Sivu 1/1

witch huntersin hyvät/huonot puolet?

Lähetetty: La 21.05.2011 12:40
Kirjoittaja Pleopardi
Eli. Olisin kesällä aloittamassa uutta 40k puolta, kun on jo marsut ja nidit. Eliitistä tykkään sikana, mutta nidit tuo jotain vaihtelua. Seuraavaksi tähtäimessä olisi witch huntterit, kun vaikuttaa aika mielekkäältä ja elitistiseltä armeijalta. Joten olisiko teillä jakaa omia kokemuksia systereiden hyvistä ja huonoista puolista?

Re: witch huntersin hyvät/huonot puolet?

Lähetetty: La 21.05.2011 13:58
Kirjoittaja Oberon
Jänniä inkvisiittoreita, yllättävän kovia tappelusiskoja, faith-pinnoilla tappavia/kestäviä hyvin hinnoiteltuja troopseja, hyviä tankkeja. Pyssyt hyviä lähelle (boltereita, fleikkoja ja meltoja), yks hyvä pyssy kauas (exorcist-tankit). Laasereita/raketteja/autocannoneita saa vain IG:ltä, onhan sekin toki jotain. Mitään deathstaria tai hurjaa tappelumonsteria ei saa, mutta 2+ invulla ja chainfistillä riehuvan, lentävän kertakäyttö-eternal warriorin saa jos tahtoo...

Elititti-armeija WH on oletuksena ja omalla kirjalla, ainoana liittolaisia edelleen käyttävänä jenginä pääsevät oikeaan massaan käsiksi IG:n avulla (omat jätkät maksaa sen 11/10 pinnaa, ei paljoa sekään). Vähän riippuu millasta mariiniarmeijaa pelasin, mutta WH:sta saa kyllä about samanlaisen tiimin erilaisilla erikoissäännöillä aikaan. Bolttereita ja rhinoja ja lantikoita kuitenkin löytyyy.

Re: witch huntersin hyvät/huonot puolet?

Lähetetty: La 21.05.2011 22:44
Kirjoittaja Varjo
Ilonpilaaja inc, Battle sistereitä ei taideta enää valmistaa vaan saavat uudet figut Taun uuden codexin jälkeen(Toiset huhut taas kertoivat että nykyiset figut vain muovistetaan ja codexi pukataan WD:n yhteydessä, who knows). Toki proxyttäminen onnistuu vallan hyvin mariineilla, mutta siskoja joutuu vähän aikaa venailemaan(Ellei sitten osta käytettynä)

Re: witch huntersin hyvät/huonot puolet?

Lähetetty: La 21.05.2011 22:47
Kirjoittaja Kaapelikala
Tarinoiden mukaan käytettynä ostaminen ei ole mikään synti ja eBayssa noita pyörii aina silloin tällöin.

Re: witch huntersin hyvät/huonot puolet?

Lähetetty: La 21.05.2011 23:21
Kirjoittaja Tenni
Tuossa Oberon luettelikin jo hyviä puolia. Joten laitanpa tästä omasta näkökulmasta katsottuna huonoja puolia, mitkä ovat pistäneet silmään kun kaverin witch hunttereita vastaan on pelaillut.

seraphimit - Onko näille joku käyttötarkoitus? Hivenen turhan heikko yksikkö deepstrikettää, kun luultavasti seuraavalla vastustajan vuorolla ammutaan palasiksi, ja sama juttu "kävelyttämisessä" vaikka jump-infantryä ovatkin.

Normi sisterit, kunhan ei lähitaisteluun vie niin ihan ok perus yksikkö. Lähistelyssä ottavat yleensä kummasti pataansa, kiitos huikean iniativensä.

Exorcist-tankit.. vähän turhan arvaamattomia, kun noppa määrää ammusten määrän. Vain etupanssari kestää edes jotakin osumaa, mikä ei hirveästi S9 lancea vastaan auta. Kaiken kukkuraksi jos tankki ottaa yhden weapon-destroyed-damagen.. voit heittää sillä sen jälkeen vaikka vesilintua, tai ajaa neitimäisesti sen turvaan.

ja viimeisenä, monsterous-creature-hq. Onhan tuo 2+ save ihan kiva. Mutta woundeja vain 4(vertaa tyrien monsteroussien w6:seen). Täsmälleen kerran nähtiin tuokin pelissä, kunnes yhden täysikuntoisen Deldar warruryhmän 3+(kiitos duke)poison laukaukset tiputtivat sen kerrasta. Sen jälkeen jäi se pois käytöstä.

Muutenkin yleensä aika mitäänsanomaton vastus ollut. Tiedä sitten johtuuko pelaajasta vai armeijan kokoonpanosta. Voihan olla että jos vastassa olisi hannuhanhi joka heittelee 6:sia exorsistien ohjusten määrään, ja jopa osuisi niillä, niin olisi enemmän vastusta kun omatkin alukset alkaisivat paukkumaan.

Re: witch huntersin hyvät/huonot puolet?

Lähetetty: La 21.05.2011 23:33
Kirjoittaja Oberon
Seraphimit: hyvä hit&run ja pyssyt, kiva saattojoukko canonessille
Sisterit: mitä odotit kolmosen stattirivi-boltterimarineilta? Ampuu hyvin, ei tappele. Kestävät kyllä tappelussa tasan niin pitkään kun tarttee, 3+ invut ja ld9-10 stubborn on aika kova yhdistelmä.
Exorcistit: joo et tiiä monta laukausta lähtee, mutta jokainen niistä on vallan mainio laukaus. AP1 kuitenki, eikä muuta tulivoimaa pitkälle tosiaan oo tarjolla. Weapon destroyedin jälkeen joko A: ajetaan piiloon suojelemaan kill pointtia B: ajetaan eteen suojaksi C: tank shockataan vihuja (pois objektiivilta?) D: rammataan av13-autolla. Mikä tankki kestää S9 lanceja? Aika huono perustelu heikolle kestolle ;)

Celestinen onneks voi saada takaisin jos se kuolee, ja 3+ poisonilla on aika hyvä upottaa muitakin hahmoja, yks epäonnistunut esiintyminen kentällä ei vielä meinaa että hahmo on susi. Yksi huono spessu armeijassa ei tarkoita että armeija on susi. Hyvä pelaaja ei välttämättä voita huonolla listalla, eikä huono hyvällä, muttei se silti vielä todista armeijaa huonoksi.

Ei WH todellakaan kärkikahinoissa pyöri, johtuisko vaikka codexin iästä? 3 Exoa, 3 lantikkaa, 3 rhinollista siskoja, hauskaa koko perheelle.

Re: witch huntersin hyvät/huonot puolet?

Lähetetty: La 21.05.2011 23:37
Kirjoittaja Kylis
Tenni kirjoitti:seraphimit - Onko näille joku käyttötarkoitus? Hivenen turhan heikko yksikkö deepstrikettää, kun luultavasti seuraavalla vastustajan vuorolla ammutaan palasiksi, ja sama juttu "kävelyttämisessä" vaikka jump-infantryä ovatkin.
Kalliit T3 jump infantry -yksiköt ovat menettäneet tehoaan parin viime edikan aikana, kun Sisterien kirja on jäänyt hinta/laatusuhteessa muita armeijoita jälkeen.
Tenni kirjoitti:Normi sisterit, kunhan ei lähitaisteluun vie niin ihan ok perus yksikkö. Lähistelyssä ottavat yleensä kummasti pataansa, kiitos huikean iniativensä.
Heittää faith -pisteillä +2 inaa?
Tenni kirjoitti:Exorcist-tankit.. vähän turhan arvaamattomia, kun noppa määrää ammusten määrän. Vain etupanssari kestää edes jotakin osumaa, mikä ei hirveästi S9 lancea vastaan auta. Kaiken kukkuraksi jos tankki ottaa yhden weapon-destroyed-damagen.. voit heittää sillä sen jälkeen vaikka vesilintua, tai ajaa neitimäisesti sen turvaan.
On kyllä hieman hölmo sanoa näitä huonoiksi, sillä ovat jokaisen sisterilistan tukielin, joita ilman ei korkkailla vastustajien tankkeja ennen, kuin meltat kerkeää rhinoissansa perille. S9 melta onkin ehkä "hieman" optimi näitä vastaan, mutta en taas näe, miten tässä pelissä ei saa paria vaunua depotettua coveriin.
Tenni kirjoitti:ja viimeisenä, monsterous-creature-hq. Onhan tuo 2+ save ihan kiva. Mutta woundeja vain 4(vertaa tyrien monsteroussien w6:seen). Täsmälleen kerran nähtiin tuokin pelissä, kunnes yhden täysikuntoisen Deldar warruryhmän 3+(kiitos duke)poison laukaukset tiputtivat sen kerrasta. Sen jälkeen jäi se pois käytöstä.
Implikoi, että huonon noppatuurin takia kannattaa jättää pelaamatta T6 hirviotä 2+ savella ja invulla(?).

Re: witch huntersin hyvät/huonot puolet?

Lähetetty: Su 22.05.2011 00:29
Kirjoittaja Remos
Tenni kirjoitti:ja viimeisenä, monsterous-creature-hq. Onhan tuo 2+ save ihan kiva. Mutta woundeja vain 4(vertaa tyrien monsteroussien w6:seen). Täsmälleen kerran nähtiin tuokin pelissä, kunnes yhden täysikuntoisen Deldar warruryhmän 3+(kiitos duke)poison laukaukset tiputtivat sen kerrasta. Sen jälkeen jäi se pois käytöstä.
Hive Tyrant W4 S3+
Swarmlord W5 S3+
Tervigon W6 S3+
Tyranid Prime W3 S3+

Yksi viidestä tyrkkyjen HQ:sta omaa 6 woundia.. Harpyllä ja Carnifexilläkin on vain 4 woundia. Trygonilla Mawlocilla ja Tyrannofexillä 6.

Re: witch huntersin hyvät/huonot puolet?

Lähetetty: Su 22.05.2011 06:20
Kirjoittaja Pleopardi
Eli siis tankkeja ja rhinosystereitä listaan. Taidan tutkailla asiaa syvemmin joskus kesän puolella. Täällä Oulun fantsussa muistaakseni muutama systeriboksi vielä oli, mutta jos ei, niin voihan niitä ostaa käytettynä/gw:stä ja jos uudet figut/muovistus on tulossa niin eihän se hinnankevennys mitään haittaa. Kiitos tähänastisista vastauksista ja mahdollisesti myös tulevista näin etukäteen.

Re: witch huntersin hyvät/huonot puolet?

Lähetetty: Su 22.05.2011 08:21
Kirjoittaja Sami Jumppanen
Tenni kirjoitti: seraphimit - Onko näille joku käyttötarkoitus? Hivenen turhan heikko yksikkö deepstrikettää, kun luultavasti seuraavalla vastustajan vuorolla ammutaan palasiksi, ja sama juttu "kävelyttämisessä" vaikka jump-infantryä ovatkin.
Cannonessin kanssa lentoporukkana nuo rokkasi tankit ja monsut ihan kyselemättä silloin kun vielä noilla pelasin. Hauraita ne oli jo silloin, mutta kolme IP-laukausta ja sitten evikat vielä päälle, niin vahinkoa tuli ja paljon, oli maali mikä tahansa. Suurin ongelma noissa nykyään on se, että pistehinta on jäänyt nykyedikoiden jalkoihin.

Mutta exorcist on nykyäänkin sellainen yksikkö, jota ikävöin sekä IG, että SW armeijassa. Instakillaa nobibikerin jos se mokaa coverinsa ja eikä anna kenellekkään FNP:ä. Exorcistia oikeasti ikävöi vaikka vaihtoehtona on Long Fangit ja Leman Russ -variantit. Tietysti pitää muistaa, että WH armeijaan saa myös Leman Russ:in jos vaivautuu hankkimaan tarpeeksi IG:tä mukaan.

Re: witch huntersin hyvät/huonot puolet?

Lähetetty: Su 22.05.2011 08:41
Kirjoittaja Oberon
Lentävä canoness sahakirveellä ja roippeilla, 3x10 siskoa rhinoissa (3 meltaa, 3 meltaa, 3 fleikkaa&lippu), 2x5 storm trooperia rhinoissa plasmoilla, 3 exorcistia=1500. Paljon boltereita ja muita lähikantaman pyssyjä, 3 exoa ja yks ainoa modeli lähitaistelukyvyillä ja hyvällä liikkeellä. Eihän toi mitenkään paini samassa sarjassa jonkun IG:n kanssa, mutta pitäis päästä pelaamaan ihan mukavasti.

Sisters of battlet, stormtrooperit ja exorcistit ovat edelleen hyvin pisteytettyjä yksiköitä jotka kelpais muillekin armeijoille. BS4 as3+ bolter-nappeja 11 pinnalla ja kivoilla erikoissäännöillä, bs4 as4+ ukkoja 10 pisteellä ja pääsyllä special weaponeihin jo 5 ukon ryhmissä, hyviä ohjuksia av13-autoissa... Sisterien ryhmäkoot on toki vähän hassuja, 10-20 nappia, ja rhinoon mahtuu vaan 10 :P

Re: witch huntersin hyvät/huonot puolet?

Lähetetty: Ma 23.05.2011 06:10
Kirjoittaja Brightstar
avantgardisauruss kirjoitti:Eli siis tankkeja ja systereitä listaan.
Ketjussa tullut muutamia hyviä ja sekä huonoja vinkkejä mutta tämä tiivistää aika pitkälti. Jos yksikkö ei ole siskojen, on se joku avuttoman keskinkertainen tai ihan vaan susipaska.

Käytännössä sinulla on hyviä yksiköitä vain 1-2 per slot ja listatyyppejä vain 1 - mekanisoitu.

Canoness repulla oli hyvä viime edikassa ja on sitä vielläkin kohtuullisesti. Ennen mentiin ryhmän reunimmaiseen kiinni, saatiin muutamalta jäbältä iskut naamaan mitkä syötiin 2+ savella ja sitten repästiin kohteelle fistillä uusi takamus. Enään ei toimi oikein tämä taktiikka kiitos yleisen counter-attackin. Mutta ihan jees siltikin. Useammin "hyvissä" listoissa maailmalla nähnyt tosin Palantinea retinuella jossa 2 meltaa ja alla Immolaattori. Mutta...

Celestianit ovat samalla tapaa käyttiksiä kuin ylempi retinue. 2x melta ja immolator.

Siskot ovat hyviä ja abouttiarallaa ainoa yksikkö mihin kannattaa ottaa VSS. Aseiksi myös tuplameltojen sijaan voi harkita H.flamer/melta kiitos yksikkökoon joka mahdollistaa Divine Guidancen käytön. Book of St.Lucius on tosijees muttei pakollinen. Rhino alle on pakollinen

Storm troopperit ovat ainoa poikkeus ei-siskoja linjaan mutta silloinkin syy siihen on viiden minimikoko, ei muu. 2 special asetta (meltaa) ja immolatoriin sisään mikä ostetaan Heavysupportista.

Seraphmit eivät ole niin huonoja kuin porukka täällä mainostaa. Ei pidä deepstrikettää oikeastaan ikinä. Ryhmän on hyvä omata vähän enemmän porukkaa (7-8 ollut hyvä), 2x special asetta (huomannyt flamerit paremmiksi - pistoolien kantama on liian huono ja 12" liike combottaa hyvin liekinheittimien kanssa). Ryhmälle VSS on myös aika hyvä valinta ja ainoa henkilö HQ:n lisäksi joka haluaa eviscratorin. Älä elättele mitään harhaluuloja sen suhteen että lista haluaisi mennä lähitaisteluun - siskot ei siellä pärjää paremmilleen. Poikkeus tähän on seraphimit ja hyppycanoness.

Dominionit on semijees. 4 special asetta ei kennata ottaa vaikka se näiden bravuuri. VSS vähän kyseenalainen. Arvaas mitä? 2 meltaa ja immolator. I see a pattern here...

Exorcist on kova, menettänyt tehoaan pitkänmatkan ampujana niinkuin about kaikki muukin tässä edikassa joka nojaa korkeaan S ja matalaan AP:seen. Mutta jees

Immolator... noh, Storm Trooppereille takseja. Hyvä tankki. Ei kannata höysteisiin panostaa niin paljoa. Aseeksi perus twinkattu flameri (huomaa - voit liikkua 12" ja viellä ampua. Tosikova juttu!). Smoket ja extra armorit, jos jää varaa.

Tässä ehkä vähän huomasi jonkinsortin listantynkää jos luki tarkasti rivien välistä. EN SUOSITTELE rakentamaa - siskot saavat kuulemma White Dwarffissa ilmestyvän päivityksen
sääntöihinsä viellä tämänvuoden puolella. Todennäköisesti siinnä tälläinen ei ole enään toteutettavissa...

Palantine - Bolt pistol
-Celestian Retinue - 2x melta
- Immolator - Twin-Heavyflamers, Smoke Launchers

Palantine - Bolt pistol
-Celestian Retinue - 2x melta
- Immolator - Twin-Heavyflamers, Smoke Launchers

Celestian Squad - 2x melta
- Immolator - Twin- Heavyflamers, Smoke Launchers
Celestian Squad - 2x melta
- Immolator - Twin- Heavyflamers, Smoke Launchers
Celestian Squad - 2x melta
- Immolator - Twin- Heavyflamers, Smoke Launchers

Storm Troopers - 2x melta
Storm Troopers - 2x melta

Dominions - 2x melta, VSS
-IImmolator - Twin- Heavyflamer

Immolator - Twin- Heavyflamer
Immolator - Twin- Heavyflamer
Immolator - Twin- Heavyflamer

Tasan 1500pts. Yksi ryhmä tekee yhtä juttua ja kaikki ovat abouttirallaa kopioita toisistaan. Siinnähän sitten tuhoavat jonkun kun on 9 samanlaista jäljellä. Ihan kovakin lista mutta tässävaiheessa ei mitään järkeä toteuttaa kiitos jo horisontissa vaanivien "codexi"muutosten.

Re: witch huntersin hyvät/huonot puolet?

Lähetetty: Pe 29.07.2011 00:43
Kirjoittaja Pleopardi
Dodiin... Ilmeisesti systereiden koodexin ensimmäinen osa (kahdesta) on nyt ilmestynyt White dwarfissa.

Ei ole enää stormtrooppereita, eikä inkvisiittoreita, eikä assassiinejä, mutta on kolmehaavainen pappi, retinue edeltävälle ja sororitas command squad, spessujakin tuli Kyrinov ja Jakobus, mutta spessuista lähti Karamazov.

Faith pointitkin parantuivat, kun nyt saa joka vuoro d6 faith pointia, acts of faithin käyttäminenkin parantui, kun nyt tartvitsee rollata joka teolle d6, 5+ onnistuu, paitsi jos unitissa on SS, siinä on IC, tai jos se on ottanut väh. yhden kuolonuhrin. Jokaisesta edeltävästä ehdosta saa +1 heittoonsa, eli jos on porukka systereitä, joissa on SS, IC ja 1 jäsen on kuollut, ne heittelevät akteja 2+;lla.
Toisaalta acts of faitheista tuli hieman rajatumpia, sillä jokaisella taistelusisko yksiköllä on nyt vain yksi akti.

Tämä siis kaikille, jotka eivät ole saaneet uusinta White dwarfia luettavakseen. Nyt vain sitten pitää odotella uusia figuja...

Re: witch huntersin hyvät/huonot puolet?

Lähetetty: Pe 29.07.2011 12:01
Kirjoittaja Joo-o
avantgardisauruss kirjoitti: Faith pointitkin parantuivat, kun nyt saa joka vuoro d6 faith pointia, acts of faithin käyttäminenkin parantui, kun nyt tartvitsee rollata joka teolle d6, 5+ onnistuu, paitsi jos unitissa on SS, siinä on IC, tai jos se on ottanut väh. yhden kuolonuhrin. Jokaisesta edeltävästä ehdosta saa +1 heittoonsa, eli jos on porukka systereitä, joissa on SS, IC ja 1 jäsen on kuollut, ne heittelevät akteja 2+;lla.
Toisaalta acts of faitheista tuli hieman rajatumpia, sillä jokaisella taistelusisko yksiköllä on nyt vain yksi akti.
Anteeks mitä? Minkä suhteen parantuivat? Faith powerit ovat nykyään vanhaan verrattuna ihan täyttä shaibaa, ja nykyisessä MSU-metassa d6(mahdollisen rerollin kanssa) ei silti riitä mihinkään. Faith-powerit tuntuvat nykyään olevan vaan sille yhdelle tai kahdelle yksiköille joissa ne canonessit löytyvät. Pistehintoja on sanottu pudotettavan, joten tulevaisuudessa siskoyksiköitä on vielä enemmän pöydällä, mikä huonontaa d6-määrää entisestään. Siskoja kustiin silmään ja kunnolla, ei voi muuta sanoa. Kaiken lisäksi se 2+ on huonompi kun monet lähtökohtaiset heitot aiemmin. No can do, toivoo että pistehinnat ja aseiden selitykset nyt vielä jotain korjaavat..

Re: witch huntersin hyvät/huonot puolet?

Lähetetty: Pe 29.07.2011 15:39
Kirjoittaja Pleopardi
Kyllä se uusi faithailu on parempi, paitsi jos heittää pelkkiä ykkösiä ja kakkosia, keskimäärin saa joka vuorolle 3-4 faith pointia, kun ennen oli vähän yli kymmenen koko pelin ajaksi, joita sai lisää tappamalla omia charruja. Onhan se faithpointien tehokas käyttö rajattu tiettyihin yksiköihin, mutta muut yksiköt eivät välttämättä tarvitse jokavuoroista faithailua. Lisäksi, kyllä se 2-5+ test of faithi on parempi kuin squadin solttumäärän yli/ali heittäminnen 2d6;lla, mieti nyt mitä 10-20 siskon porukat saivat ennen aikaan, eivät käytännössä voineet heitellä muuta kuin handia ja guidancea, ennen kuin menettivät puolet ryhmäkoostaan, jolloin eivät voineet enää tehokkaasti heittää handia tai guidancea. Ennen faithpointit riittivät muutaman vuoron mässäilyyn, mutta sitten ne olivat loppu, nykyään faith pointit vain kestävät useampia vuoroja. Toki tästä asiasta voi olla monta mieltä.

Re: witch huntersin hyvät/huonot puolet?

Lähetetty: Pe 29.07.2011 16:04
Kirjoittaja halko
avantgardisauruss kirjoitti:Kyllä se uusi faithailu on parempi, paitsi jos heittää pelkkiä ykkösiä ja kakkosia, keskimäärin saa joka vuorolle 3-4 faith pointia, kun ennen oli vähän yli kymmenen koko pelin ajaksi, joita sai lisää tappamalla omia charruja. Onhan se faithpointien tehokas käyttö rajattu tiettyihin yksiköihin, mutta muut yksiköt eivät välttämättä tarvitse jokavuoroista faithailua. Lisäksi, kyllä se 2-5+ test of faithi on parempi kuin squadin solttumäärän yli/ali heittäminnen 2d6;lla, mieti nyt mitä 10-20 siskon porukat saivat ennen aikaan, eivät käytännössä voineet heitellä muuta kuin handia ja guidancea, ennen kuin menettivät puolet ryhmäkoostaan, jolloin eivät voineet enää tehokkaasti heittää handia tai guidancea. Ennen faithpointit riittivät muutaman vuoron mässäilyyn, mutta sitten ne olivat loppu, nykyään faith pointit vain kestävät useampia vuoroja. Toki tästä asiasta voi olla monta mieltä.
Joo ei. Ennen oli sen pelin ajaksi kätettävissä se ~6-8 faith pointtia (~canoness + 3:t siskot + seroja/celestianeja) + martyyrit, mutta se kyllä riitti aivan mainiosti koko pelin ajaksi. Silloin kanssa sai käyttää (periaatteessa) paljon suurempaa määrää acteja jolloin yksiköille saatiin parempi utiliteetti. 2-5+ testi on arsesta, paljon helpompaa on vaan heittää 2d6 ja alle 10 (tai yli viisi tai +-=7 kolmella nopalla). Kyllä, ne 10-20 siskon ryhmät eivät voinneet heitellä muuta kuin handiä ja guidancea, mutta oikeasti; mitä muutakaan ne oikeasti heittelisi? Ws3 s3 iskut ennen vihollista on oikeasti liian marginaalinen etu että siitä olisi oikeasti hyötyä, invu vois olla ihan kiva, mutta ei perussiskot (etenkään isot ryhmät) tarvi invua vastustajan jumittamiseen kun hävitään muutenkin ja meillä on kirjat. Sitten kun alkaa pääluku vähän laskea, niin saadaan ne invutkin tarvittaessa päälle. Siskoille jää siis guidance ja hammerhandi jäljelle, eli juuri ne mitä tarvitaan. Jos yksikkökoko taas tippuu niin pieneksi ettei noita voi heitellä, niin niiden hyötykin putoaa jonkin verran; toki pelkän fleikan, kessun ja heavyfleikan guidance olisi ihan kiva, mutta on se 2-3 heittäminen (ennen) silti parempi kuin olla ilman guidancea ollenkaan (WD:ssä).
Serat taas ovat sukkaa nykyään kun menettivät kaiken sen miksi ne olivat hyviä ennen. Jes.

Noh, pisteet ja wargeari toki kertoo enemmän että onko siskot kuinka kusessa vai ei, joten niitä odotellaan.

Re: witch huntersin hyvät/huonot puolet?

Lähetetty: Pe 29.07.2011 17:48
Kirjoittaja Joo-o
halko kirjoitti:
avantgardisauruss kirjoitti:Kyllä se uusi faithailu on parempi, paitsi jos heittää pelkkiä ykkösiä ja kakkosia, keskimäärin saa joka vuorolle 3-4 faith pointia, kun ennen oli vähän yli kymmenen koko pelin ajaksi, joita sai lisää tappamalla omia charruja. Onhan se faithpointien tehokas käyttö rajattu tiettyihin yksiköihin, mutta muut yksiköt eivät välttämättä tarvitse jokavuoroista faithailua. Lisäksi, kyllä se 2-5+ test of faithi on parempi kuin squadin solttumäärän yli/ali heittäminnen 2d6;lla, mieti nyt mitä 10-20 siskon porukat saivat ennen aikaan, eivät käytännössä voineet heitellä muuta kuin handia ja guidancea, ennen kuin menettivät puolet ryhmäkoostaan, jolloin eivät voineet enää tehokkaasti heittää handia tai guidancea. Ennen faithpointit riittivät muutaman vuoron mässäilyyn, mutta sitten ne olivat loppu, nykyään faith pointit vain kestävät useampia vuoroja. Toki tästä asiasta voi olla monta mieltä.
Joo ei. Ennen oli sen pelin ajaksi kätettävissä se ~6-8 faith pointtia (~canoness + 3:t siskot + seroja/celestianeja) + martyyrit, mutta se kyllä riitti aivan mainiosti koko pelin ajaksi. Silloin kanssa sai käyttää (periaatteessa) paljon suurempaa määrää acteja jolloin yksiköille saatiin parempi utiliteetti. 2-5+ testi on arsesta, paljon helpompaa on vaan heittää 2d6 ja alle 10 (tai yli viisi tai +-=7 kolmella nopalla). Kyllä, ne 10-20 siskon ryhmät eivät voinneet heitellä muuta kuin handiä ja guidancea, mutta oikeasti; mitä muutakaan ne oikeasti heittelisi? Ws3 s3 iskut ennen vihollista on oikeasti liian marginaalinen etu että siitä olisi oikeasti hyötyä, invu vois olla ihan kiva, mutta ei perussiskot (etenkään isot ryhmät) tarvi invua vastustajan jumittamiseen kun hävitään muutenkin ja meillä on kirjat. Sitten kun alkaa pääluku vähän laskea, niin saadaan ne invutkin tarvittaessa päälle. Siskoille jää siis guidance ja hammerhandi jäljelle, eli juuri ne mitä tarvitaan. Jos yksikkökoko taas tippuu niin pieneksi ettei noita voi heitellä, niin niiden hyötykin putoaa jonkin verran; toki pelkän fleikan, kessun ja heavyfleikan guidance olisi ihan kiva, mutta on se 2-3 heittäminen (ennen) silti parempi kuin olla ilman guidancea ollenkaan (WD:ssä).
Serat taas ovat sukkaa nykyään kun menettivät kaiken sen miksi ne olivat hyviä ennen. Jes.

Noh, pisteet ja wargeari toki kertoo enemmän että onko siskot kuinka kusessa vai ei, joten niitä odotellaan.
Komppia halko:lle. Jos avantgardisauruss sai tosiaan ne 6-8 fait pointia muutamalla ekalla vuorolla mässäiltyä niin gratz, pelitaitosi osoittautuvat yhtä päteviksi kuin mielipiteesi. Guidance ja hand oli nimenomaan niitä isojen porukoiden powereita joita ei ees pienet halua käyttää. Mutta nykyäänhän nuo poweritkin on semmosta kuraa ettei mitään rajaa. Tai ei sillä, kivoja pikku bonareita, mutta nimenomaan niitä pikku bonareita, eikä enää 3++ tai 2++ tai "rendiä" tai mitään senkaltaista.

Sääliksi käy siskopelaajia..

Re: witch huntersin hyvät/huonot puolet?

Lähetetty: Pe 29.07.2011 22:23
Kirjoittaja Pleopardi
Edelleen olen aikalailla samaa mieltä, sen kyllä myönnän että acts of faithit ovat nykyään aika pieniä parannuksia entisiin verattuna, mutta muuten.

Joo-o, aluksi sanoit että faith powerit ovat nykyään vain sille yhdelle tai kahdelle yksikölle josta canonessit löytyvät, ennen noin 6-8 pointia, kerroppa monellekko yksikölle ne riittävät kuuden vuoron aikana? Olisiko niille muutamalle yksikölle josta canonessit löytyvät.

Sen lisäksi, kyllä ne handi ja guidnance on isojen porukkojen powereita, mutta montako 10+ siskon yksikköä kannattaa peluuttaa tankkipainotteisessa edikassa, oli se 7-8 tosin ihan mukavia kokoja, kun saivat isojen/pienten ryhmien acteja.

Se vaan on se, että nykyään saa faithpointeja käytettyä keskimäärin ne 3-4 vuorossa, eli kuudessa vuorossa noin 6-36,voi heittää vain ykkösiä tai vain kuutosia, se on vaihtelevaa, mutta sen kanssa pitää vaan oppia elämään, vertaa tämä niihin vanhoihin 6-8;n.

En ole koskaan käyttänyt itse kaikkia faith pointeja ekoilla vuoroilla, enkä koskaan väittänytkään niin, sanoin vain että niitä riitti muutaman vuoron mässäilyyn, toki niitä ei ole pakko käyttää kaikkia heti, mutta 6-8 riittää, jos parille yksikölle laittaa vuorossa yhtä act of faithia, 3-4 vuoroksi sitä iloa riittää, toki niitä ei tarvitse laittaa ensimmäisillä vuoroilla kaikkia, vaan niitä voi myös säästää.

Ihan sama, ei huvita enää keskustella asiasta.