisen prinssin melta taaskan toiminut. Assault marsuja ammuttiin keskellä siten että siitä kuoli marsuja. Tällä kertaa vasemmalta hyökänneet lähistelijätassaultouis kesekllä ollutta deva jengii vastaan ja killas koko scuadin.

Peli meni 7 vuoroon:
Dredi lähäris ei tapahtunut mittän. Assault marinet ja hq:t hyökkäs keksialueen tonnipoikii vastaan ja tappo koko ryhmän 11-5 menettäen samlla loput assault scuadista 11-6. Chaos koitt fistillä kaataa tankkia muttei onnistunut. Peli päätty.

Loppusanat:
Valitettavasti en muista kaikkia tappoja mitä tapettiin pelissä mutta todellisuudessa peli päätty lukemiin 16-7 eli jotain muita scuadei/rhinoi pyssyteltiin alas pelin aikana. Eli aika massacre Space marineille.

Aino space marineiden paska otos oli TH terminator scuadi joka ei koskaan päässyt lyömään edes kertaakaan kohti prinssiä. Eli aika sukkaa oli se. No loppupisteissä ei pal haittaa ku ammuttiin aika tohoksi koko chaos massacre tyylin.

Tällä kertaa näytettiin et ampuvalla listalla pärjää rhino jengei vastaa mut turnauksissa valitettavasti ei voi tälläsiä listoi ottaa kun vastaan saattaa tulla viel ampuvampi armeija tms. Myös Pedro oli loistava otos tällä kertaa koska bloodien assault marsut tykkää +1 attackeista ja kun saatiin pedro viel siihen mettään sillain että anta molemmille jengeille sen edun ni aika murhaa oli lähärit. Loistavaa taktikointia oli marruilla tälläkertaa. Suosittelen lämpimästi myös sniper scoutteja clamo cloaksin kanssa sen sijaan et ottaa normi marruja boltterein. Scoutit ampuu 36" ja posauttaa myös rhino tarpteen tullen ja trukit sun muut. lisäksi 5edikasta on hyötynyt marine codexissa enitet predator, koska predator voi nyt kyykkiä jossai puoli korkeen maaston takaa, ampuu maaston yli joka puolelle ja saa aina cover-save kaikee ampumista vastaan. Kahteen peliin ei oo predator paukkunut mikä on maagista koska yleensä 4 edikan aikana ne korkattii viimeistää vuorolla kaksi.

Jos turkulaisia kiinnostuu pelailla Turun 40K jengin kanssa ni joinatkaa vaa #40k.fi cannulle

Re: Turun 40k jengi: Chaos vs BA&UM 3000pts

Lähetetty: Ma 02.05.2011 15:17
Kirjoittaja Pleopardi
Ikävän epätarkka ja kuvia olisi kaivattu, kirjoitusvirheitäkin on turhan paljon.
Predatorit kärsii nykyään kyllä tosiaan aika vähän, itselläni ei ole edellämainittu tuhoutunut kuin vuorolla 4 jos ollenkaan.
Scoutitkin on aika mukavia kaukaa, mutta kannattaa niitä tacticaleja ottaa ihan vain linjajääkäreiksi.
Kunniakas voitto imperiumille, hauskaa oli varmaan pelata.