Sivu 1/1

Killakannut ja grotriggerit

Lähetetty: Ma 11.07.2011 00:32
Kirjoittaja Master Calgar
Örkeille tuunasin juuri yhden dredin trooppeihin (koska bigmek armeijassa) ja tämä tietysti avasi mahdollisuuden "ylimääräiseen" heavysupportiin. Tällä hetkellä heavyni koostuu Battlewagonista (joka mahdollisesti muutetaan vaikkapa nobien taksiksi) ja looted wagonista (koska minusta joka örkkiarmeijalla kuuluu olla paperinen leman russ jossa ylipitkä tykki).

Kolmantena himoilen noita kannuja.

Vaan ovatko kovin kustannustehokkaita? Grot riggereitä ei varmaankaan kannata ottaa kun ainakin oman silmän mukaan (sääntis sivu 64) immobile kannu lasketaan tuhoutuneeksi jos on osa ryhmää, ennen kuin kerkiää edes grotrigger-heittoa viskomaan. Ja kun nyt ajattelin noita pistää täydet 3 yhteen "mobiin" niin... :(

Kovasti kiehtovat kannut kuitenkin, mutta tuon säännön takia, ovatko ehkä hivenen liian helposti räjähteleviä, eli arvelluttava H-support valinta?

Kokemuksia kannujen käytöstä kaivaten :) (kovasti käytän k-kirjaimisia kirjoituksia O.o)

Re: Killakannut ja grotriggerit

Lähetetty: Ma 11.07.2011 00:45
Kirjoittaja thamus
Big mek antaa deffdreadin troop vaihto ehdoksi.

Kannut on hyviä koska niitä on 3 ammuttavaksi kuin taas deffiä ei ole kun yksi. Mie pidän 2 bigshootaa ja skortsaa.
Ne pärjää ihan vyvin jopa dreadnoughtia vastaan joten ei ne huonoja ole.
Molemmilla on hyvät puolensa joten se on vähän miten itse tykkäät, suosittelen kokeilemaan niin sanotusti testi pelillä.
Kummasta tykkää vai ottaako molempia.

Re: Killakannut ja grotriggerit

Lähetetty: Ma 11.07.2011 01:16
Kirjoittaja Kardinaali
Loistava valinta ovat ja ei, et hyödy squadissa grot riggereistä (etkä myöskään armour plateista). Kannut ovat kovia varustettuna Grotzookilla tai sitten jos AT-tuli on tarpeen BS 3 rokkit/kustom mega-blastat ovat myös hyviä. Grotzooka on ihan huikea jalkaväentappovehje, oli sitten vastassa MEQ tai horde. 6 pikku lättyä mihin yksikköön tahansa on vain jotain niin murhaa. 3x AV11-kävelijää on huomattavasti kestävämpi valinta kuin 1x AV12-kävelijä. Pistehinnoissa kuitenkin mennään aika lailla samoissa määrissä.

Suosittelen, Itselläni on usein listassa vähintään yksi 3-päinen mobi Grotzookilla, joskus peluutan 9:ää eri asekomboilla. :)

Re: Killakannut ja grotriggerit

Lähetetty: Ke 13.07.2011 00:15
Kirjoittaja Scoundrel
Ja kannattaa muistaa että Bigmek KFF:llä antaa 4+ coverin kannuille. Vastaavasti kannut antaa 4+ coverin boyzeille, joka on paljon parempi kuin pelkkä KFF:n antama 5+. Ainoana haittapuolena on muutama kuollut örkki kun kannut räjähtävät keskellä örkkilaumaa.

Re: Killakannut ja grotriggerit

Lähetetty: Ke 13.07.2011 08:35
Kirjoittaja Vasara_
Master Calgar kirjoitti: Kovasti kiehtovat kannut kuitenkin
Ketäpä ei. :D

Re: Killakannut ja grotriggerit

Lähetetty: Ke 13.07.2011 08:51
Kirjoittaja Master Calgar
Klubba kirjoitti:
Master Calgar kirjoitti: Kovasti kiehtovat kannut kuitenkin
Ketäpä ei. :D
I c wat u did thar!

Oolrait, kiitoksia näkökannoista :) Eiköhän seuraavaksi niitä tule puodista ostettua sitten.

Re: Killakannut ja grotriggerit

Lähetetty: Ke 13.07.2011 10:12
Kirjoittaja Kaapelikala
Klubba kirjoitti:
Master Calgar kirjoitti: Kovasti kiehtovat kannut kuitenkin
Ketäpä ei. :D
Arviolta puolta maapallon väestöstä. Jos siis oletetaan 50/50 ja edelleen 50/50 jakaumat.

Re: Killakannut ja grotriggerit

Lähetetty: To 14.07.2011 15:48
Kirjoittaja Bartholen
Klubba kirjoitti:
Master Calgar kirjoitti: Kovasti kiehtovat kannut kuitenkin
Ketäpä ei. :D
You, Sir, just made my day.

Ja topicissa: Kannuja kannattaa ehdottomasti spämmiä niin paljon kuin vain mahtuu. Peluutin kerran 500 pisteen (vai oliko se 750?) listaa, jossa oli SAG-mekin ja minimikokoisen grottiryhmän lisäksi Dreadi toisena trooppina ja 5 Killa Kania. Mini-mecha-horde jyräsi kuin härkä :D

Ja Kannut ovat niin halpoja, että ei se paljon haittaa, vaikka koko kolmenkin ryhmä posahtaisi. Jos niillä edes kerran saa ne 3x2 S6 AP5-lättyä osumaan vaikka IG:n isoon jalkaväkeen, tulee sellaista jälkeä että a vot! Tai sitten tekemään burritoa kolmella skorchalla, nami nami. Ja vaikka et saisikaan ja kannut tuhottaisiin, ainakin ne vetävät tulivoimaa pois muista joukoistasi.