Sivu 1/2

Warmachine aloitus

Lähetetty: To 23.06.2011 10:13
Kirjoittaja Runt
Nyt on nettiä pengottu riittämiiin joten on kysymysten vuoro.

Mitä tarvitaan Warmachinen aloittamiseen?
Cygnar tulee olemaan mitä ilmeisemmin aloitus joukkio, jolla tosin ei sen suurempaa merkitystä ole siihen mitä tarvitaan.
Mk II: 2010 Cygnar Deck, lienee pätevä oston (tosin ei välttämätön koska uusien figujen mukana tulevat kaikki tarvitsemani kortit).
Forces Of Warmachine: Cygnar, on mitä luultavammin vielä parempi ostos jolloin selaaminen on mukavampaa.
Warmachine Prime Mk II Rulebook, ns pakko hankinta mikäli säännöt haluaa sisäistää.
Apuvälineitä: Noppia mittoja ?

Mistä siis kannattanee lähteä liikkeelle kun lähtee "täysin" nollasta? Sääntäkirja toki löytyy tuttava piiristä mutta jätetään se huomioimatta tällä kertaa.

Re: Warmachine aloitus

Lähetetty: To 23.06.2011 10:32
Kirjoittaja Merimetsä
Runt kirjoitti:Mitä tarvitaan Warmachinen aloittamiseen?
Sääntökirja, englanninkielentaito, 3-5 kpl d6-noppia, tuumamitta, templaattisetti (tai valokopiot sääntiksen takaa) ja figusi.
Bonus: Countteri kiviä, vesiliukoinen tussisetti ja kuoret korteillesi, muutama ylimääräinen 3",4" templaatti ja 30mm ja 50mm wreck marker.
Runt kirjoitti:Mk II: 2010 Cygnar Deck... Forces Of Warmachine:
Dekkiä et luultavasti enää tarvitse. (Koska kaikissa pitäisi olla uudet kortit jo.) Kirjaakaan et välttämättä tarvitse, mutta siinä ovat kaikki MKII:n aikaiset figut. Suosittelen kirjaa. Siinä on mukavasti kaikki ja fluffiakin.
Lisäksi ihan just äsken on tullut WRATH-lisäosa. Sen suosittelen hankkimaan.

Hyvä source aloittelevalle pelaajalle on Battle collage

Tervetuloa mukaan ja lykkyä tykö.

Re: Warmachine aloitus

Lähetetty: To 23.06.2011 10:36
Kirjoittaja Diogenes
Merimetsä lähes kaiken olennaisen sanoikin jo, mutta laitetaan vielä linkki listanteko-ohjelmaan jolla voi alustavia listojaan suunnitella:

http://www.forwardkommander.com/

Re: Warmachine aloitus

Lähetetty: To 23.06.2011 11:20
Kirjoittaja Runt
Löytyykö sääntökirjasta listattuna jokaisen ukon statit vai onko statit ilmoitettuna jossain päin nettiä vaiko tuossa Forces Of Warmachine: Cygnar kirjasessa?
Toisin sanoen eti kokoonpanoja olisi tarkoitus päästä miettimään, sääntis tosin tarttunee matkaan tänään kunhan fantsuun asti päästään.

Re: Warmachine aloitus

Lähetetty: To 23.06.2011 11:40
Kirjoittaja Vesihiisi
Cygnarin omasta kirjasta löytyy Cygnarin joukkojen statit, joten se on suunnittelua varten varmaan paras hankinta. Sen suhteen en ole ihan ajan tasalla, tuoko tuo Wrath vielä lisäyksiköitä, joita perus Factionkijasta ei löydy?

Korttipakkakin voi suunnittelussa toimia, mutta siinä ei ole kaikkia yksiköitä mukana. Lähinnä tuo korttipakka on tehty helpottamaan Mk1 ajasta Mk2 aikaan siirtymistä, kun tarvitsi uudet kortit. Pakan paksuus tulee enimmäkseen siitä, että siinä on useampia kopioita joistain yksiköistä. Ihan hyödyllinen, jos on Mk1 aikaisia paketteja ostanut, tarvitsee useamman samanlaisen kortin tai on jotain joutunut hukkaan.

Re: Warmachine aloitus

Lähetetty: To 23.06.2011 12:09
Kirjoittaja Diogenes
Wrath on uudempi kuin armeijakirjat, eli siinä tulee uutta kaikelle. Mutta Cygnarin kirja sisältää kaiken pre-Wrath kaman, sääntökirjassa ei sitten ole kuin ihan alkuperäiset perusjoukot.

Eli jos ihan rauhassa haluaa kaikkeen tutustua, Cygnarin kirja on se paras ostos. Wrathissa ei IMO tule mitään sellaista mitä ilman ei pärjää alkuun, joten sen voi jättää myöhemmäksi.

Re: Warmachine aloitus

Lähetetty: To 23.06.2011 13:27
Kirjoittaja Pariah
Runt kirjoitti:Löytyykö sääntökirjasta listattuna jokaisen ukon statit vai onko statit ilmoitettuna jossain päin nettiä vaiko tuossa Forces Of Warmachine: Cygnar kirjasessa?
Toisin sanoen eti kokoonpanoja olisi tarkoitus päästä miettimään, sääntis tosin tarttunee matkaan tänään kunhan fantsuun asti päästään.
Myydäänkö teilläpäin Fantasiapeleissä PP-kamaa? miksei täälläkin :)

Re: Warmachine aloitus

Lähetetty: To 23.06.2011 13:37
Kirjoittaja Prkl
Noissa fantsuissa ja muissa kivijalkamyymälöissä on nyt ollut tapana pitää sääntökirjoja ja ehkä pari boksia tms. mutta aika vähän ollut valikoimaa Helsingissäkin. Boostepistä löytyy sitten enemmänkin. Kannattaa tosin katsoa, että tavaraa on hyllyssä, muuten voi kestää pitkäänkin sen saaminen.

^ Ihan vaan jos Antti ei tiennyt mistä ostaa figuja...

Re: Warmachine aloitus

Lähetetty: To 23.06.2011 14:22
Kirjoittaja Kaapelikala
petskules kirjoitti:Boostepistä löytyy sitten enemmänkin. Kannattaa tosin katsoa, että tavaraa on hyllyssä, muuten voi kestää pitkäänkin sen saaminen.
Tämä. Nimim. possua odottanut toista kuukautta tai jotain. PP:llä valmistusvajetta, kuten kaikki varmaan jo tietävät - ei tule tehtaalta riittävää vauhtia kamaa ulos.

Hyvä aloitussetti on omasta mielestäni seuraava:

1. startteri (muutama jaska/peto ja casteri)
2. sääntis
3. armeijakirja
4. kaikkea kivaa jei!

Elisiis. Kun on ensin pelaillut joitakin pelejä startterin kanssa, niin sitten hommaa sääntiksen ja opettelee loput säännöt. Armeijakirjassa on paljon kaikkea kivaa ja sen avulla saa suunniteltua listaa. Uudessa Wrathissa tulee lisää kivaa, niin kiva ei lopu ihan kesken.

Re: Warmachine aloitus

Lähetetty: To 23.06.2011 15:58
Kirjoittaja Runt
Porista ei omaa fantsua löydy saatika mitään muutakaan varsinaista miniatyyrikauppaa, joka olisi täysin miniatyyreihin suuntautunut. Jounsuun fantsun kävin kuitenkin katsastamassa ja eihän sieltäkään hyllytavarana näyttänyt mitään löytyvät joten tyhjin käsin palattiin koneen ääreen miettimään.
Hyvää tässä on kuitenkin se että saa ajan kanssa miettiä mitä oikeasti tarvitsee ja haluaa, Cygnar tuli myös suht nopeasti valittuna joten ehkäpä palaan vielä pari askelta takaisin päin ja mietin armeija valintaakin.

Lukemastani päätellen järkevin tapa aloittaa Warmachine on ostaa starteri (tässä ilmeisesti tulee pienet perus säännöt jotka löytyvät netistäkin)?
Sekä armeijakirja kylkeen jolloin voi tarkastella millaisilla stateilla mikäkin kentällä liikkuu jne.. Helpottamaan armeijan kasaamista tulevaisuutta ajatellen.

Re: Warmachine aloitus

Lähetetty: To 23.06.2011 16:57
Kirjoittaja Merimetsä
Runt kirjoitti:Porista ei omaa fantsua löydy saatika mitään muutakaan varsinaista miniatyyrikauppaa, joka olisi täysin miniatyyreihin suuntautunut. Jounsuun fantsun kävin kuitenkin katsastamassa ja eihän sieltäkään hyllytavarana näyttänyt mitään löytyvät joten tyhjin käsin palattiin koneen ääreen miettimään.
Käytännössä tavara kulkee Boostepin kautta Suomeen. Verkkopankilla ja laskulla voi maksaa.
Huomaa että just tällä hetkellä PP:llä on vaikeuksia saada tarpeeksi tavaraa maailmalle, joten tuotteiden odottelu voi olla pikänkin ajan takana.
Runt kirjoitti:ehkäpä palaan vielä pari askelta takaisin päin ja mietin armeija valintaakin.
Tuumaustauko on aina paikallaan. Katso myös Hordesin puoli. Masiinaa ja Hordesia voi pelata saumatta yhteen. Pelimekaniikka on vähän erillainen, mutta siihen tottuu. Ota se faktio, joka sinua puhuttelee. Kaikki ne ovat mukavan pragmaattisia. Toisten uhraaminen omien tarkoitusperien saavuttamiseksi ei ole mikään ongelma.
Runt kirjoitti:Lukemastani päätellen järkevin tapa aloittaa Warmachine on ostaa starteri (tässä ilmeisesti tulee pienet perus säännöt jotka löytyvät netistäkin)
Mjaa. Tämä kahden hengen boksi on vasta tulossa, eikä kukaan ole vielä päässyt arvioimaan mitä tarvitaan. Voi se olla hyväkin.

Re: Warmachine aloitus

Lähetetty: To 23.06.2011 17:42
Kirjoittaja Diogenes
Runt kirjoitti:Lukemastani päätellen järkevin tapa aloittaa Warmachine on ostaa starteri (tässä ilmeisesti tulee pienet perus säännöt jotka löytyvät netistäkin)?
En allekirjoita ihan ... kolmesta omistamastani startteriboksista (Meniitit, Khador, Trollblood) en pelaa useimpia figuja koskaan (meniiteillä repenter, khadorilla Sorcha, rölleillä Madrak). Eli startterin ostossa miettisin aluksi haluaako käyttää ko. nappeja. En sano että ne huonoja on, mutta ei välttämättä sovi omaan pelityyliin kuten listatut napit minulla.

Re: Warmachine aloitus

Lähetetty: To 23.06.2011 18:11
Kirjoittaja Kaapelikala
On se startteriboksi silti loistava ostos, vaikkei kaikkia käyttäisikään. Siinä tulee ne perussäännöt ja yksi pelikelpoinen armeija (niistä isoista startteribokseista ei puhuta, kun niitä ei ole). Tuolla saa pelattua joitakin pelejä, niin oppii systeemin jne. kunnolla. Sitten voi lähteä eteenpäin ja miettiä uutta suuntaa, jos moista tahtoo.

Esim. Cygnarin boksissa kaikille löytyy käyttöä. Itse tosin en käytä yhtään noista Siegellä tai Sloanilla, mutta esim. Styge tykkää noista. Ironcladia voi käyttää periaatteessa minkä tahansa kanssa, kun lyö kovaa ja on halpa.

Re: Warmachine aloitus

Lähetetty: To 23.06.2011 18:21
Kirjoittaja Runt
Circle of Orbodos oli ensimmäinen mikä sai syttymään, hetken armeijasta tietoja lukiessa alkoi tuntumaan että kyseessä on "faban welffit". Welffit kun itseltäni fabasta löytyy niin en välttämättä "samaa" halua toisessa pelissä omistaa. Nyt en tarkoita että kyseessä olisi sama tai edes saman kaltainen mutta "sama" kuitenkin. Cygnar puolestaan tuli siitä kultaisesta keskitiestä hyvyyden voimien puolelta, osa syy myös ettei omalta pelialueelta vielä Cygnaria löyty jolloin saadaan mukavasti vaihtelua peleihin.
Cygnar on käsittääkseni hyvä ampumisessa mutta pärjää myös lähistellessä, vaikkei siinä parhaimmistoa olekkaan. Toki huomioita ettei pelistä varsinaisesti ole käsitystä (vähän kuitenkin), kuten ampuma matkoista jne... Joten vaikea pelkän tekstin perusteella päätellä mikä armeija on se sopivin. Onneksi toisen armeijan voi hankkia myöhemmin seuraksi jos ensimmäinen alkaa tympimään jollain aikaa.

Re: Warmachine aloitus

Lähetetty: To 23.06.2011 19:46
Kirjoittaja Kaapelikala
Circle on sadistisia hihhulidruideja, jotka tahtovat vetää kaikkia turpaan, että oma jumalansa pysyy riittävän vahvana. Toisaalta vetävät joskus vihollisen vihollisia turpaan, että vihollisen jumala pysyy riittävän vahvana, ettei druidien jumala kyllästy ja syö maailmaa. Tai jotain.

Cygnar osaa tosiaan ampua erittäin hyvin, mutta lähistelykin onnistuu. Ei niin hyvin, kuin esim. Khadorilta, mutta läpsii ne silti kovaa. Paljon erikoissääntöjä (Cortexin polttavat aseet, knockdowneja, disruptiota jne) vehkeillä.

Valkkaa se, mikä nätiltä näyttää, osta startteri, pelaile joitakin pelejä ja laajenna.

Re: Warmachine aloitus

Lähetetty: To 23.06.2011 21:08
Kirjoittaja Runt
Nyt ennen kuin laitetaan mitään tilaukseen niin kysytään hieman kokoonpanoon liittyvää. Miten warlokcin (mikä nyt olikaan), countterit kerääntyvät? Toisin sanoen tuottaako jokainen hahmo kentällä counttereita joita sitten käytetään sinne minne ne tarpeelliseksi nähdään vai miten homma toimii?
Hordes ja Warmachine käsittääkeni eroavat tämän suhteen toisistaan...
Eli lähinnä kartoitan tällä sitä että onko lista järkevä tunkea isoa monsteria täyteen vai täyttää pienillä ukoilla ns? Kultainen keskitie toki on aina oma lukunsa.

Re: Warmachine aloitus

Lähetetty: To 23.06.2011 21:12
Kirjoittaja Celebdae
Hordesin puolella tosiaan toimii niin päin, että pedot tuottavat Furya ja warlock "imuroi" sen itselleen. Käytännössä listassa siis pitää olla petoja ainakin muutama (kun taas masiinan puolella ei mikään pakko warjack pointien lisäksi). Liian iso petomäärä voi johtaa ongelmiin, mutta keskimäärin enempi on parempi. Joku 3-4 petoa menee hyvin melkein listaan kuin listaan.

Re: Warmachine aloitus

Lähetetty: To 23.06.2011 22:01
Kirjoittaja Runt
Boostepista hieman selailin tilauslistaa ja seuraavia tuotteita bongasin.

Sääntökirja:Warmachine Prime Mk II (soft cover)

Kumpi boxi ja mitkä ovat niiden erot (muu kuin hinta)?

Cygnar Battle Group (Box) (Kenties MK I kortit?)
Cygnar MKII Battlegroup Box PLASTIC (kenties MK II kortit?)

Kirjasia sitten löytyykin 4 erilaista joten mikä näistä on se kannattavin hankinta?
Forces of Warmachine: Cygnar (soft cover)
Forces of Warmachine: Cygnar (Special edition hard cover)
Forces of Warmachine: Cygnar Softcover (en)
Forces of Warmachine: Cygnar Special Edition Hardcover (en)

Kuten huomaa aivan kaikki ei ollutkaan niin itsestään selvää, voisiko joku asiasta enemmän tietävä kertoa mitä eroja tuotteilla on (muu kuin hinta)? Käsittääkseni kaikki tuotteet ovat englannin kielisiä jopa. Vai lieneekö erona MK II = Kalliimpi MK I = Halvempi


EDIT
Special editionilla mitä ilmeisemmin viitataan vain kovakantisuuteen. Mutta mitähän eroa lienee seuraavilla:

Forces of Warmachine: Cygnar (soft cover)
Forces of Warmachine: Cygnar Softcover (en)

Hinta nyt ainakin ensisilmäyksellä, (molemmat englannin kielisiä painoksia). Puuttuuko tuosta (en) painoksesta kenties Kara Sloan statit jne..

Re: Warmachine aloitus

Lähetetty: To 23.06.2011 22:53
Kirjoittaja Kaapelikala
Tuo Cygnar Battle Group (Box) on metallinen, toinen muovinen. Jos metallisia on varastossa, kannattaa hommata. Ihan vaan sen massan takia. Molemmissa luulis olevan MK2-kortit.

Kirjoissa ne halvemmat ovat oikeat hinnat. Siellä on kaksi kappaletta ihan identtisiä tuotteita, joten miksi maksaisit enemmän, kun voit maksaa vähemmän? Jos olisit katsonut "valmistajan tuotenumeron", niin olisit havainnut niiden olevan samat. Mitään noista ei siis puutu, samat kirjat ovat. Special Edition on kovakantinen.

Re: Warmachine aloitus

Lähetetty: To 23.06.2011 23:12
Kirjoittaja Vesihiisi
Eikös noissa vanhoissa aloituspaketeissa aika pitkään ollut Mk1 kortit? Tuliko niihin koskaan Mk2 kortteja? Muovisissa ainakin on varmasti Mk2 kortit, mutta, jos metallista tykkää ja jostain saa niin kannattaa metallisena ostaa ja sitten vaikka se korttipaketti, jos sattuu saamaan vanhat kortit.