Sivu 1/1
Legioona 35p (Rhyas)
Lähetetty: La 30.04.2011 20:42
Kirjoittaja Natura
Suht aloittelija warmachinessa ja kokematon hordessissa, tällästä listaa tein lähinnä Battle Collegen neuvojen ja figujen ulkonäön pohjalta. En tiedä toimiiko ollenkaan (college haukkui ainakin scatherit lyttyyn), mutta otetaan nyt selvää. Huom. en ole varma menikö pisteet oikein.
Rhyas -6
Typhon +12
Scythean +9
Shredder +2
Raek +4
Sworsdmen x10 w/UA +11
Strider Deathstalker +2
Shepherd +1
Total:35
Ajattelin tolle miekkaläjälle heittää stealthia ja pätkiä kaiken massan + avustaa beasteja.
Raekki hunttaa ampujia + sooloja ja Rhyas + beastit "keskeltä läpi" (= casteritappo throw/liike/featti/Rhyas comboilulla.)
Re: Legioona 35p (Rhyas)
Lähetetty: La 30.04.2011 21:36
Kirjoittaja Chade
Tämä nyt on kohtuullisen mutuilua kun en itse legioonalla pelaa, mutta aihe sinällään kiinnostaa, koska harkitsen Hordes-armeijan aloittamista ja Legioona on erittäin vahva kandidaatti. Haltiapelaaja ei nahoistaan pääse.
Kyllä ne Scather Crewt taitaa olla vähän tuubaa. Paperilla näyttävät vähän siltä, etteivät oikein osu mihinkään ja silloinkaan eivät tee mitenkään jumalaista vahinkoa ja maksavat paljon pisteitä. Asiaa ei auta se, että Rhyas ei voi mitenkään buustata katapulttien osumista.
Carnivean näyttää vähän mun silmään siltä, että sen rooli alkaa olla väliinputoaja. Toisaalta lähitaistelun hoitaa halvemmalla Scythean, toisaalta ampumisen hoitaa paremmin Ravagor, joka ei ole yhtään paskemmannäköinen lötkö. Kun vielä muistaa, että pisteen kalliimmalla saa Typhonin, joka kuitenkin lyö suunnilleen yhtä kovaa ja ampuu paljon paremmin, niin tiedä kannattaako tuota enää hankkia. Mielipiteitä? Spiny Growth on kyllä hyvä animus, mutta Rhyas tykkäisi ehkä melkein enemmän yhdestä Shredderistä ja Tenacitysta.
Swordmanit on Rhyasin kavereita, mutta pöyrittelin tätä juttua paperilla vähän ja mietin, että toimisivatko Hex Hunterit noin yleisesti paremmin? Vaikuttavat aika hyvältä yleisvalinnalta oikeastaan casterin kuin casterin kanssa toisin kuin miekkamiehet, joiden tilalle voisi monessa tilanteessa haluta mieluummin halvempia ja kestävämpiä Legionaireja. Mutta tosiaan, Rhyasin Occultationin ja featin kanssa ne kyllä rokkaavat maailman parhaimmillaan.
Re: Legioona 35p (Rhyas)
Lähetetty: La 30.04.2011 21:46
Kirjoittaja Pariah
Jos meinaat kahta raskasta petoa ulkoiluttaa 5 furyn 'lockilla niin kannattaa ottaa Legioonan tarjoamat furynhallintakikat käyttöön, eli vaihtaisin yhden Scatherin ainakin Forsakeniksi. 10" kontrollialueella oppii kyllä elämään, mutta kannattaa varoa ainakin Carniveanilla ettei innostu Rapport-buustilla Assaultoimaan liian kauas 10" spray:llään. Scytheania en ole itse vielä peluuttanut mutta vakuuttaa useilla korkean voiman hyökkäyksillään ja eiköhän tämäkin pidä Rhyasin featistä siinä missä muutkin useamman initial-hyökkäyksen figut.
Jos vaihdat Carniveanin ja Scatherin Typhoniin ja Shredderiin niin Scythean ottaa mielellään Rapportin vastaan, koska muuten pidän Carniveanin Spray:tä liian hyvänä että jättäisin siltä Rat 6:n pois.
Vikalla pisteellä saa sitten vaikka Swamp gobberit suojaamaan kriittisiä kohteita useilta ampujilta, tai Shepherdin venyttämään Rhyasin kontrollialuetta.
Re: Legioona 35p (Rhyas)
Lähetetty: Su 01.05.2011 13:20
Kirjoittaja Natura
Listaa nyt muutettu hiukkasen edellisten kommenttien pohjalta, scatherit pois yms. Mielipiteitä?