Sivu 1/1
Turbo Boost Reaver Jetbikeillä
Lähetetty: Su 19.06.2011 15:13
Kirjoittaja Mannunvartija
Heips,
Tällainen pikku debaatti nousi esille tuossa jokin aika sitten pelaillessa:
Jos (jet)bike turbo boostaa, pitääkö sen liikkua suoraviivainen liike vai saako se mutkitella? (Iso sääntis koluttu, mielestäni tätä kieltävää kohtaa en löytänyt)
Jos Reaver jetbike turbo boostaa, ja ilmoitan käyttäväni bladevane-attackia, tuleeko minun liikutta mallejani suoraviivainen liike, vai saavatko ne mutkitella?
Kodeksissa sanotaan, että liikkeen alku-ja loppupaikan väliin tulee vetää kuvitteellinen viiva, jonka alle jäävät modelit ottavat iskuja vastaan. Englannin sana line on niin hassunhauska, että onko se sitten viiva vai suora.
Onko jollakulla muulla parempaa tietoa asiaan?
Re: Turbo Boost Reaver Jetbikeillä
Lähetetty: Su 19.06.2011 15:49
Kirjoittaja Oberon
Ympyrää lentämistä ei lasketa turboiluksi, vaan välimatkaa pitää kertyä tarpeeksi. Tiedä sit paljonko sillä tässä on väliä, sanon silti että suoraan mennään.
Re: Turbo Boost Reaver Jetbikeillä
Lähetetty: Su 19.06.2011 16:16
Kirjoittaja Kaapelikala
Turboboostailussa saa kurvailla, mutta niitä turboboostailusta saatavia bonareita (coverit tms.) ei saa, ellei ole liikkunut riittävän pitkää matkaa alkuperäisestä pisteestä loppupaikkaan ns. linnuntietä.
Bladevanesissa toisaalta on tuo kuvitteellinen viiva alku- ja loppupaikan välissä, joten itse uskaltaisin väittää, että ympyrää ajava mopedi ei saa kovin montaa vihollista bladevanesin alle. Alku->loppu ei siis kierrä sitä "todellista" reittiä väittäisin.
Re: Turbo Boost Reaver Jetbikeillä
Lähetetty: Su 19.06.2011 16:21
Kirjoittaja Lassek
FAQ:kaan ei sano ihan ääliösuoraan, mutta kun sen mukaan 'line':n täytyy olla lähtö- ja loppupisteiden välissä, niin mielestäni on lopulta päivänselvää, että kulkureitin on oltava suora. Joskin vähän kikkailuvaraa tulee sillä, että kulkureitin lähtöpistettä merkkaavan figun ei tarvitse olla sama kuin loppupistettä merkkaava.
Re: Turbo Boost Reaver Jetbikeillä
Lähetetty: Ma 20.06.2011 10:13
Kirjoittaja Mannunvartija
Tässä ei ollut puhetta siitä, että tarkoitus olisi lennellä ympyrää ja nauraa maanista naurua vihollisen yksikköjen ottaessa sen n kertaa D3 iskua...
Okei, eli turbo boostaava mopedi saa mutkitella/kääntyä liikkeen aikana, check.
Mikään olemassa oleva sääntöhän ei siten kiellä bladevaneja käyttävän mopedin kääntymistä liikkeen aikana. (As in, liikkuu yhden vihollisyksikön yli, "pivottaa" ja jatkaa matkaa suojan taakse, että tämä ylilennetty yksikkö ei pääse ampumaan mopoja)
Ja kaiken järjen mukaan se "line", joka piirretään tulee todellisen liikkeen mukaan. Que?
Re: Turbo Boost Reaver Jetbikeillä
Lähetetty: Ma 20.06.2011 12:47
Kirjoittaja Spetulhu
Simppeliä olisi kyllä mielestäni mitata se linja suoraan lähtöpisteestä loppusijoitukseen.
Matematiikassa "line" on suora tai mutkalla, tässä pelissä tuskin muuta kuin suora. Niin joo, Deldar FAQ sanoo toki vain "line" ei "straight line", mutta jos väittää mutkan olevan OK niin ei ole enää myöskään mitään väliä mistä oikeasti lensit yli. Voit laittaa linjasi minne tahansa ja yksi yksikkö sen alla ottaa sen osuman.
http://www.games-workshop.com/MEDIA_Cus ... r_1_0a.pdf
Q: How do you mark the start and end points of a unit of
unit of Reavers move when they are using their special
Bladevanes attack? (p29)
A: Should confusion arise, simply pick any model in the
unit as the start point and mark that spot. Then move the
unit and pick any model as the end point. One unengaged,
non-vehicle unit under the line between the two markers
can then be chosen to be the target of the attack.